Strona głównaZakupSprowadzanie aut z Niemiec na zamówienie - procedury i koszty

Sprowadzanie aut z Niemiec na zamówienie – procedury i koszty

-

Tylko w 2020 roku do Polski trafiło 840 tysięcy samochodów z zagranicy. Większość z nich pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów, ale także z Belgii, Francji, Holandii, a nawet z USA. W tym artykule opowiemy o wszystkich aspektach sprowadzania aut z Niemiec, kosztach i procedurach, ponieważ to właśnie one budzą największe zainteresowanie wśród kierowców. Polacy chętnie kupują auta marki Audi, BMW, Mercedes, Opel, Ford i Volkswagen. Zobacz, z czym wiąże się sprowadzanie aut i jak dopełnić wszystkich formalności.

Dlaczego Polacy sprowadzają auta z Niemiec?

Podczas wyboru auta uwagę kierowców z Polski przyciąga kilka elementów. Wbrew obiegowej opinii nie jest to jedynie cena, ale mniej oczywiste cechy dwuśladów. Decydującym kryterium wyboru pojazdów z Niemiec jest dobry stan techniczny pojazdów.  Dobre drogi oraz częsty serwis aut sprawiają, że pojazdy nie są bardzo wyeksploatowane i nawet wśród kilkunastoletnich modeli można odnaleźć prawdziwe perełki. Przeciętnie Polacy za granicą kupują dwunastoletnie samochody. Najczęściej są to Volkswageny, Fordy i Ople. Wiele osób decyduje się na sprowadzenie samochodu, bo pomimo dodatkowych kosztów, zakup za granicą jest opłacalny. Zobacz, jak sprowadzić auto z Niemiec krok po kroku. Zakup zadbanego modelu rekompensuje trud włożony w jego ściągnięcie. 

Sprowadzenie aut z Niemiec krok po kroku

Pozyskanie samochodu z zagranicy odbywa się w czterech krokach. Jeśli chcesz sprowadzić auto z Niemiec procedura musi być skrupulatnie przestrzegana.

Oto jak wygląda sprowadzenie auta z Niemiec krok po kroku:

1. Ustal wszystkie najważniejsze szczegóły z osobą sprzedającą.

Choć może wydawać się to oczywiste, każdy kupujący musi pamiętać o uzgodnieniu szczegółów sprzedaży i umówieniu się na jazdę testową. Sprzedawcy mają wiele trików, by zakamuflować wszelkie usterki, dlatego radzimy też sprawdzić auto na kanale lub zlecić test wyspecjalizowanej firmie. Polecamy stawiać na auta bezwypadkowe, które są znacznie bezpieczniejsze niż te mające za sobą trudną przeszłość.

2. Sprawdź dokładnie umowę oraz dokumenty.

Każde z ustaleń, które padło podczas rozmowy ustnej lub przez telefon należy spisać w umowie. To bardzo ważne, aby skrupulatnie sprawdzić każdy jej zapis. Dokument najczęściej jest spisywany w dwóch wersjach językowych i często wymaga fachowego tłumaczenia. Pamiętaj, aby zapytać sprzedającego o stan prawny auta – np. czy nie jest obciążono ono kredytem? Po wszystkich ustaleniach sprzedający powinien przekazać kupującemu:

– Fahrzeubrief, czyli dowód własności,

 – Fahrzeugschein, czyli dowód rejestracyjny,

 – HU-Hauptuntersuchung, czyli potwierdzenie aktualnego stanu technicznego,

 – AU-Abgasuntersuchung, czyli analizę całego składu spalin,

 – oryginalną książkę serwisową,

 – ewentualnie – kartę pojazdu.

3. Dopełnij formalności w Niemczech.

Sprowadzenie auta z Niemiec to procedura, która wymaga wizyty w kilku urzędach. Z dokumentami należy udać się do urzędu komunikacji, czyli Zulassungstelle. Należy wyrejestrować samochód, jeśli poprzedni właściciel tego nie zrobił. Następnie trzeba uzyskać numery rejestracyjne i wyrobić tablice, by bezpiecznie wrócić do kraju. Urzędy w takich sytuacjach proponują wyrobienie tablic krótkoterminowych lub wywozowych. Kolejnym obowiązkiem jest opłacenie obowiązkowego OC i wyrobienie tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Formalności trwają zazwyczaj kilka godzin, a po ich dopełnieniu pozostaje dokręcić tablicę i ruszać w drogę, gdzie czekają kolejne sprawy do załatwienia.

4. Dopełnij formalności w Polsce.

Gdy wrócisz do kraju samochód należy zarejestrować. To konieczne, by zakończyć sprowadzanie auta z Niemiec krok po kroku. Gdy będziesz w Polsce należy udać się do Urzędu Celnego lub złożyć wniosek przez internet i opłacić akcyzę. Na opłacenie podatku urząd ustalił dokładnie 30 dni. Następnie należy wykonać pozostałe opłaty – przetłumaczyć komplet dokumentów, dokonać przeglądu technicznego, zarejestrować auto w urzędzie komunikacji, wyrobić tablicę i kartę pojazdu, a także opłacić ubezpieczenie OC. Po wykonaniu wszystkich kroków można cieszyć się nowym nabytkiem.

Gwarancja na auta z Niemiec

Jeśli chcesz kupić auto z Niemiec, warto postawić na usługi wyspecjalizowanych firm, które sprzedają sprowadzone auta z gwarancją. To znacznie bezpieczniejszy wariant, niż wyjazd po samochód na własną rękę. Bezawaryjne egzemplarze po serwisie spełnią nawet najbardziej wygórowane oczekiwania klientów. Mimo zużycia części wiele modeli z Niemiec to świetnie zachowane modele, które sprawują się jak nowe. Polecamy auta bezwypadkowe, które zdecydowanie lepiej wypadają w testach bezpieczeństwa i są dostępne na specjalne zamówienie klientów.

Sprowadzenie auta z Niemiec – opłaty

Wiele osób rozważa sprowadzenie auta z Niemiec. Opłaty mogą okazać się wysokie, ale poniesienie ich wciąż jest korzystne. Średni koszt wyjazdu do Niemiec to około 1200 zł. Do tego należy doliczyć opłatę za wszelkie formalności. W tym przypadku akcyza kosztuje 3,1% wartości auta dla silników do 2000 cm3 i 18,6% wartości auta z silnikiem powyżej 2000 cm3. Mniejsze opłaty ponoszą kierowcy aut hybrydowych i elektrycznych. Sprowadzenie auta z Niemiec to koszty rejestracji pojazdu, które wynoszą 256 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych. Należy do tego doliczyć koszt wynajęcia tłumacza przysięgłego, jeśli umowa została zawarta w języku niemieckim, ponieważ polskie urzędy wymagają przedstawienia dokumentacji w języku polskim. Kolejną opłatą, jaką muszą ponieść kierowcy jest ubezpieczenie OC. Po wykupieniu krótkoterminowego OC masz miesiąc na dopełnienie formalności i wykupienie pełnoprawnego ubezpieczenia. Cena ubezpieczenia jest uzależniona od oferty firmy ubezpieczeniowej. Jeśli chodzi o cło osoby wewnątrz Unii Europejskiej podczas transakcji są zwolnieni z tej opłaty, ale sprowadzając auto z niektórych krajów za granicą trzeba doliczyć tę opłatę. Jeśli zdecydujesz się wracać nowo zakupionym samochodem musisz do kosztów doliczyć także paliwo. Jeśli chcesz skorzystać z usługi lawety, sprowadzanie auta z Niemiec to opłaty o wiele większe, niż powrót samochodem za kierownicą. Stawki za 1 km na transie Niemcy Polska wynoszą około 1,38 zł. Za transport samochodu trzeba więc liczyć około 1300 zł lub około 700 zł jeśli uda Ci się znaleźć przewoźnika z wolnym miejscem na lawecie.

Jakie auto wybrać dla siebie?

Sprowadzanie aut z Niemiec to procedura, którą warto przejść, by zyskać dobry pojazd w atrakcyjnej cenie. Niestety decydując się na auto z Niemiec trzeba liczyć się z wieloma kosztami związanymi z dopełnieniem formalności w urzędach w Polsce i w Niemczech. Poza wydatkami zakup auta za granicą to także duża inwestycja czasu, której wymaga wyjazd i załatwienie wszystkich spraw urzędowych. Na szczęście dobre auto z Niemiec można kupić również w Polsce dzięki firmom sprzedającym samochody pod indywidualne zamówienia klientów. Przykładem marki pomagającej klientom w zakupie zagranicznych samochodów jest firma CarsJaro, która daje gwarancję na zakup samochodów bezwypadkowych o wysokim standardzie i bogatym wyposażeniu. 

Oczywiście zakup na własną rękę auta z Niemiec jest możliwy, ale także obarczony wysokim ryzykiem dla osób nieobeznanych z tym tematem. Wobec tego, jeśli kupujesz auta sporadycznie, sprowadzenie pojazdu z Niemiec to dobry wybór, ale zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usługi wyspecjalizowanej firmy, takiej jak CarsJaro. Płacąc za usługę minimalizujesz ryzyko oszustwa, zyskujesz pewność zakupu, fachowe doradztwo, oszczędność czasu i bezpieczeństwo. 

Przejrzyj ofertę modeli z Niemiec, które posłużą właścicielom jeszcze przez długie lata. W końcu zakup auta wymaga dojrzałej i przemyślanej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

daihatsu terios

Daihatsu Terios – czy warto kupić?

0
Daihatsu to marka samochodów, które w Polsce nie są jeszcze dość mocno spopularyzowane. Nic dziwnego, bo firma ta zdecydowała się na wejście na rynek...
auta z usa

Kupno auta z USA

OSTATNIE POSTY