W warsztacie każdego majsterkowicza czy też profesjonalisty bardzo ważnym elementem wyposażenia jest nagrzewnica, która działa jako system dogrzewający pomieszczenie lub stanowi jedyne źródło ciepła. To, jaki typ nagrzewnicy się zastosuje, decyduje o kosztach eksploatacji i możliwości podniesienia temperatury. Nagrzewnice możemy podzielić na następujące typy: wodne, olejowe, elektryczne, indukcyjne i gazowe. Każdy z tych typów ma swoje zalety i to, który z nich wybierzemy, zależy od warunków panujących w budynku i oczekiwań użytkownika. Do każdego warsztatu jakaś nagrzewnica zawsze będzie pasować, a jej wybór uzależniony jest od potrzeb.
Jaka nagrzewnica wodna?
Kupiona do warsztatu nagrzewnica wodna powinna wyeliminować jeden z problemów nagrzewnic elektrycznych, które ogrzewają bezpośrednio powietrze. Tutaj ogrzewana bezpośrednio jest woda, a wentylator wydmuchuje z nagrzewnicy powietrze grzane przez wymiennik woda-powietrze. Wskutek tego pomieszczenie wychładza się wolniej, ciepło przechowywane jest dłużej. Tego typu nagrzewnice nie mają jednak częstych zastosowań w warsztatach i pomieszczeniach gospodarczych ze względu na duży pobór prądu. Jeśli jednak już ktoś zdecyduje się na zakup takiego urządzenia, powinien pamiętać o tym, by nie kierować się mocą maksymalną. Jaka więc nagrzewnica wodna do warsztatu będzie odpowiednia?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba ustalić następujące sprawy:
- jaka maksymalna moc jest w pomieszczeniu potrzebna; w zależności od ocieplenia budynku i temperatury docelowej będą to wartości od 15 do 30W na m3,
- jaka temperatura ma być utrzymywana,
- jaką temperaturę wody dostarcza instalacja CO w budynku,
- z jaką prędkością obrotową może pracować wentylator.
Aby dobrać odpowiednią nagrzewnicę wodną do warsztatu, należy skorzystać z kart katalogowych producenta, gdzie w dostarczonych do urządzeń tabelach należy odnaleźć zapis mocy grzewczej dla prędkości obrotowej, temperatury zasilania i temperatury powietrza.
Jaka nagrzewnica olejowa?
W nagrzewnicach olejowych gorące powietrze powstaje w wyniku procesu spalania w otwartej lub zamkniętej komorze, a powietrze zasysane przez wentylator miesza się z ciepłem lub omywa komorę spalania i w ostatecznym etapie jest wydmuchiwane z urządzenia. Zadając pytanie: jaka nagrzewnica olejowa będzie najlepsza do naszego warsztatu, przy odpowiedzi trzeba wziąć pod uwagę dwa typy nagrzewnic. To zalety jednego z nich zdecydują o wyborze.
Nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin
Ten typ urządzenia posiada zamkniętą komorę spalania, wiec powietrze zasysane przez wentylator tylko omywa komorę spalania i jako ciepłe wydmuchiwane jest z urządzenia bez emisji nieprzyjemnych spalin. Takich nagrzewnic można używać wszędzie, dlatego są one droższe od tych bez odprowadzania spalin.
Nagrzewnice olejowe bez odprowadzenia spalin
W tego typu nagrzewnicach komora spalania jest otwarta, więc powietrze zasysane przez wentylator przetłaczane jest przez komorę spalania i jako ciepłe, wraz ze spalinami, wydmuchiwane jest z nagrzewnicy olejowej. Takich urządzeń należy używać w miejscach, gdzie nie ma ludzi albo tam, gdzie jest zapewniona świetna wentylacja pomieszczenia i ciągle przepływa świeże powietrze. Zaletą nagrzewnic olejowych bez odprowadzenia spalin jest ich niższa cena, natychmiastowa emisja ciepła i duży zakres mocy grzewczych.
Jaka nagrzewnica elektryczna?
Kolejny typ nagrzewnicy wykorzystuje energię elektryczną, która rozgrzewa grzałki znajdujące się w urządzeniu. Ciepłe powietrze wywiewane jest z takiej nagrzewnicy za pomocą wydajnych wentylatorów. Do warsztatu najbardziej pasującą nagrzewnicą elektryczną będzie ta, która zapewni jak najwięcej ciepła. Trzeba pamiętać, że ten typ nagrzewnic przeznaczony jest do pomieszczeń małych, cechuje go niska wydajność przy dużym poborze mocy. Jeśli zamierza się ogrzać pomieszczenia 2x2m, jakaś niedroga, mało wydajna nagrzewnica będzie jak najbardziej odpowiednia. Jeśli pomieszczenie jest większe, trzeba zaopatrzyć się w nagrzewnicę o lepszej wydajności, co skutkuje jednakże jej większym poborem mocy.
Nagrzewnica indukcyjna do warsztatu
Nagrzewnica indukcyjna pozwala na szybkie zwiększenie temperatury materiałów, dlatego znajduje zastosowanie przede wszystkim w warsztatach motoryzacyjnych i naprawczych. Do takich warsztatów nagrzewnica indukcyjna kupowana jest w celu praktycznego zastosowania przy zwiększaniu temperatury tylko tych elementów, które tego wymagają. O czym trzeba pamiętać, kiedy kupuje się takie urządzenie? Dobra nagrzewnica indukcyjna powinna mieć nieduże rozmiary, by można było ją łatwo przenosić, żeby działała efektywnie, powinna mieć dużą moc. Istotna jest także długość przewodu zasilającego, bo kabel nie może być krótki i nie powinien ograniczać swobody ruchów obsługującego nagrzewnicę użytkownika.
Nagrzewnica gazowa do warsztatu
Nagrzewnice gazowe posiadają możliwość regulacji mocy pracy, są mobilne i energooszczędne, jednakże w trakcie ich użytkowania należy się zabezpieczyć na możliwość awarii. Operują one otwartym płomieniem, co może stwarzać poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa człowieka. W czasie pracy urządzenia pomieszczenie musi być wentylowane. Do warsztatu wybiera się oczywiście nagrzewnice gazowe, które oferują moc grzewczą, odpowiednią do wielkości pomieszczenia. Nie należy wybierać urządzeń o dużej mocy grzewczej do pomieszczeń małych i na odwrót.