Strona głównaZakupSamochód bez prawa jazdy

Samochód bez prawa jazdy

-

Samochód bez prawa jazdy, brzmi jak dobry żart? Nie istnieje coś takiego jak samochód bez żadnego prawa jazdy. Przynajmniej nie w ujęciu polskiego prawa. Najłatwiejszą, a zarazem pozwalającą najwcześniej zacząć przygodę z samochodem jest kategoria AM. Samochód, który jest zarejestrowany jako motorower nie potrzebuje prawa jazdy kategorii B, aby móc poruszać się po drogach publicznych. Samochód bez prawa jazdy kat. B budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród osób młodszych, ale także wśród osób starszych, którzy nie posiadają prawa jazdy. Rynek dostarcza nam mnóstwo modeli, które dywersyfikują ten rynek. Od 2013 od 16 lat, posiadając kategorie B1 możemy bez problemu zasiąść za kółkiem czterokołowca. Od niedawna możemy również kierować samochodem od 14 lat! Wystarczy prawo jazdy kat. AM. Jest to odpowiednik dawnego kursu na motorowery, który zdawało się w szkolę. Czterokołowiec musi jednak w odpowiedniej wadze. Kierowanie samochodem bez prawa jazdy kat. B może odbyć się tylko wtedy, gdy nasz czterokołowiec nie przekracza 550 kilogramów, w przypadku, gdy chcemy przewozić drugą osobę jego limit wagowy został pomniejszony o 150 kilogramów. Zdając prawo jazdy B1 mamy od razu przyznawane uprawnienia do kierowania pojazdami z kat. AM.

Specyfikacja samochodów bez prawa jazdy

Jak wiadomo samochody, którymi można kierować bez kategorii B nie będą demonami szybkości. Posiadają nie tylko ograniczenia prędkości, ale także pojemności i mocy. Dopuszczalna prędkość maksymalna wynosi 45 km/h, a moc silnika jest ograniczona do maksymalnie 4 kW.

Jaki samochód bez prawa jazdy

Jaki samochód bez prawa jazdy?

Jak wcześniej wspominaliśmy samochodów tego typu jest naprawdę sporo. Najpopularniejsze samochody to między innymi samochody od takich producentów jak Aixam, Smart, Microcar czy Ligier. Jaki jest najtańszy samochód bez prawa jazdy? Używane modele zaczynają się od 7 tysięcy złotych, a ich stan może dawać nam dużo do życzenia. Odwiedzając popularne polskie portale ogłoszeniowe możemy zauważyć następujące ceny:

  • Microcar Virgo (cena oscyluje w granicach 9 tysięcy złotych)
  • Ligier Dvb503 (cena oscyluje w granicach 12 tysięcy złotych)
  • Ligier X-too (cena oscyluje w granicach 11 tysięcy złotych)

Często są to modele, które posiadają już swój wiek, a stan karoserii pozostawia wiele do życzenia. Jednak popyt na te samochody jest naprawdę bardzo duży i nie zanosi się na obniżkę cen mikrosamochodów. Najdroższe modele mogą kosztować nawet 50 tysięcy złotych, co jest porównywalną ceną z samochodami osobowymi.

samochód bez prawa jazdy kategorii B

Czy samochód bez prawa jazdy kat. B dla 14 latka będzie odpowiedni? Wszystko zależy od wychowania i odpowiedzialności naszego dziecka. Skuterem dziecko może wyrządzić większe krzywdy niż samochodem, który rozwija podobne prędkości. Mikrosamochody posiadają strefę zgniotu oraz pasy, dzięki czemu jest to środek transportu bezpieczniejszy od skutera. Cena jednak może być zaporowa dla niektórych rodziców. Najtańszy skuter możemy kupić już za 1000 złotych, a mikrosamochody zaczynają się od 5-7 tysięcy za używane egzemplarze.

1 KOMENTARZ

  1. taki pojazd ze zdjęcia może być zarejestrowany jako motorower bo ma 3 koła a starsze osoby mogą jeździć motorowerem bez prawa jazdy. Czterokołowce nie mogą być motorowerami a jeśli były tak zarejestrowane przed 2013r. to przy kontroli DR będzie zatrzymany. Nie ma jazdy bez PJ czterokołowcami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Kormoran - czy warto kupić opony tej firmy? Testy i opinie

Kormoran – czy warto kupić opony tej firmy? Testy i opinie

0
Zbliża się wielkimi krokami sezon na wymianę opon w swoich pojazdach. Z pewnością dla wielu osób jest to trudna decyzja, bowiem opony nie należą...

OSTATNIE POSTY