Strona głównaTuningMałe tablice rejestracyjne

Małe tablice rejestracyjne

-

Małe tablice rejestracyjne na polskich drogach zwracają uwagę i budzą zainteresowanie. Nie zawsze budzą jednak pozytywne uczucia, zwłaszcza wtedy, kiedy używamy małej tablicy rejestracyjnej niezgodnie z przepisami. Zacznijmy od tego czym są małe tablice rejestracyjne i w jakim przypadku możemy je zastosować w swoim samochodzie. Jak wiemy samochody sprowadzane z USA lub z takich krajów jak Japonia często posiadają małe wnęki na tablice rejestracyjne. Skutkiem tego jest niemożność założenia polskich tablic rejestracyjnych. Często trzeba było przerabiać klapę samochodu, albo zakładać dodatkową ramkę, która sprawiała dużo kłopotów. Od roku polskie prawo pozwala na zarejestrowania samochodu używają małych tablic rejestracyjnych. Ile znaków posiada mała tablica? Pierwsza litera oznacza województwo, a następnie umieszczane są 3 cyfry lub liczby. Pozwala to na zmniejszenie naszej tablicy rejestracyjnej o ponad połowę szerokości. Jak wiemy 3 znaki to bardzo mało i z czasem może zabraknąć kombinacji. Dlatego piętnowane są zachowanie, gdzie samochód z dużą wnęką zakłada małą tablice rejestracyjną. Wygląda to nie tylko źle, ale także osoba naraża się na kary oraz pośmiewisko w internecie.

Małe tablice rejestracyjne kary

W internecie od dłuższego czasu możemy zauważyć nagonkę na osoby, które pomimo nie posiadania samochodu sprowadzonego z Japonii lub USA, gdzie funkcjonuje mała wnęka na tablice rejestracyjną decydują się na małe tablice. W internecie możemy znaleźć zdjęcia takich samochodów, a komentarze pod nimi nie zostawiają na właścicielu suchej nitki. Powstają nawet specjalne fanpage na Facebook, gdzie codziennie możemy oglądać zdjęcia takich samochodów. Jak wiemy nie jest to jedyna kara jaką otrzymają tacy właściciele. Według polskiego prawa taki czyn podchodzi pod zeznawanie nieprawdy. Według kodeksu za takie występki może grozić nawet od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Mam nadzieję, że takie informacje skutecznie zniechęcą osoby, które chciały wyposażyć swój samochód w małe tablice rejestracyjne niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Małe tablice rejestracyjne w Polsce

W Polsce małe tablice rejestracyjne możemy spotkać coraz częściej. Póki co wydział komunikacji nie sprawia żadnych problemów, aby wyrobić sobie małe tablice rejestracyjne. Może się to jednak bardzo zmienić. Do polskich stacji diagnostycznych, gdzie codziennie tysiące polaków wykonuje przegląd swojego auta doszły wytyczne, które mogą uniemożliwić podbicie przeglądu z powodu złego zastosowania małych tablic rejestracyjnych.

A więc małe tablice rejestracyjne są tylko i wyłącznie dla samochód, które posiadają niestandardową dla europejskich wymiarów wnękę na tablicę rejestracyjną. Nie zastosowanie się do przepisów może być bardzo kosztowne i może sprawiać dużo problemów na ulicy, czy przy przeglądzie. Jeśli nie chcesz stać się pośmiewiskiem internetu to nie decyduj się na małe tablice rejestracyjne. Jeśli jesteś już w posiadaniu małych tablic rejestracyjnych to powinieneś jak najszybciej udać się do wydziału komunikacji, gdzie tablice zostaną wymienione na europejskie wymiary.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

własnoręczne oklejenie samochodu

Samodzielne oklejanie samochodu folią

4
Coraz więcej właścicieli aut, szczególnie nowych, decyduje się na oklejanie samochodu folią. Niektórzy robią to po to, by zmienić kolor auta, inni – by...
wymiana kół w samochodzie

Zmiana rozmiaru opon

jak zwiększyć moc silnika

Jak zwiększyć moc silnika?

Car Detailing Rawicz

radio samochodowe

Jak myć samochód?

OSTATNIE POSTY