Kamper jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają niezależność i swobodę. Nie jest to tylko środek transportu, często jest to również styl bycia. Możliwość zwiedzania świata, bez konieczności rezerwacji noclegów jest kusząca, dlatego kampery mają mnóstwo zwolenników. Wiele osób zastanawia się, jaki kamper na początek będzie najlepszy, jaki kamper kupić itp. My postaramy się rozwiać wasze wszelkie wątpliwości i ułatwić ten wybór.
Jaki kamper na początek, czyli co nieco o typach kamperów
Kampery mają tę zaletę, że można je zarówno wypożyczyć, jak i po prostu zainwestować, aby cieszyć się własnym pojazdem. Są to z reguły środki transportu, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a do prowadzenia takiego pojazdu wystarczy prawo jazdy kategorii B. Oczywiście zdarzają się również takie, szczególnie za granicą, których DMC wynosi ponad 3,5 tony, ale w tym przypadku, wymagane jest już prawo jazdy kategorii C1, a przy przekroczeniu 7,5 tony, kategorii C. Z reguły, dla kamperów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, ładowność wynosi od 400 do 500 kg. Wiele osób zastanawia się, jaki kamper dla dwóch osób jest najlepszy, ponieważ nie każdy chce podróżować w pojedynkę. Najczęściej są one projektowane w taki sposób, aby spokojnie pomieścić od dwóch do sześciu osób, a nawet ośmiu, jeśli jest taka potrzeba. Najpopularniejsze kampery występują w wersji z łózkami, w alkowie, która znajduje się nad kabiną kierowcy. Z jednej strony jest to komfortowe rozwiązanie, lecz z drugiej, wpływa negatywnie na aerodynamikę pojazdu. Przednie fotele się nie obracają, a przy szybszej jeździe kamper zaczyna się bujać.
Inną możliwością jest inwestycja w pojazdy częściowo lub całkowicie zintegrowane. W takich kamperach, łóżko często opuszczane jest spod sufitu. Jednak takie auta kempingowe mają ograniczenia wymiarów, gdzie długość raczej nie przekracza 7 m, a wysokość 3 m, więc bywają trudne w prowadzeniu. Trzecią opcją jest wybór typu van conversion, w którym łóżko jest rozkładane i zapewnia większą przestrzeń w środku. Takim samochodem kempingowym jeździ się szybciej i zużywa mniej paliwa, jednak jest to możliwość, kiedy podróżujemy w mniej niż cztery osoby.
Niezbędne wyposażenie samochodów kempingowych
Na liście niezbędników, powinien być piecyk. Dobrze jest zainwestować również w bojler. Instalacja paneli słonecznych jest sporym wydatkiem, jednak jeśli ktoś dłuższy czas nie ma dostępu do gniazdka, może się to okazać konieczną inwestycją, która znacznie ułatwi życie. Osoby, które podróżują z rowerami, powinny mieć bagażnik na jednoślady, który montuje się z reguły na tylnej ścianie pojazdu.
Zalety i wady samochodów kempingowych
Podsumowując, postaramy się w skrócie przedstawić wam plusy wyboru kampera, jako środka transportu:
- jest większy i przestronniejszy od samochodu osobowego,
- daje poczucie wolność i niezależności,
- odpowiednio wyposażony zapewnia domowe warunki i komfort,
- często bywa tańszy niż drogie apartamenty, noclegi itp.
Niestety kampery mają też takie wady jak:
- kamper nie wszędzie wjedzie przez ograniczenia parkingowe,
- obawa przed kradzieżami i napadami,
- wysoki kamper ma ograniczenia, więc nie wszystkimi drogami można się poruszać.
Jaki kamper warto kupić? I czy w ogóle warto? Prawdopodobnie udało nam się nakreślić sytuację, teraz po prostu musisz rozważyć zalety i wady… ale uprzedzamy – może to nie być najlepszy wybór dla osób, które wolą luksusy i wakacje All Inclusive.