Strona głównaTuningJak zrobić dobre nagłośnienie w samochodzie?

Jak zrobić dobre nagłośnienie w samochodzie?

-

Fabryczne nagłośnienie w samochodzie niejednokrotnie nie spełnia oczekiwań kierowców. Co zrobić, gdy jakość dźwięku jest słaba i nam nie odpowiada lub jeśli w ogóle nie posiadamy car audio? Wówczas pozostaje zamontowanie instalacji na własną rękę albo w firmie specjalizującej się w tej branży. Przedstawiamy, na co zwracać uwagę przy kompletowaniu zestawu i jak powinna przebiegać instalacja car audio krok po kroku.

Od czego zacząć – wybór odtwarzacza samochodowego

Zakupy zaczynamy od wybrania dobrego odtwarzacza. Osobom, którym zależy na krystalicznej jakości dźwięku, specjaliści polecają odtwarzanie muzyki z płyt audio, a nie mp3, toteż funkcja odtwarzania mp3 nie musi być dla nich priorytetem. Mimo to warto jednak podążać z duchem czasu, bo płyty powoli stają się przeżytkiem. Chcąc mieć nieograniczony dostęp do muzyki np. z sieci, poszukajmy modelu z funkcją Bluetooth lub portem USB. Przy zakupie odtwarzacza należy zwrócić uwagę na rozdzielczość przetwornika analogowo – cyfrowego, jakość lasera i napęd danego modelu. Z dodatkowych funkcji powinien mieć regulację subwoofera lub pilot, który można przymocować do kierownicy – zwiększy to bezpieczeństwo jazdy. Dużą wygodę zapewni możliwość regulacji głośności dźwięku w różnych miejscach samochodu i korektor dźwięku. Najczęściej rekomendowane firmy radioodtwarzaczy to Clarion, Alpine, Nakamichi. Koszt dobrego sprzętu (ale nie z najwyższej półki) to ok. 600 – 800 zł. Modele za kilkadziesiąt złotych lepiej sobie odpuścić, chyba że nie zależy nam na dobrej jakości dźwięku i komforcie użytkowania.

głośnik do samochodu

Jakie głośniki do samochodu wybrać i jak zamontować?

Połowę sukcesu całego przedsięwzięcia zapewni odpowiedni dobór i montaż głośników – na nich nie należy oszczędzać.  Na początku trzeba zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy – czy aby zestaw grał jak najgłośniej? Czy by jakość dźwięku była jak najlepsza? Czy nagłośnienie będzie używane głównie do słuchania muzyki rockowej, klasycznej czy różnorakiej? Rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje głośników, odpowiadające za emitowanie rozmaitych barw dźwięków: wysokotonowe, średniotonowe, niskotonowe i subwoofery. Te pierwsze zwane „piszczałkami” odpowiadają za emisję dźwięków najwyższych jak soprany oraz szelesty, szmery. Montuje się je w desce rozdzielczej lub w słupkach szyby czołowej, w położeniu minimalnie poniżej uszu kierowcy. Głośniki średnio i niskotonowe należy umieścić w przednich drzwiach, najlepiej w seryjnych punktach montażu. W tym miejscu, przed całym przedsięwzięciem, trzeba zapoznać się z tym, jakie wielkości otworów zaproponował producent. Gdy będą za małe lub za duże, może zajść konieczność uprzedniego zaadaptowania wnętrza do wybranych przez nas głośników. Jeśli podczas słuchania muzyki zależy nam na bardzo niskich basach, to będzie należało zamontować również głośnik subniskotonowy. W sieci roi się od amatorskich filmów jak zrobić subwoofer do samochodu samodzielnie, ale nie polecamy z nich korzystać. Chcąc posiadać dobre, wysokiej jakości nagłośnienie, musimy zapłacić minimum 300 – 400 zł. Tyle kosztuje skrzynia basowa (rezonansowa), w którą wbudowany jest subwoofer. Tańszym rozwiązaniem jest tuba do samochodu, czyli subwoofer w kształcie walca. Ten kształt wzmacnia bas, ale jednocześnie zniekształca, dlatego lepiej zapłacić 100 – 200 zł więcej i zainwestować w skrzynię basową. Po ustawieniu głośnika tego typu w bagażniku, za plecami kierowcy, można cieszyć się pełnym brzmieniem ulubionej muzyki w samochodzie.

Montaż wzmacniacza samochodowego krok po kroku

Jak zdecydujemy się na zamontowanie subwoofera, to konieczny będzie dodatkowy wzmacniacz. Dobre wzmacniacze mają wiele przydatnych funkcji, takich jak regulacja wysokości tonów i różnego rodzaju filtry, które zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Do wyboru mamy wzmacniacze jednokanałowe, dwukanałowe i wielokanałowe. Ważne jest, by wiedzieć, jak dobrać wzmacniacz do subwoofera, aby był do niego optymalnie dostosowany. Subwoofer aktywny charakteryzuje się tym, że ma już wbudowany wzmacniacz, chociaż jakość takiego sprzętu „2 w 1” prawie zawsze pozostawia wiele do życzenia. Przy wyborze pasywnego głośnika, rekomenduje się wzmacniacz jednokanałowy, a więc zasilający jedynie subwoofer. Chcąc podłączyć również inny głośnik, znacznie funkcjonalniejszy będzie wzmacniacz dwukanałowy, a wielokanałowy przyda się do rozbudowanej instalacji audio (np. dwa kanały zmostkować można pod subwoofer, a dwa kolejne do głośników w drzwiach). Wzmacniacz łączymy przy pomocy kilku rodzajów kabli: zasilającego, przewodu masowego, sygnałowego, żyły sterującej, bezpiecznika, kabla CINCH i przewodu głośnikowego. Należy znaleźć odpowiednie miejsce na ustawienie wzmacniacza. Zazwyczaj montuje się go w bagażniku lub w przypadku małych gabarytów – pod fotelem.

Jak podłączyć car audio w samochodzie – samodzielnie czy u fachowca?

Słowem podsumowania: jeżeli spędzamy w samochodzie codziennie dużo czasu, to lepiej inwestować w jakość dźwięku, a nie w to, byle było głośno. Instalacja car audio powinna być też przystosowana do wielkości pojazdu, a więc do małego auta nie jest wskazany sprzęt nagłaśniający o największej mocy dostępnej na rynku. Nie każdy też powinien się decydować na samodzielny montaż głośników w samochodzie. Cena w warsztacie samochodowym może wynosić ok. 1000 zł – 2000 zł, w zależności od jakości poszczególnych komponentów, ale dla laika może to być dosyć czasochłonne zajęcie. Z drugiej strony zamontowanie całego nagłośnienia w samochodzie własnymi siłami, to frajda i satysfakcja, gdy zabieg się uda. Wtedy należy jednak pamiętać o zestrojeniu całej instalacji i poszczególnych urządzeń u fachowca. Da to pewność, że możliwości naszego car audio są wykorzystane w stu procentach.

2 KOMENTARZE

POPULARNE

OSTATNIE POSTY