Strona głównaInneKara za przekroczenie prędkości w 2022

Kara za przekroczenie prędkości w 2022

-

Z roku na rok coraz bardziej zaostrzane są kary za przekroczenie prędkości. Najsroższą karą za przekroczenie prędkości jest zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy, jeżeli sytuacja się powtórzy lub kierowca zostaje zatrzymany bez uprawnień do kierowania pojazdem, możliwe jest, że zmuszony będzie podejść ponownie do egzaminu państwowego. Jak sytuacja się przedstawia w 2022 roku? Oprócz wprowadzenia nowych przepisów dotyczących ograniczenia prędkości na poszczególnych odcinkach drogi, czy w terenie zabudowanym i niezabudowanym, taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości nie zmienił się znacznie. Jak on wygląda obecnie? Jakie kary za przekroczenie prędkości można otrzymać?

Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości

Najniższą karą za przekroczenie prędkości jest 50 złotych. Mandat przekroczenia o tej wysokości możemy otrzymać, gdy przekroczymy prędkość od 6-10 km/h. Otrzymujemy jedynie karę pieniężną bez punktów karnych. Z puli punktów zaczyna nam ubywać w momencie przekroczenia prędkości od 11-20 km/h i możemy się spodziewać mandatu w wysokości od 50 do 100 złotych z dwoma punktami karnymi. Co w przypadku, gdy miało miejsce przekroczenie prędkości o 30 kilometrów? Za przekroczenie prędkości o 30 według taryfikatora mandatów otrzymać możemy już wyższy mandat, bo karą jest kwota do 200 złotych i 4 punkty karne. Przekroczenie więcej kolejnych kilometrów to kara do 300 złotych i aż 6 punktów karnych. Jak przedstawia się to do ograniczeń prędkości na drodze? Jeżeli chodzi o teren zabudowany, w którym dozwolona prędkość wynosi 50 kilometrów na godzinę, to przekroczenie prędkości o 50 kilometrów w terenie zabudowanym oznacza, że dopuściliśmy się przekroczenia prędkości o 100 procent. W związku z tym mandat przekroczenia wynosić może do 400 złotych z 8 punktami karnymi. To wysoka kara, jednak jeszcze nie straciliśmy uprawnień do kierowania pojazdem. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej, niż 100 procent dopuszczalnej prędkości wiązać się będzie niestety z zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy. To samo dotyczy przypadku, w którym przekroczenie prędkości o 100 procent będzie miało miejsce w przypadku ograniczenia prędkości do 60 czy 70 kilometrów na godzinę.

Konsekwencje przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym

W 2021 roku prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 kilometrów na godzinę i obowiązuje ona przez całą dobę. Dlatego też nie można już mocniej docisnąć pedału gazu w godzinach od 23 do 5 rano i jechać z dopuszczalną prędkością 60 kilometrów na godzinę. Wprowadzona zmiana miała na celu zapewnienia bezpieczeństwa w obszarze zabudowanym, ponieważ coraz częściej dochodzi do wypadków również nocą. Być może 10 kilometrów może wydawać się niewielką różnicą. Jednak przekroczenie prędkości o 100 procent, w tym przypadku prędkość ta wynosiłaby 120 kilometrów na godzinę, i spowodowanie wypadku z taką prędkością może być dla kogoś śmiertelne. Teren zabudowany oznacza, że jest zwiększony ruch pieszych, a więc należy zachować szczególną ostrożność. Ale nie tylko przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym jest niebezpieczne. Przekroczenie prędkości o 50 kilometrów poza terenem zabudowanym również niesie wysokie ryzyko. Dlatego też taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości przewiduje karę w postaci właśnie 400 złotych i 8 punktów karnych. Zgodnie z planowanymi zmianami dotyczącymi prędkości, przekroczenie jej o 50 kilometrów poza terenem zabudowanym również ma się wiązać z odebraniem uprawnień na okres 3 miesięcy. Oprócz tego otrzymamy karę pieniężną i punkty karne. Polski taryfikator nie uwzględnia podziału na teren zabudowany i niezabudowany, z wyjątkiem przekroczenia prędkości o 50 km w terenie zabudowanym, które wiąże się z utratą uprawnień. W 2021 roku ma to ulec zmianie i za przekroczenie 50 kilometrów poza tym terenem również utracimy prawo jazdy. 

POPULARNE

Opinie o TRW

TRW – opinie

0
Są takie Marki jak TRW opinie, zbierające dobre w zasadzie zawsze. Co jednak tak naprawdę świadczy o tym, że na przykład klocki TRW opinie...

OSTATNIE POSTY