Strona głównaPoradyPrawo jazdy C1 - cena - uprawnienia oraz wymagania

Prawo jazdy C1 – cena – uprawnienia oraz wymagania

-

Posiadanie prawa jazdy w dzisiejszym czasie jest dla większości dorosłych ludzi czymś normalnym. Posiadanie samochodu często ułatwia życie, zwłaszcza w dużych miastach. Samochodów osobowych przybywa na naszych ulicach. Zwiększa się również ilość pojazdów na które nie wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Rozwój gospodarki powoduje zwiększoną ilość miejsc pracy w branży logistycznej. Położenie naszego kraju sprzyja rozwojowi branży transportowej. Wiele osób w swoim życiu przeszło przez pracę związaną z transportem, a duża część widzi siebie w zawodzie kierowcy.

Prawo jazdy C1 wymagania

Podejść do kursu prawa jazdy mogą rozpocząć osoby które ukończyły 18 lat, albo pozostały im do tego wieku 3 miesiące. Wymagane jest również posiadanie prawa jazdy kategorii B. W celu przystąpienia do egzaminu należy posiadać:

Orzeczenie lekarskie uzyskiwane u lekarza posiadającego uprawnienia do przeprowadzania badań kierowców. Lekarz musi wydać orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych. Takie orzeczenie nie musi być zero-jedynkowe, zakłada np. możliwość prowadzenia pojazdów tylko w okularach.

Profil Kandydata na Kierowcę – tzw. numer PKK jest dokumentem wymaganym do rozpoczęcia kursu. Wydawany jest przez Wydział Komunikacji odpowiedniego dla miejsca zameldowania. Wyrobienie numeru jest bardzo szybkie, i uzyskuje się go podczas jednej wizyty w urzędzie.

Profil Kandydata na Kierowcę (numer PKK) to dokument, z którym rozpoczniesz kurs, zapiszesz się na egzamin i odbierzesz prawo jazdy. Wydaje go Wydział Komunikacji w miejscu zameldowania na podstawie badania lekarskiego, zdjęcia i dokumentu tożsamości. Jest to jednorazowa wizyta w urzędzie, a numer PKK zazwyczaj wydawany jest od ręki.

Orzeczenie psychologiczne – poza badaniami lekarskimi oceniającymi stan fizyczny, ptrzebne jest również orzeczenie psychologa.

Kolorowa fotografia 3,5cm x 4,5cm

Prawo jazdy kategoria C1 cena

W branży kursów nauki jazdy różnice cenowe zazwyczaj zależą od miasta w którym kurs będzie wykonywany. W dużych aglomeracjach należy liczyć się z tym, że będzie trzeba zapłaci więcej za każdą godzinę podstawową jak i dodatkową. Sprawdziliśmy ceny w kilku miastach, prezentujemy je poniżej.

Kartuzy:
Teoria – 20 godz. lekcyjnych             
Praktyka – 20 godz. zegarowych
Dodatkowa godzina – 90 zł / 1 godz. (60 minut)
Cena:  1 590 zł

Bydgoszcz:
Cena: 1800 zł

Warszawa:
Cena: 2400 zł

Olsztyn:
Cena: 2200 zł

Wrocław:
Cena: 2500
Dodatkowa godzina – 120 zł / 1 godz. (60 minut

Egzamin praktyczny – w każdej miejscowości to koszt 170 zł.
Egzamin teoretyczny – w każdej miejscowości to koszt 30 zł.

Rozstrzał cenowy jest naprawdę spory i warto przemyśleć miejsce w którym będziemy uczestniczyli w kursie. Niestety prawo jazdy w kategorii C1 czy C+E nie należy do najtańszych. Należy brać poprawkę, że powyższe wyceny pochodzą z przykładowych szkół, nie są to uśrednione wartości dla danych miast.

Prawo jazdy C1 do czego uprawnia

Do egzaminu na kategorię C1 przystępują zazwyczaj osoby chcące zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony. Kategoria C1 uprawnia do prowadzenia pojazdów do 7,5 tony z wyłączeniem autobusów. Dodatkowo do takie samochodu może być dołączona lekka przyczepa (do 750 kg). Wśród innych uprawnień znajduje się również możliwość prowadzenia ciągników rolniczych lub pojazdów wolnobieżnych również z przyczepą. Prawo jazdy kategorii C1 pozwala również na kierowanie pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Egzamin na C1

Podobnie jak podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy kategorii B, tak i w tym przypadku egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Ta pierwsza złożona jest z 20 pytań ogólnych i 12 specjalistycznych. Odpowiedzi udziela się na odpowiednio przygotowanym stanowisku. Przed zatwierdzeniem odpowiedzi istnieje możliwość jej zmiany. Pytania ogólne ograniczają się do odpowiedzi „Tak” i „Nie”. Druga część obejmuje zakres wiedzy z konkretnej kategorii w tym wypadku C1. Na tym etapie wyświetlane są 3 odpowiedzi i należy wybrać jedną właściwą. Całość egzaminu teoretycznego nie może przekroczyć 25 min.

Egzamin praktyczny jest wydzielony na dwa/trzy etapy (zależnie jak liczyć), podobnie jak przy kategorii B. Najpierw kierowca musi wykazać się wiedzą, że wie jak bezpiecznie przygotować samochód do jazdy, jak sprawdzić poziom oleju czy działanie świateł stopu. Gdy i ten etap zostanie zakończony pozytywną weryfikacją przychodzi czas na plac manewrowy. Standardowo należy zmierzyć się z ruszaniem z miejsca na wzniesieniu czy zawracaniem. Dalszy etap to egzamin w ruchu drogowym. Trwa minimum 45min. i przebiega w podobny sposób do tego na kategorię B.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Ovation - czy warto kupić opony tej marki?

Ovation – czy warto kupić opony tej marki?

0
Właściciele pojazdów muszą zwracać uwagę na wiele różnych elementów i części eksploatacyjnych w swoich autach. Do najważniejszych takich elementów zalicza się m.in. opony. ...
Mandat za brud w aucie

Mandat za brud w aucie

OSTATNIE POSTY