Strona głównaPoradyJaki akumulator do diesla wybrać?

Jaki akumulator do diesla wybrać?

-

Awarie akumulatora w pojazdach należą do tych najbardziej irytujących. Warto zatem zadbać o poprawny stan baterii i regularnie kontrolować jej sprawność. Wśród głównych przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania akumulatorów można wyróżnić m.in. zużycie się komponentów, niskie temperatury lub źle dobrane urządzenie do rodzaju pojazdu. Ten ostatni aspekt ma szczególnie duże znaczenie w przypadku jednostek korzystających z oleju napędowego. Jakie akumulatory do diesla spełnią dobrze swoją funkcję? Jakie są najlepsze akumulatory?

Wymiana akumulatora w dieslu

Akumulatory do samochodów z napędem diesla muszą charakteryzować się większą mocą, niż jest to w przypadku podobnych jednostek benzynowych. Silniki dieslowskie potrzebują wyższego prądu do rozruchu i sporo energii to rozgrzania świec żarowych przed uruchomieniem. Z racji na wyższe ciśnienie sprężania potrzebują większej ilości energii do przekręcenia wału korbowego w celu rozpoczęcia pracy.

Stąd też akumulator musi być wystarczająco wydajny, co nierozerwalnie wiąże się z jego optymalną pojemnością. Jest ona mierzona w jednostce CCA – im wyższy parametr, tym lepiej. Ma to duże znaczenie w okresie niskich temperatur. Wówczas akumulator musi pracować maksymalnie niezawodnie – pod dużym obciążeniem. Jeśli zauważymy pierwsze symptomy awarii akumulatora, to należy niezwłocznie dokonać jego wymiany zgodnie z poniższą procedurą:

  • Odpinamy akumulator zaczynając od wyjęcia kabla z oznaczeniem minus.
  • Następnie odpinamy przewód plusowy.
  • Wyjmujemy akumulator i czyścimy styki.
  • Sprawdzamy wydajność sprzętu za pomocą urządzenia diagnostycznego.
  • Jeśli akumulator rozładował się, możemy go ponownie naładować.

Jaka bateria do 1.9 TDI?

Przede wszystkim taka, która wykazuje pełną kompatybilność z modelem pojazdu. Upewnij się – zaglądając do dokumentacji technicznej – jaką baterię zaleca producent samochodu. Informacje znalezione w sieci, szczególnie na mało wiarygodnych stronach, mogą być trefne. Warto zatem poszukiwać danych bezpośrednio na stronie marki pojazdu.

Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć, jaki akumulator będzie idealny dla każdego samochodu. Wiele zależy również od charakteru użytkowania pojazdu, ilości włączonych urządzeń w kabinie czy stylu jazdy. Co istotne, duże znaczenie ma także rozmiar samego akumulatora – musimy być pewni, że zmieści się w luce pod maską lub w bagażniku. Idealnie jest wybrać baterię zalecaną przez producenta, która jest zgodna z rekomendowanym typem akumulatora. Najlepiej będzie, gdy podjedziemy do fachowego serwisu samochodowego. Jeśli zlecimy analizę fachowcom, to z pewnością wyjedziemy zadowoleni z warsztatu.

Najczęściej kupowane akumulatory samochodowe dla diesli

Dla użytkowników samochodów napędzanych olejem zalecane są różne typy akumulatorów. Wśród nich znajdują się m.in. tradycyjne kwasowo-ołowiowe. Niektóre z nich posiadają dodatkowe symbole, które wskazują na ich większą wytrzymałość. Mowa o skrótach EFB czy ECM umiejscowionych na opakowaniu produktowym i obudowie. W nowszych samochodach stosuje się z kolei baterie typu AGM. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że tani akumulator samochodowy nie zawsze będzie zalecaną opcją. Jednostki dieslowskie potrzebują dużej mocy startowej, dlatego bateria jest w ich kontekście niezwykle wrażliwym komponentem. Akumulatory do samochodów diesla są zatem stosunkowo droższe, niż te stosowane w przypadku benzyniaków. Czy marka akumulatorów ma znaczenie dla kupującego? Bez wątpienia tak, ponieważ nie zaleca się inwestowania w urządzenia anonimowe, które nie posiadają odpowiedniej rękojmi ze strony wytwórcy. Wśród popularnych modeli akumulatorów wkładanych do samochodów z TDI wyróżnia się m.in.:

  • Varta Silver Dynamic,
  • Bosch S5,
  • Exide Premium.

Dla silników 1.9 TDI poleca się baterie o parametrach 70ah/340a. Można również stosować jednostki cechujące się wartościami 80ah/380a. W każdym razie – decydujące znaczenie będzie miał głos producenta samochodu, który ściśle określa optymalne parametry akumulatora. Przeciętna cena produktowa wynosi obecnie kilkaset złotych. Będzie ona zmienna w zależności od wielkości silnika czy potrzeb użytkownika.

POPULARNE

Kluczyk do Passata B5

Kodowanie kluczyka Passat B5 – jak to zrobić?

0
Kodowanie kluczyka samochodu to standardowa procedura na przykład po wymianie baterii w nim. Wówczas, aby kluczyk działał, trzeba wykonać kilka czynności. Na szczęście kodowanie...
uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

montaż lpg

Czy LPG się opłaca?

pogotowie

Numer ICE – co to znaczy?

OSTATNIE POSTY