Skrót ICE lub I.C.E z angielskiego “In case of emergency”, to skrót, który umożliwia poinformowanie ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie wypadku. Z angielskiego skrót ICE oznacza “w nagłym wypadku”. Co to znaczy ICE? Oznacza to, że w razie nagłego wypadku, ratownicy powinni właśnie z tą bliską osobą się skontaktować. Jest to o tyle pomocne, ponieważ ratownicy wiedzą, pod jaki numer mogą zadzwonić, żeby poinformować bliskich osoby poszkodowanej o nagłym wypadku, a dodatkowo otrzymać informacje o nim, na przykład, jakie lekarstwa przyjmuje ta osoba lub na co jest uczulona. Numer telefonu ICE można zapisać w książce adresowej telefonu, a przed nazwą kontaktu użyć skrótu “ICE”. Jeżeli jest więcej takich osób, należy je kolejno ponumerować, na przykład “ICE1 mama” lub “ICE2 żona”. Numer telefonu ICE można też zapisać na karcie wielkości wizytówki i należy ją nosić cały czas przy sobie. Dodatkowo umieszcza się na niej takie dane, jak imię, nazwisko danej osoby. Istnieją wersje, na których można dopisać jeszcze przebyte choroby, alergie, jednak bardzo dużo ratowników nie sugeruje się tymi informacjami, ponieważ nie ma pewności, na ile są one prawdziwe.
ICE w telefonie
W dobrze smartphonów łatwiejsze jest zapisanie, na przykład kilku numerów telefonu ICE w telefonie, niż noszenie przy sobie wypisanych kartek z tymi numerami. Jednak rozwój technologiczny sprawił, że chcąc odblokować czyjś telefon, powinno się znać umożliwiający to kod lub schemat znaków. Ratownicy nie zawsze mają czas na zdobycie takiego kodu, a czasami nie ma nawet możliwości, ponieważ osoba jest nieprzytomna. Zdarzyć się może, że zawiedzie nas bateria telefonu i telefon po prostu padnie. Alternatywą do zapisanego w kontaktach numeru ICE, może być tapeta ekranu zablokowanego, na którym widnieją potrzebne numery. Większość ratowników z doświadczenia przytacza, że po przyjeździe na miejsce nagłego wypadku nie skupia się na szukaniu numeru ze skrótem ICE, tylko podejmuje działania polegające na ratowaniu życia poszkodowanego, a procedury z poinformowaniem rodziny lub bliskich osób o nagłym przypadku mają miejsce w szpitalu. Jednak duża część uważa, że lepiej mieć kartkę z kartę z wypisanymi najważniejszymi numerami telefonu. Bardzo popularne stają się też nieśmiertelniki, ponieważ bateria może się rozładować, a karta przemoczyć. Na takich nieśmiertelnikach można wybić numer ICE i mieć pewność, że numer w razie potrzeby będzie czytelny.
Kto powinien mieć numer ICE?
Odpowiedź brzmi: każdy. Co to jest dokładnie ICE? Numer ICE staje się przydatny nie tylko na przykład w trakcie wypadku komunikacyjnego czy innego nagłego przypadku. Numer telefonu ICE powinni mieć zapisani wszyscy, głównie dzieci, ale również osoby dorosłe i niepełnosprawne. Bardzo dużo osób starszy cierpi na choroby, które czasami uniemożliwiają porozumienie się z nimi lub po prostu nie pamiętają numerów do osób opiekujących się nimi, a na przykład zgubiły się. Taka informacja pomoże szybko skontaktować się z opiekunami lub krewnymi. To samo dotyczy dzieci. Numer ICE warto też mieć przy sobie podczas różnych wypraw, czy wycieczek, zwłaszcza poza granice kraju. Umożliwi to poinformowanie rodziny lub bliskich o zaistniałym zdarzeniu. Przypadki chodzą po ludziach, więc warto się zabezpieczyć i umożliwić szybki sposób na kontakt z osobami bliskimi.