Strona głównaPoradyJak zadbać o samochód w czasie wakacji?

Jak zadbać o samochód w czasie wakacji?

-

Wakacje na czterech kółkach to duże wyzwanie dla kierowcy i samochodu. Aby zapewnić sobie i rodzinie bezpieczną podróż własnym autem, przed dłuższym wyjazdem warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Mając do przejechania kilkaset, a niekiedy nawet ponad tysiąc kilometrów, stan techniczny pojazdu nie może budzić żadnych zastrzeżeń. Jakie czynności powinniśmy wykonać, aby wszyscy podróżujący mogli czuć się bezpiecznie? 

Zanim zaczniemy pakować walizki przed upragnionym urlopem powinniśmy przygotować pojazd, który ma nas zawieźć bezpiecznie do celu. Codziennie nie sprawdzamy przecież płynów eksploatacyjnych, stanu zużycia opon czy działania świateł, ale przed długą podróżą to konieczność. Dzięki temu w trasie zaoszczędzimy dodatkowych kłopotów i stresu. Pamiętaj o przeglądzie pojazdu nawet wówczas, gdy wyjeżdżasz kamperem na wakacje. Twój hotel na kółkach z wypożyczalni musi być sprawdzony tak pod kątem układu jezdnego, jak wyposażenia zapewniającego komfort wypoczynku.

Przygotowanie samochodu do wakacji

Jak przygotować samochód do długiej podróży? Część kierowców obawia się dalszych podróży, szczególnie gdy pojazd nie jest już nowy i ma znaczny przebieg. Jednak jak przekonują mechanicy, dłuższe podróże nie obciążają auta bardziej niż miejska jazda. Odpowiednie przygotowanie samochodu do wyjazdu minimalizuje ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych sytuacji, co dotyczy zarówno codziennych dojazdów do pracy, jak miejsca wakacyjnego wypoczynku.

Podstawowy przegląd samochodu wykonamy samodzielnie, jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą. Niezbędne czynności możemy także powierzyć koncesjonowanemu mechanikowi, który oceni stan auta, wyeliminuje usterki, wykona konieczne naprawy oraz uzupełni odpowiednie płyny. Jednak oddając pojazd w ręce specjalisty, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, nawet kilkuset złotych.

Sprawdzenie ciśnienia w kołach

Powietrze w sposób naturalny systematycznie uchodzi z opon, dlatego ważne jest regularne mierzenie ciśnienia w oponach. W przeciwnym razie istnieje ryzyko utraty przyczepności i wydłużenia drogi hamowania. Może to także spowodować uszkodzenie opon, skrócenie ich trwałości i zwiększenie zużycia paliwa. O tym obowiązku trzeba pamiętać szczególnie wtedy, gdy udajemy się w długą podróż.

Najłatwiejszym sposobem jest wybranie się na stację paliw, która dysponuje stanowiskiem z kompresorem. W domu także można zmierzyć i skorygować ciśnienie w oponach. Potrzebny jest do tego przenośny kompresor, który kupisz w sklepie. Inną obowiązkową czynnością przed udaniem się w podróż jest sprawdzenie poziomu oleju. Niektóre samochody wyposażone są w elektroniczny czujnik poziomu oleju silnikowego, który ostrzega kierowcę, gdy poziom ten zbliża się do minimalnej wartości bezpiecznej, ale nawet on może ulec awarii.

Samochodem do Chorwacji

Przygotowanie samochodu do podróży w przypadku wyjazdu do krajów na południu Europy powinno objąć przegląd układu chłodzenia, w tym sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego. Trzeba pamiętać, że w rejonie Morza Śródziemnego występują bardzo wysokie temperatury, dlatego niezbędne jest odświeżenie systemu klimatyzacji pojazdu.

Zanieczyszczona klimatyzacja jest idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, w tym szkodliwych dla naszego organizmu bakterii i grzybów. Zaniedbany system, gdzie jest wilgotno i brudno może emitować nieprzyjemny zapach. Jednak nawet gdy klimatyzacja nie cuchnie, jakość powietrza docierającego do wnętrza auta pogarsza się wraz z upływem czasu. Stąd niezbędne jest systematyczne odgrzybianie klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji warto przeprowadzić raz, dwa razy w roku. W tym celu można zastosować popularną piankę do odświeżania klimatyzacji w puszce ze specjalną rurką do aplikacji środka czyszczącego. Przy każdym zabiegu powinno się wymienić filtr kabinowy. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, który zwykle trzeba ponieść raz w roku.

Nabicie klimatyzacji

Bardziej zaawansowaną metodą doprowadzenia układu klimatyzacji do optymalnego stanu jest odgrzybianie generatorem ozonu. Nie używa się przy tym środków chemicznych, stąd ozonowanie nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu. W serwisach samochodowych przeprowadza się również odgrzybianie metodą dźwiękową, czyli z wykorzystaniem środków chemicznych o działaniu dezynfekującym. Wadą tego rozwiązania jest nieprzyjemny zapach w aucie. 

Korzystając przed sezonem letnim z tej usługi w warsztacie, trzeba zlecić nabicie klimatyzacji. Czynnik nabijany jest razem z olejem, a cały proces trwa ok. godziny. Do układu klimatyzacji podłącza się specjalne urządzenie zasysające starą substancję, by przy pomocy podciśnienia sprawdzić ewentualne ślady wycieków. Jeśli wszystko jest OK, układ klimatyzacji nabijany jest odpowiednią ilością czynnika oraz dobranego środka smarującego.

Jak ochłodzić wnętrze samochodu

Chyba każdy kierowca ma swoje sposoby szybkiego schłodzenia wnętrza pojazdu. W samochodach z klimatyzacją rozwiązanie problemu jest proste, ale aby osiągnąć w aucie komfort termiczny, musi minąć sporo czasu. Obniżanie temperatury można przyspieszyć. Wystarczy, że otworzysz okno pasażera i wykonasz kilka dynamicznych ruchów drzwiami kierowcy. W ten sposób szybko usuniesz gorące powietrze z samochodu, a zastąpisz je chłodniejszym.

Inną metodą przyspieszenia schładzania powietrza jest włączenie obiegu zamkniętego, np. gdy masz zbyt słabą klimatyzację, z ubytkami czynnika chłodniczego. Tryb ten należy włączyć dopiero wtedy, gdy temperatura we wnętrzu auta spadnie poniżej zewnętrznej. W innym przypadku schładzanie powietrza w kabinie będzie wolniejsze. Pamiętaj, że długa jazda z zamkniętym obiegiem może doprowadzić do pogorszenia jakości powietrza w kabinie.

POPULARNE

Polerowanie samochodu polerką elektryczną

Czym wypolerować samochód domowym sposobem?

0
Każdy posiadacz samochodu pragnie, aby powierzchnia karoserii pojazdu była wolna od wszelkich rys czy zadrapań. Nie da się jednak całkowicie tego uniknąć. Niewielkie szkody powstać...
Obszywanie kierownicy

Obszywanie kierownicy

OSTATNIE POSTY