Strona głównaPoradyPrzegląd po terminie - co w takim przypadku?

Przegląd po terminie – co w takim przypadku?

-

Przegląd techniczny naszego pojazdu należy wykonywać co roku i dość trudno jest przegapić ten termin. Wielu kierowców jednak nie sprawdza na co dzień swoich dowodów rejestracyjnych, dlatego mogą przeoczyć termin przeglądu. Badanie techniczne pojazdu obejmuje sprawdzenie zawieszenia, układu hamowania, a także świateł oraz innych parametrów samochodu, dzięki którym pojazd jest bezpieczny do jazdy po drogach publicznych. Przegląd techniczny przy nowym samochodzie jest wymagany przed upływem 3 lat. Przegląd nowego samochodu wykonamy w naszym serwisie ASO. Samochody starsze niż 3 lata powinny mieć wykonywany przegląd techniczny co roku.

Badanie techniczne pojazdu po terminie – czy można zrobić?

Jeśli chodzi o przegląd po terminie to stacja diagnostyczna nie będzie miała problemu z przyjęciem naszego auta na badanie. Przekroczenie terminu przeglądu technicznego może być zauważone jednak przez policję w trakcie wyrywkowej kontroli lub kiedy policjant sprawdzi nasze dane w systemie. Wtedy przekroczenie terminu przeglądu technicznego ma swoje konsekwencje.

Przegląd samochodu po terminie – konsekwencje

Przegląd wykonany po terminie ma swoje konsekwencje. Wielu kierowcom przegląd techniczny po terminie zdarza się dość często, są to jednak niewielkie opóźnienia w postaci kilku dni. Badanie techniczne pojazdu po terminie, jeśli termin został przekroczony o kilka dni, nie ma większych konsekwencji. Policjant sprawdzający nasz dokument może zobaczyć o ile dni przekroczyliśmy datę wymaganego badania technicznego. W wielu wypadkach przegląd techniczny po terminie kończy się jedynie na upomnieniu oraz wypisaniu skierowania na badanie techniczne pojazdu do najbliższej stacji diagnostycznej. Czasem dowód rejestracyjny jest zatrzymywany, kiedy funkcjonariusz zauważy badanie techniczne samochodu po terminie. W przypadku nie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego możemy poruszać się samochodem przez kolejne 7 dni, co ma nam umożliwić wykonanie wymaganego przeglądu. Jeśli badanie techniczne po terminie jest widoczne w naszych dokumentach i spóźniliśmy się z nim więcej niż tydzień, wtedy może czekać nas jeszcze mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Przekroczenie terminu przeglądu technicznego w znacznym stopniu może również mieć swoje konsekwencje w zatrzymaniu nam dowodu rejestracyjnego do momentu wykonania przez nas obowiązkowego przeglądu technicznego.

Przegląd samochodu po terminie  a niesprawny pojazd

Inny przypadek jest wtedy, kiedy mamy przegląd techniczny po terminie, a jednocześnie nasz samochód jest nie do końca sprawny. Wtedy funkcjonariusz może dać nam nie tylko skierowanie na badanie diagnostyczne, ale również mandat oraz zatrzymać dowód rejestracyjny. Pojazd musi również zostać odholowany na parking, ponieważ będzie stwarzał zagrożenie na drodze.

Przegląd samochodu po terminie a AC

Jeśli stwierdzimy u siebie badanie techniczne pojazdu po terminie, wtedy możemy mieć również problem z wypłaceniem całości kwoty za szkodę, jeśli okaże się, że brak naszego przeglądu miał związek z powstaniem szkody. Wielu ubezpieczycieli ma zapis jakie jest postępowanie, gdy stwierdzi się przekroczenie terminy przeglądu technicznego. Wtedy kwota odszkodowania jest pomniejszona lub nie jest wypłacana. Również po spowodowaniu przez nas kolizji data ostatniego przeglądu nie umknie policjantom, dlatego może być za to nałożony na nas znacznie wyższy mandat karny.

Badanie techniczne pojazdu po terminie to również zagrożenie dla nas oraz innych kierowców. Samochód powinien być sprawdzany raz do roku, ponieważ w trakcie badania mogą wyjść usterki, o których nie wiedzieliśmy.

POPULARNE

Piszczące hamulce

Piszczące hamulce – objawy i sposoby naprawy

0
To, dlaczego hamulce piszczą, czasami może być trudne do wykrycia. Piszczące hamulce są jednak niemal dosłownym wołaniem samochodu o pomoc i wyraźnym sygnałem, że...
Samochód gastronomiczny

Samochód gastronomiczny

OSTATNIE POSTY