Strona głównaPoradyAssistance - co to, ile kosztuje, gdzie obowiązuje?

Assistance – co to, ile kosztuje, gdzie obowiązuje?

-

Assistance to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń, które w wielu sytuacjach może ułatwiać życie. Katalog usług, które towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ramach ass ubezpieczenia dla kierowców jest naprawdę szeroki. To, co obejmuje assistance w konkretnej ubezpieczalni, sprawdzisz w porównywarce ofert online albo u multiagenta, który współpracuje z wieloma towarzystwami. 

Tymczasem sprawdź z nami, co to assistance i ile kosztuje. Przeczytasz też, na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia i co zawiera zwykle w standardzie. 

Assistance – co to?

Assistance to ubezpieczenie, które doceni każdy kierowca w trasie. Awaria, brak paliwa, zatrzaśnięcie kluczyków – to wszystko zdarzenia, które skutecznie utrudniają podróż. Mogą być szczególnie kłopotliwe, gdy przytrafią się z dala od domu i znajomych, którzy mogliby pomóc. 

Ubezpieczenie assistance nie jest obowiązkowe, ale wielu kierowców decyduje się je wykupić przynajmniej na czas wakacyjnych podróży. Choć każdy liczy na to, że wtedy nic złego się nie przytrafi, dzięki ubezpieczeniu assistance minimalizuje konsekwencje zdarzeń losowych w trasie. 

Assistance – co obejmuje?

Z uwagi na to, że assistance należy do ubezpieczeń dobrowolnych, w różnych towarzystwach zakres oferowanych w ramach niego usług może być inny. Kierowca, nim zdecyduje się kupić ubezpieczenie, może skorzystać z porównywarki lub kalkulatora, który wskaże mu, co obejmuje ubezpieczenie w danym towarzystwie i ile kosztuje. 

To, co zawiera polisa assistance można podzielić na dwa obszary:

  • pomoc techniczna (naprawa, holowanie, tankowanie, auto zastępcze)
  • pomoc medyczna i opiekuńcza (opieka psychologa, opieka nad dziećmi poszkodowanych, gdy to koniecznie, miejsce w hotelu na czas naprawy).

Od tego, co zawiera polisa zależeć będzie jej wysokość. O tym, co jeszcze wpływa na to, ile kosztuje polisa assistance, piszemy poniżej. 

Co obejmuje assistance komunikacyjny – lista najczęściej oferowanych usług:

  • holowanie

W warunkach ubezpieczenia sprawdzisz, czy są jakieś ograniczenia typu limit kilometrów lub holowanie do najbliższego warsztatu. W niektórych towarzystwach za holowanie poza granicami kraju trzeba zapłacić dodatkowo. Zdarza się też, że ubezpieczyciel zapłaci za holowanie w przypadku awarii, ale już nie wtedy, gdy spowodujesz wypadek. 

  • samochód zastępczy

W dobrym towarzystwie, gdy twój samochód zepsuje się w trasie, możesz dostać auto zastępcze i to nim kontynuować swój wyjazd. Twoje auto jedzie lawetą do warsztatu, a ty nie musisz przerywać urlopu. Dowiedz się, na jak długo możesz dostać auto zastępcze: czas naprawy, czy określona w umowie liczba dni. Wiele towarzystw zastrzega też, że samochód zastępczy udostępnia tylko raz przez cały okres ubezpieczenia (czyli 12 miesięcy). 

Zadbaj o to aby w twoim ubezpieczeniu znajdywało się auto zastępcze
  • dostarczenie paliwa

Choć mogłoby wydawać, że zdarza się to rzadko, kierowcy czasem nie mają możliwości zatankowania samochodu i zostają w trasie bez paliwa. Wtedy w ramach ubezpieczenia towarzystwo dostarczy paliwo. 

  • otwarcie zatrzaśniętego auta

Kiedy zgubisz kluczyki lub zatrzaśniesz je w aucie, ubezpieczyciel może pokryć koszt otwarcia samochodu. To wbrew pozorom nie jest tania usługa, zwłaszcza jeśli zależy ci na tym, by nie uszkodzić zamka. W droższej wersji ubezpieczenia, twój samochód może wrócić do domu na lawecie a ty dostaniesz zastępcze auto. 

  • uruchomienie auta

Jeśli samochód nie chce odpalić z powodu awarii akumulatora albo dlatego, że zamarzło paliwo, możesz wezwać pomoc w ramach assistance. 

Assistance – ile kosztuje?

Cena ubezpieczenia assistance zależy od tego, czy będzie ono obowiązywać tylko w Polsce, czy również na terenie UE albo Europy. W większości towarzystw ubezpieczenie assistance dostępne jest w kilku wariantach. Każdy z nich oferuje konkretny pakiet usług. 

Bardzo często różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym wariantem ubezpieczenia assistance nie jest duża. Jeśli już zdecydujesz się na oszczędność, sprawdź, co dostaniesz a jaka pomoc nie jest zawarta bezpłatnie w twoim pakiecie. 

W wielu towarzystwach podstawowy assistance (często nazywany też mini albo mały assistance) oferowany jest każdemu kierowcy do podstawowego ubezpieczenia OC za niewielką dopłatą. Każdy, komu zależy na rozszerzeniu opieki w razie zdarzeń losowych, powinien pytać o rozszerzoną wersję ubezpieczenia. 

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

Rejestracja nowego pojazdu

Rejestracja nowego pojazdu krok po kroku

0
Zakup nowego auta wymaga dopełnienia wielu formalności z tym związanych. Niezbędna jest między innymi rejestracja nowego pojazdu, dopiero po tym fakcie można się nim...
montaż lpg

Czy LPG się opłaca?

OSTATNIE POSTY