Strona głównaZakupJak sprawdzić samochód przed kupnem?

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

-

Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić samochód przed kupnem, dziś przedstawimy wam na jakie rzeczy warto zwracać uwagę. Jak wiadomo Polska przoduje w rankingu zakupu aut używanych. Auta sprowadzamy głównie z Niemiec, Francji czy Belgi. Średni wiek kupowanych przez polaków samochodów to około 11 lat. Często auta te są powypadkowe, nierzadko spotyka się także auta po powodziowe czy nawet spalone. W Polsce mamy wielu fachowców, którzy potrafią takie auta sprytnie odnowić i sprzedać dalej jako „stan igła”. Tutaj miernik lakieru nie wystarczy, sprawdź jak uchronić się przed ukrytą przeszłością samochodu. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników listę rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem używanego samochodu.

Wiedziałeś, że import samochodów używanych w polsce w roku 2017 wyniósł prawie milion sztuk?

samochód przed kupnem

JAK SPRAWDZIĆ UŻYWANE AUTO PRZED ZAKUPEM?

Jeżeli nie znasz się kompletnie na samochodach, powinieneś przede wszystkim wybrać się z kimś kto ma rozeznanie w mechanice samochodu i wie jak sprawdzić samochód przed kupnem. Jeżeli nie znasz nikogo, kto mógłby Ci pomóc – dobrym sposobem może być gwarancja do bramywynajęcie mechanika za drobną opłatą, który pojedzie z Tobą i na miejscu sprawdzicie stan techniczny używanego auta. Są nawet w firmy w Polsce, które oferują tego typu usługi, posiadają profesjonalny sprzęt i oraz wykwalifikowanych fachowców. Warto także wybrać się na kanał – najczęstszą opcja jest dojazd do najbliższej stacji kontroli pojazdów, gdzie za drobną opłatą na spokojnie sprawdzimy stan naszego auta.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Podczas wizualnego sprawdzenia auta warto zwrócić uwagę na:

 • Ślady rdzy – sprawdzamy przede wszystkim tam gdzie najczęściej ona występuje czyli nadkola, okolice bagażnika
 • Lakier – sprawdzamy czy nie ma różnicy w odcieniach koloru, pokusić możemy się o wypożyczenie lub zakup miernika lakieru (jest to koszt w okolicach 250 zł)
 • Rysy, odpryski, zmatowiały lakier – trudno, żeby auto które ma więcej niż 10-15 lat nie miało żadnych rys i odprysków, lecz warto sprawdzić ten fakt, gdyż może on skutecznie pomóc podczas negocjacji o cenę samochodu.
 • Wycieki – warto zobaczyć czy silnik nie ma ślad oleju, czy pod maską nie ma żadnych wycieków, które mogą wskazywać na problem samochodu

Jesteśmy już po wizualnych zewnętrznych oględzinach naszego samochodu, a więc wchodzimy i odpalamy.

 • Wytarte fotele, zapach – mocno wytarty fotel i przebieg 160 tysięcy km może od razu wzbudzić nasze podejrzenia. W Polsce nadal bardzo częstą praktyką jest tak zwane „kręcenie liczników” czyli cofanie przebiegu, średnio o 50-100 tysięcy kilometrów, dlatego nie powinniśmy się całkowicie wzorować na przebiegu samochodu.
 • Dźwięk – dużo o kondycji silnika możemy usłyszeć tuż po jego odpaleniu. Warto sprawdzić czy obroty silnika na biegu jałowym są równe, czy się nie dławi itd. Podczas jazdy warto zwrócić na szum, gdy jest zbyt głośny możemy być to skutkiem zużytych łożysk. Stukanie w naszym samochodzie od razu powinno zapalić nam czerwoną lampkę, choć czasami może to być drobnostka jak zużyta guma np stabilizatora to jednak często są to rzeczy o wiele poważniejsze.
 • Prowadzenie się samochodu – podczas jazdy warto puścić kierownice i sprawdzić czy pojazd nie skręca i nie zbacza z drogi. Dobrą praktyką jest także rozpędzenie się do odpowiedniej prędkości i wciśnięcie maksymalnie hamulca, by sprawdzić jak auta zachowuje się podczas hamowania.

Jesteśmy już po oględzinach zewnętrznych, wiemy jak zachowuję się samochód i jaki jest jego stan techniczny.

Nie zapominaj o dokumentach!

 • Przegląd – dobrze gdyby auto miało przegląd robiony na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy.
 • Ubezpieczenie – samochodu używanego może kosztować krocie, zwłaszcza młodych kierowców, gdzie ubezpieczenie może nawet przewyższać cenę samochodu, dlatego warto zwrócić uwagę na termin wygaśnięcia ubezpieczenia.
 • Formalności – podczas podpisywania umowy nie zaniżajcie ceny samochodu, nie warto oszczędzać paru złotych na podatku, bo w razie komplikacji będziemy stratni.

Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?

Często podejrzanie niska cena lub zachowanie sprzedawcy może wskazywać na jakiś haczyk. Kupno kradzionego samochodu nie tylko może wiązać się z finansową wtopą, ale także może mieć poważne konsekwencje prawne, gdy nie obronimy swojej niewinności. Możemy być wtedy pociągnięci do odpowiedzialności choćby za paserstwo. Zatem jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony? Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie numerów VIN. Niby sprawa oczywista, lecz nadal wiele osób to olewa. Historie pojazdu za pomocą numeru VIN bardzo łatwo możemy sprawdzić choćby w internecie. Jak sprawdzić auto przez vin Z pomocą przychodzi nam rządowa strona, która z państwowej bazy pobiera nam dane dot. pojazdu. Stronę może zobaczyć tutaj https://historiapojazdu.gov.pl, aby sprawdzić czy nasz samochód nie jest kradziony wystarczy podać numer VIN, numer rejestracyjny samochodu oraz datę pierwszej rejestracji (możemy zobaczyć ją w dowodzie rejestracyjnym samochodu)

Co sprawdzić przy zakupie samochodu z zagranicy?

Zdarzają się często przypadki, gdzie sprzedający tak naprawdę tylko „pośredniczy w transakcji”, a umowę podpisujemy na poprzedniego właściciela z zagranicy. Jest to bardzo ryzykowne, dlatego, ze gdyby doszło do jakiś roszczeń, nie mamy tak naprawdę żadnych danych sprzedającego. Dlatego warto o tym pamiętać aby sprawdzić to przy zakupie samochodu z zagranicy. Kolejną rzeczą jest tymczasowy dowód rejestracyjny, pamiętajmy, że samochód posiadający tymczasowy dowód rejestracyjny jest w tym czasie tak naprawdę sprawdzany jest pod względem legalności i dokumentów. Kupując samochód z dowodem tymczasowym istnieje większe ryzyko zakupu kradzionego samochodu.

Kupując używane auto wiele osób patrzy na przebieg, przebieg jest jednym z wyznaczników, lecz nie jest najważniejszym. Ten sam model samochodu może przejechać 400 tysięcy km i 160 tysięcy km. Ważne jest to jak było eksplatowane przez te wszystkie lata. Warto mieć z tyłu głowy wcześniej wspominane cofanie licznika, które jest stosowane bardzo często.

Czy wiedziałeś, że największy przebieg w aucie osobowym to prawie 5 milionów km? Taki rekord zanotował samochód Volvo P1800

Podczas zakupu auta, które ma już 15-20 lat możemy sobie pozwolić na drobne rysy czy zużyte uszczelki przy drzwiach, przy nowszych jednak musimy bardziej zwracać na to uwagę.

Pamiętaj także, że podczas zakupu trzeba mieć chłodną głowę i nie ulegać emocją. Zakup samochodu to coś fajnego, zwłaszcza dla płci męskiej, lecz często emocję mogą nas dużo kosztować. Nie warto także wierzyć w zapewnienia i obietnice sprzedawcy. Kupno samochodu używanego to nie mały wydatek, dlatego tym bardziej powinien on zostać przemyślany podwójnie.

Kupujesz używane auto? Negocjuj!

Podczas zakupu auta używanego warto negocjować cenę. Wyżej wymienione przykłady w jak sprawdzić samochód podczas zakupu pokazały, że mamy punkt odniesienia i wiemy na czym możemy utargować cenę. Jedna z ankiet pokazało, że Polacy w tej kwestii lokują się na samym szczycie rankingu. Lubimy się targować, bo warto się targować. Utargowana różnica często może posłużyć może nam jako zabezpieczenie na wypadek, gdyby auto nie było jednak sprawne w stu procentach lub na ewentualne poprawki lakiernicze.

[ratings]

4 KOMENTARZE

 1. Wbrew opiniom parę lat temu zakupiłem alfe romeo, cena podejrzanie niska – miałem 4-5 tysięcy odstawione w razie gdyby coś się popsuło i tak przejechałem już 90 tysięcy km nie wkładając w ten samochód ani złotówki (nie liczy rzeczy eksploatacyjnych) A więc jak sie uda to i autem za 4 tysięce pojeździ się dobre parych lat

  • Znam osoby, które również obalają mit dot. Alfy Romeo – co by nie było wcześniejsze silniki benzynowe może nie były najlepsze, ale na przykład 1.9 JTD to jest naprawdę jeden z lepszych silników, pancerna jednostka 😉

POPULARNE

laweta

Jaką przyczepę oraz lawetę wybrać?

1
Lawety to bezpieczny środek transportu pojazdów. Podobnie jak przyczepy mają one dużą funkcjonalność, dzięki której znalazły zastosowanie w służbach drogowych, u właścicieli komisów i...
zakup pierwszego samochodu

Jak kupić pierwszy samochód

OSTATNIE POSTY