Strona głównaInneJak zostać taksówkarzem?

Jak zostać taksówkarzem?

-

Praca za kierownicą to dla wielu osób pasja i sposób na życie. Przewóz osób może być satysfakcjonujący i sprawiać dużo radości. Mimo to mało kto wie, jak rozpocząć pracę, jak zostać taksówkarzem i jakie wymogi należy spełnić na starcie. Czy w dobie postępu technologii zawód taksówkarza przetrwa, czy zostanie wyparty przez kierowców Ubera. Odsłaniamy nieznane klientom kulisy pracy w taksówce.

Szukasz partnera, który pomoże Ci w rozliczeniu i innych sprawach? Sprawdź: [miejsce na Twoją reklame]

Jak zostać taksówkarzem? Wymagania wstępne

Karierę w branży transportu warto rozpocząć od wyrobienia licencji taksówkarskiej i ukończenia kursu na taksówkarza. Od kierowców taksówki wymaga się posiadania prawa jazdy, zaświadczenia o dobrym stanie zdrowia, orzeczenia od psychologa, dowodu rejestracyjnego samochodu lub pozwolenia czasowego z wpisem Taxi. Oczywiście poza formalnościami kierowca musi wykazywać predyspozycję do pracy w charakterze taksówkarza. Ważne kompetencje to dobra orientacja w terenie, łatwość w nawiązywaniu kontaktu z ludźmi, znajomość języka angielskiego i umiejętność skupienia w trakcie długotrwałej jazdy samochodem. Praca jako taksówkarz nie jest przeznaczona dla każdego i warto ją dokładnie przemyśleć.

Licencja taxi – koszty i  ważne informacje

Jeśli chodzi o licencję taxi, koszt waha się od 200 zł do nawet 450 zł. Wniosek o licencję należy złożyć w urzędzie gminy na terenie miasta, w którym chcesz rozpocząć pracę. Licencja taxi to koszt okresowy, ponieważ dokument uzyskasz na taki czas, jak zaznaczysz we wniosku. Przedział czasu to zakres od 2 do 50 lat.  

Kurs na taksówkarza 

W przypadku kurs na taksówkarza, jest on prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Kurs ten dotyczy głównie topografii miasta, która jest kluczowa do wykonywania zawodu. Z obowiązku znajomości miasta są natomiast zwolnieni kierowcy Ubera, którzy do przemieszczania się autem używają aplikacji bazującej na mapach Google.

Własna działalność, czy praca w korporacji?

Jeśli jazda to Twoja pasja, pasażerowie czekają na kursy na lotniska, do hoteli i wiele innych miejsc. Żeby zostać taksówkarzem trzeba zastanowić się nad obranie jednej z dwóch ścieżek zawodowych. By odpowodwiedzieć sobie na pytanie jak zostać taksówkarzem warto pomyśleć nad możliwościami. Taksówkarz może rozpocząć pracę na własną rękę lub nawiązać współpracę z korporacją taksówkarską. Oczywiście druga opcja jest znacznie bezpieczniejsza i daje pewność dochodów. Ponadto firma bierze na siebie odpowiedzialność za wiele spraw, które w przypadku własnej działalności będą spoczywać na Twoich barkach. Najwygodniej jest dziś zostać kierowcą Ubera, który ma relatywnie wysokie wynagrodzenie i najmniej obowiązków formalnych.

Jak założyć taxi?

Założenie działalności zajmującej się przewozem osób nie jest prosta. Jeśli zastanawiasz się jak założyć taxi, musisz przejść przez kilka etapów. 

1. Jeśli posiadasz uprawnienia, pora wybrać formę prawną działalności. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, Spółka cywilna, Spółka jawna, Spółka komandytowa, Spółka komandytowo-akcyjna, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub Spółka akcyjna.

2. Wybierz sposób opodatkowania Twojej firmy. Może to być na przykład popularny podatek dochodowy lub podatek VAT.

3. Wybierz kody PKD odpowiednie dla firmy taksówkarskiej. Określony są przyporządkowane do każdej branży. Służą statystyce, ewidencji i dokumentacji.

4. Zajmij się księgowością. Możesz zlecić zadania wyspecjalizowanej firmie albo rozliczać się samodzielnie za pomocą programów dla firm.

5. Zadbaj o licencje. Jeżeli na tym etapie nie posiadasz jeszcze licencji, warto ją wyrobić. Pamiętaj, że dokument jest wydawany osobno na każdy samochód. Jeśli masz wspólnika, który chce przewozić pasażerów, musi posiadać ważną licencję na przewozy taksówką.

6. Zarejestruj firmę w rejestrze CEIGD-1. Wypełniony wniosek o wpis do CEIGD możesz złożyć w urzędzie gminy osobiście lub za pomocą formularza online. Rejestracja jest w pełni darmowa.

Czy wiesz już jak założyć taxi? Własna firma taksówkarska to duża odpowiedzialność i duże ryzyko. Znacznie łatwiej jest dołączyć do korporacji i zdobywać nowych klientów korzystając z jej renomy. O wiele łatwiej jest także skorzystać z usług firmy Uber, która oferuje znacznie krótszy proces dopełniania formalności i stawia przed kierowcami mniej wymagań na początku współpracy i w jej trakcie.

Koszt uzbrojenia samochodu na taxi

Czy wiesz, ile trzeba zapłacić za dostosowanie samochodu do wymagań prawnych? Koszt uzbrojenia samochodu na taxi składa się z wielu elementów. Do opłat obowiązkowych zalicza się zakup taksometru, zakup kasy fiskalnej, coroczna legalizacja taksometru, oklejenie samochodu naklejkami z numerem telefonu i logo firmy, zakup gapa (tzw. koguta) oraz zakup osłony z plexi obowiązującej w czasie pandemii koronawirusa. Koszt uzbrojenia samochodu na taxi w 2021 roku to łącznie wydatek w wysokości 3 320 zł. Za wszystkie wymienione akcesoria musi zapłacić sam kierowca. 

Aby uzbroić samochód i rozpocząć pracę trzeba mieć skończone 21 lat, posiadać prawo jazdy kategorii B i przede wszystkim być posiadaczem własnego auta. 

Praca jako taksówkarz – czy jest opłacalna?

Zyski są głównym czynnikiem motywującym do pracy. Zatem ile zarabia taksówkarz? Czy praca jako taksówkarz jest opłacalna? Jak przedstawia się tendencja na rynku usług transportu? Okazuje się, że złote czasy taksówek minęły i nic nie wróży im szybkiego powrotu. Przy przeciętnej stawce o wysokości 1,90 za km, miesięczne wynagrodzenie taksówkarza wynosi 5 000 zł brutto. Jest to oczywiście uśredniona wartość, która zależy od ilości wykonanych kursów, godzin pracy, przejechanych odległości oraz regionu w jakim porusza się kierowca. Praca jako taksówkarz nie należy jednak do opłacalnych, tym bardziej, że kierowcy muszą ponieść koszty opłaty dla korporacji (opcjonalnie), składki ZUS, podatków, zakupu paliwa, utrzymania samochodu, ubezpieczenia OC, AC i NNW i muszą pokryć ewentualne raty za samochód lub leasing. Osoby pracujące przez aplikację Uber ponoszą tylko część tych kosztów a mimo to mogą liczyć na bardziej atrakcyjne stawki. Dla porównania, kierowca Ubera przy pełnoetatowej pracy może zarobić nawet 8 000 zł. Może skorzystać z elastycznych godzin pracy i uzyskać liczne premie.

Zawód taksówkarza – opinie pracowników

Jeśli planujesz pracę w zawodzie taksówkarza, opinie kierowców pomogą Ci rozeznać się w rzeczywistej sytuacji na rynku. Wielu pracowników korporacji narzeka na swoich pracodawców i atmosferę wewnątrz firmy. Oczywiście w zawodzie taksówkarza opinie mogą być różne, jednak zdecydowana większość osób wyraża niezadowolenie z warunków pracy w swojej firmie. Wielu kierowców z doświadczeniem wyraża chęć przejścia do firm korzystających z wygodnych aplikacji mobilnych, które zyskują na popularności.

Normy prawne – jak zostać taksówkarzem bez licencji?

Każdy taksówkarz musi posiadać odpowiednio wyposażony pojazd, musi mieć ważną licencję na przewóz osób i zdać kurs na taksówkarza. Wszystkie te rzeczy są dużą inwestycją pieniędzy oraz czasu. Nie zapominajmy także o zakupie samochodu i bieżącej eksploatacji. Czy można zatem ograniczyć koszty?

Okazuje się tak. Kierowcy Ubera mogą skorzystać z oferty rekomendowanych partnerów, którzy zapewnią im licencję na przewóz osób i dostosują samochód do ustalonych prawnie wymagań. Przykładem firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach, jest marka UDRIVER.  

Wśród jej usług znajdziesz kompleksową obsługę kierowców Ubera, którzy mogą liczyć na minimum formalności, przejrzysty system wypłat, zniżki na części samochodowe, paliwo i OC, a także atrakcyjne bonusy i premie. Dołącz do społeczności Uber bez konieczności zakładania własnej firmy i bez zmartwień o spełnienie wygórowanych oczekiwań. Dzięki pomocy partnera możesz skupić się na przewozie pasażerów i czerpać pełną satysfakcję z pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

co to jest abs

Co to jest ABS?

1
Antiblockiersystem, Anti-Lock Breaking System, czyli po prostu ABS, to system zapobiegający blokowaniu kół w trakcie hamowania i niebezpieczeństwom wynikającym z takiej sytuacji. Podczas zablokowania...

OSTATNIE POSTY