Strona głównaInneWymiana akumulatora – dlaczego warto zlecić to fachowcom?

Wymiana akumulatora – dlaczego warto zlecić to fachowcom?

-

Wiele osób uważa, że wymiana akumulatora to nic wielkiego. Wystarczy odpowiedni klucz, obejrzenie filmiku pt. „jak zrobić to w garażu?” i po sprawie. Jednak zaawansowane technologie stosowane w samochodach wymagają coraz bardziej specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Ponadto obowiązują zasady podyktowane prawem i troską o ekologię związane z przechowywaniem i utylizacją zużytych baterii. W tym artykule pokażemy, że nie tylko wygodniej, ale przede wszystkim bezpieczniej powierzyć wymianę akumulatora specjalistycznemu warsztatowi.

Wymiana akumulatora – dobór odpowiedniego modelu

Każda wymiana akumulatora zaczyna się od wyboru odpowiedniego modelu. W tym celu wystarczy sprawdzić, jaki akumulator zaleca do naszego samochodu producent. Można też kupić dokładnie taki sam, który mieliśmy poprzednio. Niemniej zawsze może zrobić to ktoś za nas i to gratis, np. gdy skorzystamy z Battery Point lub specjalistycznego warsztatu.

Wymiana akumulatora – sprzęt i bezpieczeństwo

Niegdyś w celu wymiany akumulatora należało się zaopatrzyć w rękawice, okulary ochronne i klucz 10 lub 13 mm. Jednak dzisiaj musimy pomyśleć nie tylko o bezpieczeństwie nas samych, ale również licznych systemów i urządzeń, które dbają o nasz komfort i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Dlatego nie powinniśmy po prostu odłączać starego akumulatora, tylko zapewnić dodatkowe źródło zasilania podczas jego wymiany. Dzięki temu ustawienia i parametry zapisane w jednostce centralnej nie zostaną skasowane. My niekoniecznie musimy mieć takie źródło w postaci trzeciego akumulatora lub prostownika, a jego zakup jest niezbyt opłacalny. To drugi powód, dla którego warto udać się do serwisu.

Wymiana akumulatora – adaptacja nowego

Wymiana akumulatora

Załóżmy, że nam się uda – podłączymy ładowarkę czy prostownik, przepniemy kable do nowego akumulatora, nie dopuszczając do utraty napięcia w instalacji oraz przypadkowego zwarcia, a następnie bezpiecznie odłączymy starą baterię. To jednak nie wszystko. Wśród parametrów, które zachowaliśmy, znajdują się bowiem informacje dotyczące poprzedniego źródła prądu – i jeśli ich nie skasujemy, jednostka centralna potraktuje nowy akumulator tak, jak poprzedni. W efekcie może on być stale niedoładowywany i szybko utracimy jego sprawność. Dlatego z pewnością warto udać się do profesjonalnego warsztatu, gdzie mechanicy lub elektromechanicy dokonają prawidłowej adaptacji naszej nowej baterii samochodowej za pomocą urządzenia OBD.

Wymiana akumulatora – co zrobić ze starym

W tej kwestii wypowiadają się przepisy, które określają, że kupując nowy akumulator, należy zwrócić poprzedni lub zapłacić kaucję. Sama kwota nie jest wysoka, ale… nie można przechowywać zużytej baterii w domu czy piwnicy, ponieważ zawiera wile szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji. Zresztą na nic nam się już nie przyda i będzie tylko zajmowała miejsce. Warsztat wyręczy nas i tutaj, przekazując zużyty akumulator do utylizacji lub recyklingu.

Wymiana akumulatora – dlaczego warto zlecić to fachowcom

W świetle powyższych informacji wyraźnie widać, że wymiana akumulatora stawia przed nami wiele wymagań pod względem wiedzy, umiejętności oraz sprzętu. O ile zakup prostownika może mieć pewien sens, to urządzenie potrzebne do adaptacji nowej baterii jest już kosztownym wydatkiem. Podejmując zaś kolejne kroki, narażeni jesteśmy na błędy, które również mogą spowodować, że nasz samochód i tak trafi do warsztatu z o wiele poważniejszą usterką. Tymczasem wystarczy umówić się w najbliższym warsztacie, np. przez serwis Battery Point, a unikniemy wszystkich problemów. Zyskamy sprawdzenie układu elektrycznego, akumulatora i wymianę z zachowaniem najwyższym standardów. 

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

taxi praca

Jak zostać taksówkarzem?

0
Praca za kierownicą to dla wielu osób pasja i sposób na życie. Przewóz osób może być satysfakcjonujący i sprawiać dużo radości. Mimo to mało...
opona pompowana azotem

Pompowanie kół azotem

tory wyścigowe

Tory wyścigowe w Polsce

OSTATNIE POSTY