Strona głównaInneKurtyny powietrzne w samochodzie - LEPIEJ PRZECZYTAJ

Kurtyny powietrzne w samochodzie – LEPIEJ PRZECZYTAJ

-

Większość amatorów motoryzacji i zwykłych ludzi orientujących się co nieco w tym temacie dobrze wie o tym, czym są poduszki powietrzne w samochodzie i jaką funkcję one tam spełniają. Inaczej rzecz się ma z kolejnym elementem wyposażenia auta, który także odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo kierowcy i pasażera. Jeśli kogoś zapytać o to, co to są kurtyny powietrzne w samochodzie, bardzo często odpowiedź nie pada, a zapytanego ogarnia konsternacja i zakłopotanie. Odpowiedzi na takie pytanie można oczywiście poszukać na internetowych forach motoryzacyjnych, gdzie w wyszukiwarkach niezmiennie pojawiają się zwroty typu: co to jest i co to znaczy – kurtyna powietrzna w aucie? 

Kurtyny powietrzne są w samochodzie uzupełnieniem przednich i bocznych poduszek. Z pierwszymi systemami poduszek powietrznych przednich kierowcy mają do czynienia od połowy lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Pod koniec lat osiemdziesiątych  wprowadzono do użytku poduszkę powietrzną dla pasażera, co wywołało kolejne kroki, mające na celu zabezpieczyć życie i zdrowie człowieka znajdującego się w samochodzie. O ile przednie poduszki dla kierowcy i pasażera były na wyposażeniu pojazdów od wielu lat, o tyle boczne poduszki i kurtyny powietrzne to dość nowy wynalazek. Te pierwsze zostały wprowadzone przez markę Volvo w 1995 roku i w początkowym okresie znajdowały się tylko w pojazdach z górnej półki, drogich i ekskluzywnych, aby dopiero po kilku latach znaleźć się na wyposażeniu aut z niższych segmentów. Dziś są montowane w prawie wszystkich samochodach, umieszczone w bocznej krawędzi fotela albo w bocznych panelach drzwi. Ich umieszczenie związane jest z tym, że w przypadku wypadku, mocnej stłuczki boczne uderzenia są bardzo niebezpieczne – strefa zgniotu, a także droga między przeszkodą a kierowcą czy też pasażerem ogranicza się najczęściej do kilkudziesięciu, a czasem tylko do  kilkunastu centymetrów. Kiedy uznano, że boczne airbagi pomimo dużej funkcjonalności nie chronią do końca człowieka znajdującego się w pojeździe, wprowadzono dodatkową ochronę w postaci kurtyny powietrznej. 

Jak działają kurtyny powietrzne w samochodzie?

Kurtyna stanowi dodatkową poduszkę powietrzną, umieszczoną w krawędzi dachu pojazdu, skąd jest wystrzeliwana w przypadku kolizji. Jej zadaniem jest ochrona głowy i twarzy pasażera, kiedy dochodzi do zderzenia bocznego i dachowania. Jak działa taka kurtyna powietrzna można przekonać się, oglądając dowolny film pokazowy dostępny na kanale YouTube. Kurtyny powietrzne w samochodzie obejmują najczęściej pierwszy oraz drugi rząd siedzeń. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze tak się dzieje. Na przykład w modelach pojazdów siedmioosobowych bardzo często montowane są kurtyny, które ochraniają równocześnie trzy rzędy siedzeń. Tak jak to się dzieje z airbagami bocznymi, aktywacji podlegają wyłącznie kurtyny po stronie bocznego uderzenia. Samochody takie jak na przykład Peugeot 5008 mogą mieć na wyposażeniu dwurzędowe kurtyny powietrzne. Przykładem auta, które zostało wyposażone w kurtyny chroniące aż trzy rzędy siedzeń, może być Renault Escape.

Co to znaczy, że kurtyny powietrzne są uruchamiane razem z poduszkami bocznymi? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, potrzeba opisać dwa sposoby rozwiązania technicznego, które taki efekt wywołują. Pierwsze z nich nosi w skrócie nazwę ITS (Inflatable Tubular Structure).  Zastosowanie tego rozwiązania powoduje, że kurtyny są mocowane jednym końcem( i razem z wytwornicą gazu) ze słupkiem przednim, a drugim końcem na połączeniu słupka tylnego oraz dachu. Przy tym rozwiązaniu gaz nie ma prawa się ulatniać. Drugie rozwiązanie ma miejsce wtedy, gdy kurtyna się rozciąga wzdłuż bocznych szyb albo też od przedniego do środkowego słupka. Kurtyna taka jest schowana wzdłuż krawędzi dachu. W przypadku takiego rozwiązania gaz ulatnia się stopniowo.

Skoro wiadomo już, co znaczy nazwa “kurtyna powietrzna w aucie”, co to jest oraz jak działa, warto by zapoznać się z opiniami na jej temat, aby poznać zdanie użytkowników, tych, którzy znają sposób działania poduszek powietrznych i kurtyn, a być może mają je na wyposażeniu własnego samochodu. 

Kurtyny powietrzne w samochodzie. Opinie

Przeglądając opinie dostępne w sieci internetowej, które dotyczą wyboru samochodów ze względu na wyposażenie w kurtyny powietrzne, można zauważyć pewną prawidłowość. Otóż nabywcami aut, które opcjonalnie są wyposażone w kurtyny, są najczęściej ojcowie rodzin, posiadający więcej niż jedno dziecko, najczęściej troje lub czworo. Ich opinie są bardzo pozytywne, udowadniają, że kurtyny powietrzne zapewniają ich rodzinom duże poczucie bezpieczeństwa. Ojcowie – kierowcy chwalą sobie komfort psychiczny, wywołany świadomością tego, że ich samochód jest dla rodziny bezpieczny. Na długich trasach, podczas rodzinnych wyjazdów istnieje większe prawdopodobieństwo kolizji drogowej, dlatego też poczucie bezpieczeństwa w trakcie takich wojaży jest dla kierowców bardzo ważne. Inne opinie dotyczące kurtyn powietrznych w aucie mówią o tym, że stanowią one przysłowiową „kropkę nad i” jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdu w kompletny system ratujący zdrowie i życie ludzkie w przypadku kolizji drogowej, groźnego wypadku, mocnego uderzenia bocznego, dachowania itp. Na podstawie wszystkich głosów, można wyciągnąć wniosek jednoznaczny: poduszki powietrzne i kurtyny będące na wyposażeniu wybranego samochodu sprawiają, że kierowcy mają duże poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy, co przekłada się na komfort przemieszczania się po drogach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Ferrari

Dziwne samochody

0
Motoryzacja co roku dostarcza na rynek wiele ciekawych samochodów. Jednak większość z nich tworzona jest w bardzo zachowawczy sposób. Zmiany następują w podzespołach, ale...
tory wyścigowe

Tory wyścigowe w Polsce

opony matador

Opony Matador – opinie i testy

dystrybutor paliwa

Ile kosztuje dystrybutor paliwa?

OSTATNIE POSTY