Mówią, że nie ma zawodów, których nie można zastąpić, tak jak i ludzi. Może i tak. Ale wyobraźcie sobie dzień, w którym nie wszyscy kierowcy pojawili się w pracy. Oczywiście ziemia się nie zatrzyma, ale transport nie kursuje, ładunek się nie rusza, wszyscy są spóźnieni, zdenerwowani, krzyczą. W tym artykule powiemy Ci, jak zostać kierowcą, jakie są główne zalety i cechy tej pracy.
Kim jest kierowca
Kierowca to pracownik, który prowadzi pojazd. Pojazd może być z ładunkiem lub z pasażerami, należeć do kategorii sprzętu specjalnego przeznaczenia. Dziś kierowcy często łączą główną pracę z dodatkową. W zależności od dziedziny działalności wykonują obowiązki kuriera, ochroniarza, spedytora itp. Do zatrudnienia zgodnie z profilem wystarczy posiadanie uprawnień odpowiedniej kategorii, dostępność umiejętności odpowiadających specjalizacji.
Cechy zawodu
Obowiązki kierowcy nie kończą się na transporcie. Jest to osoba, która na bieżąco monitoruje stan techniczny pojazdu, eliminuje drobne usterki, terminowo poddaje się przeglądom i wysyła samochód do naprawy. Często pełni obowiązki ładowacza, ochroniarza, kuriera czy spedytora.
Aby pracować jako kierowca, musisz mieć prawo jazdy.
Aby zostać kierowcą ciężarówki, wykonuj transport ładunków, pracuj na specjalnym sprzęcie, przechodź szkolenie w kategoriach: B, C.
Dla kierowców autobusów, tramwajów i trolejbusów kategorii: D, Tm, Tb.
Specjalizacje
- Spedytor
Nie tylko przewozi ładunki, ale także sporządza dokumenty z tym związane.
- Kierowca ciężarówki
Odpowiedzialny za transport ciężkich ładunków ponadgabarytowych na duże odległości.
- Osobisty kierowca
Przewozi określoną osobę na jej zlecenie. W takim przypadku transport zazwyczaj należy do pracodawcy.
- Kierowca sprzętu specjalnego
Usuwa śnieg, wodę, podnosi podczas budowy, ładuje, przewozi roztwory, kopie ziemię, a wszystkie te prace wykonuje samochód za kierowcę.
- Kurier
Dostarcza paczki lub zamówienia konsumentom.
- Kierowca komunikacji miejskiej, taksówkarz
Pracuje na danej trasie i pobiera opłaty od pasażerów.
W pracy kierowcy cenione są takie cechy jak odpowiedzialność, dobre myślenie przestrzenne, spostrzegawczość. Ważne: odporność na stres, gotowość na niespodzianki na autostradzie, koncentracja uwagi przez cały dzień pracy.
Aby znaleźć aktualne oferty pracy, wystarczy skorzystać z usługi wyszukiwania ofert pracy Jooble. Na stronie wystarczy wpisać „Praca Kierowca kat b bus 9 osobowy”, a otrzymasz aktualne oferty pracy.
Plusy i minusy bycia kierowcą

Plusy:
- Wiele ofert pracy
Kierowca to zawód poszukiwany. Na przykład handel, logistyka, poczta. Dlatego możesz szukać pracy według własnych upodobań, biorąc pod uwagę specyfikę harmonogramu i poziom zarobków.
- Zdolność do podróżowania
W pracy masz możliwość łączenia przyjemnego z pożytecznym. Czasami trasy przebiegają przez malownicze miejsca i zabytki.
- Łatwa nauka
Posiadanie wykształcenia wyższego nie jest głównym kryterium bycia poszukiwanym, ale umiejętność prowadzenia samochodu i odrobina doświadczenia wystarczą, aby rozpocząć pracę za kierownicą.
Minusy:
- Zarobki nie zawsze wysokie
Jeśli nie jesteś spedytorem w dużej korporacji, tylko kierowcą na etacie, to poziom zarobków może się znacznie różnić. Jednocześnie zawód ten nie wymaga wysokiej intelektualnej wiedzy, rzadkich umiejętności czy niestandardowych umiejętności.
- Wysoka odpowiedzialność
W swojej pracy jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo ładunku i życie pasażerów. W razie nieprzewidzianej sytuacji poproszą Cię.
- Nieregularne godziny pracy
To nie jest praca z kategorii od 8 do 17. Opóźniony ładunek, spóźniony pasażer, korki, oczekiwanie w kolejkach do odprawy celnej – milion czynników wpływających na długość dnia pracy.
Gdzie pracować jako kierowca
Możesz pracować jako kierowca: w agencjach rządowych, w organizacjach transportu publicznego, w firmie handlowej. Również wolne miejsca pracy są zawsze obecne w firmach transportowych, firmach spedycyjnych na dostawę towarów, w centrach logistycznych.
Ważne cechy osobiste
Kierowca to zawód dla osób odpowiedzialnych i odpornych na stres. Jego przedstawiciel musi mieć doskonałą reakcję, być przygotowanym na wszelkie niespodzianki. Przyda mu się też umiejętność utrzymania koncentracji przez długi czas, nie tracąc jej podczas monotonnej pracy. Dodatkowymi atutami będą komunikatywność, stabilność emocjonalna. Kierowca będzie również potrzebował dobrej pamięci wzrokowej, umiejętności poruszania się w terenie i podejmowania szybkich decyzji.
Edukacja
O stanowisko kierowcy może ubiegać się każda osoba, posiadająca prawo jazdy wymaganej kategorii. Kierunek ten nie wymaga obecności wyższego lub średniego wykształcenia specjalistycznego. Wystarczy odbyć kursy w szkole nauki jazdy, pomyślnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Wiele firm organizuje wewnętrzne szkolenia kierowców. Najczęściej odbywa się to w celu szkolenia kierowców, którzy będą obsługiwać specjalny sprzęt.
Ta specjalność jest jedną z nielicznych, dla których nie trzeba studiować w wyższej lub średniej specjalistycznej placówce edukacyjnej. Wystarczy opanować teorię sterowania pożądanym pojazdem, zdobyć praktyczne umiejętności i otrzymać dokument potwierdzający to wszystko. Fakt, że kierowca ma dodatkową wiedzę np. na temat obsługi pojazdu, jego naprawy, pozwala liczyć na wyższą pensję.
Artykuł sponsorowany