Strona głównaPoradyPłatne autostrady w Polsce

Płatne autostrady w Polsce

-

Autostrady to drogi umożliwiające najszybsze przemieszczanie się transportem samochodowym. Autostrady w Polsce w 2018 już miały ponad tysiąc sześćset kilometrów i obecnie budowane są kolejne odcinki. Z uwagi na komfort poruszania się i koszty utrzymania, często spotyka się płatne autostrady w Polsce, a także wielu krajach Europy. Pierwsze płatne odcinki autostrad w Polsce powstały w 2000 roku i obejmowały autostradę A4. Płatne odcinki w tym rejonie aktywne są do dziś.

W jaki sposób pobierane są opłaty za płatne autostrady w Polsce?

Płatne odcinki autostrad w Polsce to miejsca, w których za przejazd pobierane są opłaty na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest system otwarty, w którym opłata pobierana jest co kilkadziesiąt kilometrów za wjazd na płatne odcinki autostrad w Polsce. W naszym kraju taki system ma droga A4 płatna pomiędzy Krakowem a Katowicami. Inne miejsce to niemal wszystkie płatne odcinki A2. Drugim systemem, w którym działają płatne autostrady w Polsce, jest system zamknięty. Wówczas na wjeździe na odcinek płatny A1 czy innej autostrady kierowca otrzymuje jedynie bilet. Opłata zależy tylko od odległości, jaką przejedzie dany pojazd. Takie płatne odcinki autostrad w Polsce znajdują się na A4 płatnych odcinkach pomiędzy Katowicami i Wrocławiem. Obejmują także na trasie A1 odcinki płatne od Gdańska do Torunia. Płatne autostrady w Polsce nie są opłacane za pomocą winiet dla samochodów osobowych, jak ma to miejsce w wielu krajach Europy.

Płatne odcinki autostrad w Polsce

W naszym kraju długość autostrad to ponad tysiąc sześćset kilometrów. Płatne odcinki autostrad w Polsce stanowią niemal połowę tej wartości, ponieważ liczą niespełna siedemset dwadzieścia kilometrów. Autostrady w Polsce 2018 miały dziewięć płatnych odcinków. Od tamtej pory nie zmieniła się ilość płatnych autostrad w Polsce.

Płatne odcinki A2 są cztery i jest to największa ilość spośród wszystkich płatnych autostrad w Polsce. Wszystkie płatne odcinki A2 są połączone ze sobą i tworzą najdłuższą trasę w naszym kraju. Płatne odcinki A2 łączą ze sobą Łódź z zachodnią granicą naszego kraju. Przebiegają przez większość województwa łódzkiego i niemal całe wielkopolskie.

Wiodąca z północy na południe autostrada A1 odcinki płatne ma trzy. Jest druga pod względem ilości, jednak na A1 odcinki płatne są stosunkowo krótkie. Pierwszy odcinek płatny A1 rozpoczyna się na północy tuż za Gdańskiem. Autostrada A1 odcinki płatne ma połączone ze sobą i tworzą one trasę do samego Torunia. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym pojawia się sporo pytań, czy A1 jest płatna, a jeśli tak to w jakim okresie? Niestety dla kierowców na każdym odcinku płatnym A1 opłaty pobierane są bez względu na porę roku. Dwa płatne odcinki autostrad w Polsce leżą na południu kraju, na autostradzie A4. Płatne odcinki łączą ze sobą główne aglomeracje Śląska i Małopolski. A4 płatna łączy Kraków z Katowicami w jednym długim odcinku. Drugi zlokalizowany na autostradzie A4 płatny odcinek łączy z kolei Katowice z Wrocławiem. Droga A4 płatna jest przez cały rok dla wszystkich rodzajów pojazdów.

POPULARNE

Ovation - czy warto kupić opony tej marki?

Ovation – czy warto kupić opony tej marki?

0
Właściciele pojazdów muszą zwracać uwagę na wiele różnych elementów i części eksploatacyjnych w swoich autach. Do najważniejszych takich elementów zalicza się m.in. opony. ...
jak sprawdzić punkty karne

Jak sprawdzić punkty karne?

koronawirus w samochodzie

Dezynfekcja samochodu

leasing samochodu

Leasing czy wynajem samochodu?

Naprawa króćca pompy Vacum

Naprawa króćca pompy Vacum

OSTATNIE POSTY