Strona głównaPoradySprzedaż auta Ukraińcowi

Sprzedaż auta Ukraińcowi

-

Postępująca globalizacja i otwarcie granic sprzyjają powstawaniu społeczeństw wielokulturowych. Cudzoziemców w większych miastach spotykamy na co dzień, wielu z nas ma znajomych zza granicy. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej nawiązujemy kontakty biznesowe czy handlowe z przedstawicielami innych narodowości. Poniżej postaramy się omówić, jak powinna przebiegać sprzedaż samochodu obywatelowi Ukrainy i na co należy zwracać uwagę, zawierając transakcję z cudzoziemcem.

UMOWA SPRZEDAŻY UKRAINA

Czy sprzedaż auta na Ukrainę wymaga dodatkowych formalności?

Niezaprzeczalnie, Polska jest najbardziej obleganym krajem przez Ukraińców, szczególnie studiujących. W roku akademickim 2016 / 2017 prawie 36 tysięcy osób z Ukrainy studiowało na polskich uczelniach, a liczba ta systematycznie wzrasta. Naszych wschodnich sąsiadów przyciągają tutaj lepsze warunki życia, wyższe płace, wysoka jakość kształcenia, a więc to, co Polaków zachęca do emigracji do zachodniej Europy. Wielu cudzoziemców kupuje używane samochody od Polaków, natomiast nas często nachodzą wówczas wątpliwości – czy sama sprzedaż auta Ukraińcowi, umowa kupna – sprzedaży i dalsze formalności czymś się różnią od transakcji z rodakiem? Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Nie ma różnicy pomiędzy sprzedażą auta Polakowi a Ukraińcowi, aczkolwiek na kilka rzeczy należy zwracać szczególną uwagę. Nawiązując interesy z jakimkolwiek cudzoziemcem, najlepiej się zabezpieczyć w stopniu maksymalnym i załatwić wszelkie szczegóły związane z transakcją „na własnym gruncie”, czyli w Polsce, gdzie mamy pojęcie o przepisach, a dokumenty i wszelkie odpowiedzi na pytania w urzędach uzyskujemy w swoim ojczystym języku.

SPRZEDAZ AUTA UKRAINCOWI

Jak sprzedać samochód Ukraińcowi – krok po kroku

Umowę sprzedaży auta obywatelowi Ukrainy przygotowujemy standardowo – nie będzie się niczym różnić od tej, którą przygotowujemy rodakowi. Może być również w języku polskim, ponieważ to na kupującym ciąży obowiązek ewentualnego przetłumaczenia jej na inny język, np. aby zarejestrować auto w swoim kraju. W umowie podajemy konieczne dane, pamiętając o tym, że na Ukrainie nie występuje numer pesel. Zamiast tego zapisujemy numer paszportu i ostatecznie NIP osoby zza granicy. Warto wiedzieć o tym, że sprzedaż samochodu Ukraińcowi nie kończy się na podpisaniu umowy i przekazaniu pieniędzy, gdyż sama umowa nie daje nam nietykalności podczas problemów związanych z autem, które jest wciąż na nas zarejestrowane. W ciągu 30 dni powinniśmy zgłosić fakt sprzedaży pojazdu w wydziale komunikacji, a w towarzystwie ubezpieczeniowym, w ciągu 14 dni. Teoretycznie, zaraz po zakupie, cudzoziemiec powinien udać się do swojego kraju w celu przerejestrowania samochodu na siebie. Niekiedy będzie potrzebował dodatkowego dokumentu notarialnego, by bez problemów przekroczyć granicę. Jednak jeżeli będziemy zwlekać ze zgłoszeniem sprzedaży samochodu Ukraińcowi do wydziału komunikacji i towarzystwa ubezpieczeniowego, w czasie kilku godzin może dojść do wypadku lub przekroczenia przepisów prawa, spowodowanych przez nowego posiadacza auta. Gdy w podobnej sytuacji wciąż będziemy widnieć w oficjalnych źródłach jako właściciel pojazdu, możemy mieć problemy. Unikniemy tego, załatwiając formalności jak najszybciej. Mając umowę, pieniądze za transakcję i zgłoszone zbycie pojazdu w koniecznych instytucjach, nasza rola w zasadzie się kończy. Opłaty cłowe czy przejazd przez granicę ciążą na kupującym.

Czy można dodatkowo się zabezpieczyć, sprzedając samochód obywatelowi Ukrainy?

2019 rok nie spowodował dodatkowych zmian w prawie dotyczącym sprzedaży samochodu. Warto jednak wiedzieć, że jest alternatywa dająca nam pewność, że kupiec – obcokrajowiec faktycznie nie będzie poruszał się przez zbyt długi czas na naszych tablicach rejestracyjnych. Po zgłoszeniu sprzedaży auta w wydziale komunikacji prawo będzie po naszej stronie, ale… no właśnie – zawsze jest jakieś ALE. Konieczność składania wyjaśnień w razie kolizji nowego właściciela, jeżeli nie zdążymy zgłosić faktu zbycia pojazdu i komplikacje z tym związane, mogą być uciążliwe. Radzimy, aby po zakończeniu transakcji udać się od razu do wydziału komunikacji razem z nowym właścicielem w celu złożenia wniosku o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych, na podstawie sprzedaży auta na Ukrainę i wywozu go poza granicę Polski. Konieczne będzie wykupienie czasowego ubezpieczenia w związku z nabyciem nowych tablic przez kupującego, ale koszt w wysokości ok. 100 złotych nie jest zbyt wygórowany. Dopełniając wszystkich powyższych formalności, będziemy mieć pewność, że już nic, w żaden sposób nas nie łączy ze sprzedanym autem.

W przypadku transakcji z Polakiem sytuacja jest nieco inna niż sprzedaż samochodu Ukraińcowi, chociażby dlatego, że Polaka łatwiej „namierzyć”, gdyby nie dokonał wszystkich formalności związanych z zakupem samochodu. Natomiast obywatela Ukrainy będzie trudniej skontrolować, jeżeli faktycznie nie przerejestruje auta w swoim kraju. Słowem podsumowania – na pewno warto zadać sobie odrobinę więcej trudu i wybrać się z cudzoziemcem do wydziału komunikacji, aby wszystko mieć dopięte na ostatni guzik podczas sprzedaży pojazdu. Dopełnienie wszelkich formalności zagwarantuje nam bezpieczną sprzedaż pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Procedura odbioru nowego samochodu z salonu

Procedura odbioru nowego samochodu z salonu

0
Zakup nowego samochodu z pewnością jest większą inwestycją, ale wiąże się z mniejszą liczbą formalności do spełnienia. Procedura odbioru nowego samochodu z salonu nie...
Felgi Autec Opinie

Felgi Autec – opinie

OSTATNIE POSTY