Postępująca globalizacja i otwarcie granic sprzyjają powstawaniu społeczeństw wielokulturowych. Cudzoziemców w większych miastach spotykamy na co dzień, wielu z nas ma znajomych zza granicy. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej nawiązujemy kontakty biznesowe czy handlowe z przedstawicielami innych narodowości. Poniżej postaramy się omówić, jak powinna przebiegać sprzedaż samochodu obywatelowi Ukrainy i na co należy zwracać uwagę, zawierając transakcję z cudzoziemcem.
Czy sprzedaż auta na Ukrainę wymaga dodatkowych formalności?
Niezaprzeczalnie, Polska jest najbardziej obleganym krajem przez Ukraińców, szczególnie studiujących. W roku akademickim 2016 / 2017 prawie 36 tysięcy osób z Ukrainy studiowało na polskich uczelniach, a liczba ta systematycznie wzrasta. Naszych wschodnich sąsiadów przyciągają tutaj lepsze warunki życia, wyższe płace, wysoka jakość kształcenia, a więc to, co Polaków zachęca do emigracji do zachodniej Europy. Wielu cudzoziemców kupuje używane samochody od Polaków, natomiast nas często nachodzą wówczas wątpliwości – czy sama sprzedaż auta Ukraińcowi, umowa kupna – sprzedaży i dalsze formalności czymś się różnią od transakcji z rodakiem? Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Nie ma różnicy pomiędzy sprzedażą auta Polakowi a Ukraińcowi, aczkolwiek na kilka rzeczy należy zwracać szczególną uwagę. Nawiązując interesy z jakimkolwiek cudzoziemcem, najlepiej się zabezpieczyć w stopniu maksymalnym i załatwić wszelkie szczegóły związane z transakcją „na własnym gruncie”, czyli w Polsce, gdzie mamy pojęcie o przepisach, a dokumenty i wszelkie odpowiedzi na pytania w urzędach uzyskujemy w swoim ojczystym języku.
Jak sprzedać samochód Ukraińcowi – krok po kroku
Umowę sprzedaży auta obywatelowi Ukrainy przygotowujemy standardowo – nie będzie się niczym różnić od tej, którą przygotowujemy rodakowi. Może być również w języku polskim, ponieważ to na kupującym ciąży obowiązek ewentualnego przetłumaczenia jej na inny język, np. aby zarejestrować auto w swoim kraju. W umowie podajemy konieczne dane, pamiętając o tym, że na Ukrainie nie występuje numer pesel. Zamiast tego zapisujemy numer paszportu i ostatecznie NIP osoby zza granicy. Warto wiedzieć o tym, że sprzedaż samochodu Ukraińcowi nie kończy się na podpisaniu umowy i przekazaniu pieniędzy, gdyż sama umowa nie daje nam nietykalności podczas problemów związanych z autem, które jest wciąż na nas zarejestrowane. W ciągu 30 dni powinniśmy zgłosić fakt sprzedaży pojazdu w wydziale komunikacji, a w towarzystwie ubezpieczeniowym, w ciągu 14 dni. Teoretycznie, zaraz po zakupie, cudzoziemiec powinien udać się do swojego kraju w celu przerejestrowania samochodu na siebie. Niekiedy będzie potrzebował dodatkowego dokumentu notarialnego, by bez problemów przekroczyć granicę. Jednak jeżeli będziemy zwlekać ze zgłoszeniem sprzedaży samochodu Ukraińcowi do wydziału komunikacji i towarzystwa ubezpieczeniowego, w czasie kilku godzin może dojść do wypadku lub przekroczenia przepisów prawa, spowodowanych przez nowego posiadacza auta. Gdy w podobnej sytuacji wciąż będziemy widnieć w oficjalnych źródłach jako właściciel pojazdu, możemy mieć problemy. Unikniemy tego, załatwiając formalności jak najszybciej. Mając umowę, pieniądze za transakcję i zgłoszone zbycie pojazdu w koniecznych instytucjach, nasza rola w zasadzie się kończy. Opłaty cłowe czy przejazd przez granicę ciążą na kupującym.
Czy można dodatkowo się zabezpieczyć, sprzedając samochód obywatelowi Ukrainy?
2019 rok nie spowodował dodatkowych zmian w prawie dotyczącym sprzedaży samochodu. Warto jednak wiedzieć, że jest alternatywa dająca nam pewność, że kupiec – obcokrajowiec faktycznie nie będzie poruszał się przez zbyt długi czas na naszych tablicach rejestracyjnych. Po zgłoszeniu sprzedaży auta w wydziale komunikacji prawo będzie po naszej stronie, ale… no właśnie – zawsze jest jakieś ALE. Konieczność składania wyjaśnień w razie kolizji nowego właściciela, jeżeli nie zdążymy zgłosić faktu zbycia pojazdu i komplikacje z tym związane, mogą być uciążliwe. Radzimy, aby po zakończeniu transakcji udać się od razu do wydziału komunikacji razem z nowym właścicielem w celu złożenia wniosku o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych, na podstawie sprzedaży auta na Ukrainę i wywozu go poza granicę Polski. Konieczne będzie wykupienie czasowego ubezpieczenia w związku z nabyciem nowych tablic przez kupującego, ale koszt w wysokości ok. 100 złotych nie jest zbyt wygórowany. Dopełniając wszystkich powyższych formalności, będziemy mieć pewność, że już nic, w żaden sposób nas nie łączy ze sprzedanym autem.
W przypadku transakcji z Polakiem sytuacja jest nieco inna niż sprzedaż samochodu Ukraińcowi, chociażby dlatego, że Polaka łatwiej „namierzyć”, gdyby nie dokonał wszystkich formalności związanych z zakupem samochodu. Natomiast obywatela Ukrainy będzie trudniej skontrolować, jeżeli faktycznie nie przerejestruje auta w swoim kraju. Słowem podsumowania – na pewno warto zadać sobie odrobinę więcej trudu i wybrać się z cudzoziemcem do wydziału komunikacji, aby wszystko mieć dopięte na ostatni guzik podczas sprzedaży pojazdu. Dopełnienie wszelkich formalności zagwarantuje nam bezpieczną sprzedaż pojazdu.