Zniszczone felgi psują estetykę każdego samochodu. Można je odświeżyć samodzielnie, przeprowadzając renowację, ale nawet wiedząc jak odnowić felgi aluminiowe lub stalowe, nie zawsze mamy ochotę to robić – czasami po prostu chcemy odmiany. W jaki sposób dobrać nowe felgi do auta?
Felgi stalowe czy aluminiowe?
Na początku zastanówmy się, z jakiego materiału chcielibyśmy mieć nowe felgi – ze stali czy aluminium. Alufelgi, co nie wzbudza chyba niczyich wątpliwości, lepiej się prezentują i są ładniejsze. Ten aspekt jest dla wielu osób najważniejszy i skłania od razu do wyboru felg z tego tworzywa. Oprócz względów wizualnych ważną kwestią jest również cena, która wpływa na korzyść felg stalowych. Są znacznie tańsze i dosyć łatwo się je reperuje, jeśli się zepsują. Alufelgi są jednak zdecydowanie bardziej wytrzymałe i jednocześnie lekkie, ponieważ w ich procesie produkcji stosuje się innowacyjne metody flow formingu (czyli ograniczenia maksymalnie ciężkości) i kucia. Dobór felg stalowych do auta często powodowany jest niskimi kosztami, dlatego wciąż elementy z tego materiału mają ogromne grono użytkowników. Jeżeli stać Cię na zakup alufelg, to warto – wizualnie i jakościowo przeważają nad stalowymi.
Jak dobrać felgi do opon?
Felgi mają różne rozmiary, dlatego nie każda obręcz będzie pasować do danego samochodu. Nie można dobierać ich „na oko”, tylko po zmierzeniu średnicy, lecz trzeba sprawdzić jej wszystkie parametry. Jak sprawdzić rozmiar felgi, by była idealnie dopasowana? W zależności od producenta informacje te mogą być podane w różnych miejscach elementu, ale najczęściej znajdują się po wewnętrznej stronie felgi, czyli od strony pojazdu. Gdy już znajdziemy na feldze wybite informacje, trzeba je jeszcze rozszyfrować, bo oznaczenia na felgach aluminiowych na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane i niezrozumiałe. Weźmy za przykład: „7,5Jx16H2 ET35”, ciąg cyfr i znaków będzie oznaczał po kolei: szerokość felgi w calach (cyfra), profil kołnierza (litera), średnica w calach (cyfra), a następnie profil przekroju poprzecznego, czyli ukształtowanie garbów felgi. Ostatni parametr oznaczony jest literami, m.in. H – garb po wewnętrznej stronie / H2 – po obydwu stronach, FH / FH2 – garb płaski od wewnątrz bądź po obu stronach, CH – dwa różne typy garbów itp. – przed zakupem należy się zapoznać z rodzajami przekrojów poprzecznych i dopasować do indywidualnych potrzeb. Oprócz tego trzeba wiedzieć, co to jest ET felgi znajdujący się na końcu ciągu znaków – jest to współczynnik jej osadzenia. Wartość wyrażona liczbą w milimetrach oznacza, na jaką głębokość wchodzi felga w nadkole. Na feldze znajdują się również informacje dotyczące rozstawu śrub oraz średnicy otworu centralnego felgi, które pomagają w samodzielnym montażu. W przypadku felg uniwersalnych bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie średnicy otworu centralnego felgi do średnicy piasty naszego modelu auta. Jeśli wymienione wymiary różnią się od siebie, wówczas z pomocą przychodzą pierścienie centrujące. Rozmiary pierścieni dostępnych na rynku umożliwiają założenie praktycznie każdej felgi na naszą piastę, pod warunkiem, że piasta jest mniejsza od otworu w feldze.
A jak dobrać opony do felg?
W sytuacji odwrotnej, gdy chcemy wymienić opony, a felgi są w dobrym stanie, najlepiej dobrać ogumienie zgodnie z zaleceniami producenta, czyli np. sprawdzając wymiary na starych oponach bądź w książeczce serwisowej. Można jednak dobrać felgi i opony nieznacznie różniące się rozmiarami. Na przykład: felgi o dużym profilu bywają niekiedy dobierane do opon niskoprofilowych, co dla wielu kierowców wygląda designersko (bardzo duża felga, wąska opona). Należy jednak pamiętać, że takie koła nie sprawdzą się na wyjątkowo nierównym podłożu – felga się szybciej wykrzywi, jazda będzie mniej komfortowa, zawieszenie może ulec zniszczeniu. Dobrym sposobem na dobór ogumienia do felg, jest również posłużenie się kalkulatorami online.
Co pomoże w zdecydowaniu się na odpowiedni wzór felg?
Wielu kierowcom sporego kłopotu może przysporzyć odpowiednie dobranie felg do auta. Wizualizacje dostępne na wielu portalach internetowych mogą w tym zdecydowanie pomóc! Po raz kolejny więc przekonujemy się, że w internecie jest już niemal wszystko. Jeśli nie wiemy jaki kolor czy rodzaj felgi będzie najbardziej pasował do samochodu, to pierwszy przesiew można przeprowadzić właśnie w sieci – oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, ale mając kilku faworytów wybranych w tzw. przymierzalni internetowej, właściwy wybór będzie prostszy. W konfiguratorach felg uzupełniamy dane auta takie jak: marka, model, rocznik samochodu i wyświetla nam się na ekranie obrazek naszego pojazdu, do którego można dostosować kilkanaście, a nawet więcej wzorów felg. Przy okazji dowiemy się też, które felgi posiadają odpowiednie parametry do naszego samochodu.
dobra felga to kosztowny interes, ale cóż się nie robi dla swojego auta 🙂
Teraz już są nowe modele felg np. hybrydy Opel Ampera. Aluminium połączona z plaskiem.
co to za auto na drugim zdjęciu?