Strona głównaInneMalowanie felg - czy warto robić to samemu?

Malowanie felg – czy warto robić to samemu?

-

Felgi mają ogromny wpływ na wygląd wizualny samochodu, dlatego od czasu do czasu wymagają odświeżenia i renowacji. Czyszczenie felg stalowych lub aluminiowych, a następnie lakierowanie, jest bardziej opłacalną opcją niż zakup nowych. Malowanie felg jest jak najbardziej możliwe do przeprowadzenia we własnym garażu, dlatego, jeśli tylko pozwala czas, możemy wykonać to samodzielnie.

Czym wyczyścić alufelgi?

Odnawianie felg zaczynamy od dokładnego czyszczenia. W tym celu ściągamy całe koła, aby nie uszkodzić przy renowacji karoserii samochodu i kładziemy na zabezpieczone od brudu i kurzu podłoże. Ogumienie także zabezpieczamy, oklejając taśmą lub folią. Felgi na początku czyścimy dynamicznie, używając drucianej szczotki na wiertarkę, która zetrze starą farbę i rdzę. Miejsca trudno dostępne poprawiamy przy użyciu papieru ściernego gruboziarnistego, a gdy powierzchnia wciąż nie jest starta do blachy, to można użyć tarczy zdzierakowej. Na końcu matujemy felgę papierem ściernym drobnoziarnistym. Tak wyczyszczony element odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną. Jeżeli na feldze zostały głębokie rysy, które nie zniknęły po szlifowaniu, to wypełniamy je szpachlą – po wyschnięciu ponownie szlifujemy i matujemy powierzchnię. Następnie nakładamy farby lub lakiery, ale najpierw należy dobrać odpowiedni rodzaj.

Jaki lakier do felg aluminiowych wybrać?

Jaki lakier do felg aluminiowych wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego lakieru zwracamy uwagę, aby wzmacniał felgi, chronił przed uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi i był łatwy w aplikacji. Najbezpieczniej więc wybrać produkt dedykowany pod konkretny rodzaj felg – stalowe lub aluminiowe, chociaż na rynku znajdują się również produkty uniwersalne. W przypadku alufelg warte uwagi są lakiery akrylowe, na bazie wody, które bardzo szybko schną i doskonale zabezpieczają przed nadmiarem wilgoci lub promieni UV. Godne polecenia są również lakiery w sprayu. Te najwyższej jakości nie ustępują akrylowym w skuteczności działania, a poza tym malowanie felg aluminiowych sprayem jest o wiele łatwiejsze i równomiernie pokrywa powierzchnię, o ile jest aplikowany wewnątrz pomieszczenia, a nie na świeżym powietrzu. Spray jest najczęściej polecany właśnie do felg z aluminium, w przypadku których równomierna aplikacja jest szczególnie ważna.

Lakiery do felg aluminiowych – kolory

Przy malowaniu felg duże znaczenie mają też względy kolorystyczne. Na rynku dostępne są lakiery nadające felgom różne kolory. Największym powodzeniem cieszy się srebrny lakier do felg aluminiowych. Popularne są również czerń, biel, grafit czy chrom, które często znajdują zastosowanie jako elementy w samochodach sportowych czy tuningowanych. Lakier czarny albo grafitowy na pewno doda naszemu samochodowi charakteru i wyróżni go na tle innych pojazdów. Ciekawego wyglądu nadaje również lakier biały, szczególnie w przypadku ciemnej lub czarnej karoserii. Dobierać je jednak trzeba z uwagą i ze smakiem, bo w przypadku niektórych aut (np. starych roczników) te kolory mogą sprawić, że auto będzie wyglądać kiczowato. Lakier bezbarwny natomiast najczęściej stosowany jest jako ostatnia warstwa zabezpieczająca, więc również warto go zakupić.

Lakiery do felg aluminiowych – kolory

Malowanie felg krok po kroku

Felgi wyczyszczone, zmatowione, lakier bazowy wybrany, przechodzimy więc do właściwego procesu odnawiania felg. Malowanie aluminium czy stali, przebiega bardzo podobnie, różni się w zasadzie tylko doborem odpowiednich preparatów przeznaczonych do jednego bądź drugiego rodzaju felg. Zaczynamy od nałożeniu lakieru bądź farby podkładowej w kilku warstwach, w zależności od zaleceń producenta będzie ich pewnie 2 lub 3. Z zachowaniem innych zaleceń (np. w przypadku sprayu jest to odpowiednia odległość dozownika od elementu malowanego), nanosimy kolejne warstwy w odstępach czasowych, które pozwolą na wyschnięcie poprzedniej, a na końcu szlifujemy papierem ściernym o drobnej gradacji i odtłuszczamy. Następnie przechodzimy do nakładania lakieru bazowego, czyli koloru. Można tutaj poeksperymentować ze zmianą designu naszego auta. Procedura przebiega identycznie jak przy nakładaniu podkładu, czyli kilka warstw, schnięcie, szlifowanie, matowienie. O czym należy pamiętać to, że najczęściej polecane lakiery w sprayu do alufelg, nakładamy powoli, w odpowiedniej odległości, dzięki czemu nie powstaną zacieki. Ilość warstw zależy od widocznych rezultatów – jeśli ładna, błyszcząca powierzchnia pozostaje po nałożeniu dwóch, to taka ilość wystarczy, ale w przypadku niektórych lakierów trzeba będzie nałożyć nawet cztery. Jako końcową warstwę używamy lakieru bezbarwnego, aczkolwiek nie jest to konieczne. Po wszystkim najlepiej pozostawmy felgi do całkowitego wyschnięcia na około dobę.

Jak widać, malowanie felg to nie jest skomplikowany zabieg, z którym nie poradzimy sobie samodzielnie. Problem może tutaj stanowić brak czasu, którego sporo musimy na to poświęcić. Pamiętajmy także o tym, aby nie kupować najtańszych specyfików do malowania, ale zawsze patrzmy na jakość. Zakup narzędzi i dobrych lakierów bądź farb, wciąż będzie bardziej opłacalny niż wizyta u specjalisty.

4 KOMENTARZE

POPULARNE

SPALONE SPRZĘGŁO

Spalone sprzęgło – jakie są objawy?

0
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest sprzęgło w naszym samochodzie. Jest to mechanizm, który łączy dwa wały - wał napędzający oraz wał napędzany, które przekładają...
paliwo

Co wpływa na ceny paliw?

Wymiana rozrządu 2.0 tdi

Jaki akumulator do 1.9 TDI?

OSTATNIE POSTY