Strona głównaInneCyfrowy tachograf. Czym jest i komu może się przydać?

Cyfrowy tachograf. Czym jest i komu może się przydać?

-

Cyfrowy tachograf to urządzenie kontrolne, które trzeba (zgodnie z obowiązującym prawem) zamontować w wielu rodzajach pojazdów użytkowych. W naszym artykule odpowiemy na pytania: kto powinien zamontować cyfrowy tachograf, jak działa cyfrowy tachograf i jak wygodnie i komfortowo sprawdzać dane z tachografów, zamontowanych w firmowych samochodach. Tachograf to urządzenie, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa jazdy. Obowiązujące prawo reguluje czas pracy kierowców zawodowych. Ma to na celu zapobieżenie wypadkom, spowodowanym przez zmęczenie kierowców. Od kilkunastu lat w pojazdach użytkowych montuje się cyfrowe tachografy, które wyparły urządzenia analogowe.

W jakich pojazdach należy montować tachografy?

Prawo (polskie i europejskie) reguluje kwestie korzystania z tachografów. Są one obowiązkowe dla szeregu pojazdów. Między innymi dla samochodów ciężarowych, autobusów, pojazdów użytkowych o masie powyżej 3,5 tony, a także dla busów, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących (włącznie z kierowcą). Tachografy montuje się w pobliżu miejsca pracy kierowcy. Urządzenia te są plombowane i mają szereg zabezpieczeń. Ich uszkodzenie grozi wysokim mandatem. Tachografy trzeba co pewien czas legalizować w firmach, które posiadają odpowiednie uprawnienia do tego.

Co to jest tachograf i jak działa?

Tachograf to urządzenie, które jest podłączone do instalacji elektrycznej samochodu a także do szyny danych, która przekazuje dane ze sterownika silnika. Cyfrowy tachograf ma postać niewielkiej skrzyneczki, z wyświetlaczem, przyciskami i portem dla kart. Każdy kierowca zawodowy, musi mieć swoją kartę kodową. Po wejściu do kabiny auta, kierowca uruchamia zasilanie, tachograf, montuje w nim kartę kodową i może jechać. Układ elektroniczny, znajdujący się wewnątrz tachografu, rejestruje szereg danych na osi czasu. To między innymi prędkość auta i czas pracy kierowcy. Kiedy kierowca zatrzymuje się na odpoczynek, musi to zaznaczyć na tachografie. Wszystkie dane zapisywane są na kartach oraz w wewnętrznej pamięci tachografu.

Tachograf cyfrowy i monitoring GPS – jak to połączyć?

Nowoczesne systemy monitoringu GPS, oferowane przez najlepszych operatorów, pozwalają na zdalne przesyłanie danych z cyfrowego tachografu. Przykładem może być monitoring GPS, dostarczany przez firmę Verizon Connect. To jeden z liderów rynku, mający w swojej ofercie kompleksowe rozwiązania dla wszelakiego typu flot.
Menedżer floty może łatwo sprawdzać, który kierowca przestrzega przepisów prawa, regulujących czas pracy kierowców. To bardzo ważne. Zmęczony kierowca może doprowadzić do tragedii na drodze. Poza tym firma może otrzymać bardzo wysoki mandat, jeśli Policja albo Inspekcja Transportu Drogowego wykryje podczas kontroli, że kierowca nie stosuje się do określonych zasad.

Poza tym monitoring od Verizon Connect zapewnia stała kontrolę nad całą flotą pojazdów, różnego typu. Menedżer zawsze wie, gdzie są jego auta, kiedy kierowcy rozpoczęli pracę i jakie punkty odwiedzili. Wiadomo, z jaką prędkością się poruszali i ile zużyli paliwa. Dostęp nowoczesnego lokalizator GPS do szyny danych CAN (łączącej lokalizator ze sterownikiem silnika) zapewnia dopływ kolejnych danych. To między innymi prędkość, ostrzeżenia o błędach i awariach, ciśnienie w oponach, informacje o serwisie i wiele innych. Jeśli chcesz poznać, jak działa rozbudowany monitoring GPS, który ułatwi Ci zarządzanie flotą – umów się na bezpłatną prezentację. Eksperci Verizon Connect przedstawią Ci wszystkie rozwiązania w praktyce.

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

SPALONE SPRZĘGŁO

Spalone sprzęgło – jakie są objawy?

0
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest sprzęgło w naszym samochodzie. Jest to mechanizm, który łączy dwa wały - wał napędzający oraz wał napędzany, które przekładają...
zakup pierwszego samochodu

Jak kupić pierwszy samochód

resoraki

Gablota na resoraki

montaż lpg

Czy LPG się opłaca?

OSTATNIE POSTY