Pojazdy produkcji azjatyckiej, a przede wszystkim japońskie samochody marki Toyota cieszą się ogromną popularnością wśród szerokiego grona użytkowników na terenie naszego kraju. Nic w tym dziwnego, ponieważ oferują one doskonałe osiągi w różnych warunkach jezdnych, a także są wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań i systemów. Do ich grona zaliczane są między innymi specjalne czujniki ciśnienia w oponach. Odgrywają one istotną rolę, ponieważ przez cały czas automatycznie kontrolują poziom powietrza w ogumieniu i ostrzegają o nieprawidłowościach, wyświetlając pomarańczową kontrolkę w postaci okręgu z wykrzyknikiem.
Czujniki ciśnienia stanowią obowiązkowe wyposażenie nowych modeli samochodów produkowanych po listopadzie 2014 roku. Ich całkowite wyłączenie jest niemożliwe. Można jedynie pozbyć się wyświetlanego komunikatu poprzez rozwiązanie problemu, który jest przez niego wskazywany. W przypadku samochodów marki Toyota, jak również wielu innych modeli pojazdów, można to zrobić na kilka sposobów.
Dlaczego pojawia się komunikat o problemach z ciśnieniem w oponach?
Kontrolka ciśnienia opon zapala się z wielu różnych powodów. Między innymi informuje ona na nagłej utracie powietrza i „flaku” w którejś z opon, a także pozwoli na odpowiednio wczesne wykrycie powolnej utraty powietrza spowodowanej na przykład przebiciem gwoździem albo innym ostrym przedmiotem. Czasami taka kontrolka zapala się w okresie jesienno-zimowym przy dużych różnicach temperatur. Powodują one zmianę w ciśnieniu ogumienia. Opony do Toyty znajdziesz tutaj.
Jak zresetować czujniki ciśnienia w pojazdach marki Toyota?
Całkowite wyłączenie czujników, tak aby nigdy więcej nie pokazywały komunikatów, jest po prostu niemożliwe. Aby pozbyć się pomarańczowej kontrolki, trzeba przede wszystkim dokonać oględzin ogumienia pojazdu. Warto użyć podręcznego manometru albo kompresora na stacji benzynowej, aby upewnić się, że wartość ciśnienia jest zgodna z wartością podaną przez producenta w instrukcji lub na tabliczce znamionowej znajdującej się w drzwiach, na klapce wlewu paliwa lub w innych miejscach w aucie.
W przypadku wykrycia ewentualnych uszkodzeń i problemów należy w pierwszej kolejności oddać ogumienie do naprawy. Po pozbyciu się takich wad można przejść do dalszych czynności. Jeśli zmiana ciśnienia została spowodowana różnicą temperatur, wystarczy upewnić się, że ciśnienie jest prawidłowe i ewentualnie dopompować koło.
Po wykonaniu powyższych czynności można przejść do procesu resetu lub tak zwanej kalibracji czujników. W zależności od modelu pojazdu można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wejście w ustawienia pojazdu w komputerze pokładowym. Po znalezieniu odpowiedniego menu należy wybrać opcję czujników ciśnienia oraz „ustaw ciśnienie”. W ten sposób aktualne ciśnienie w oponach będzie uznawane przez system za prawidłowe i kontrolka zniknie.
W niektórych modelach takiej kalibracji można dokonać przy pomocy specjalnego przycisku. Po dopompowaniu opon i upewnieniu się, że nie są uszkodzone, należy poszukać specjalnego przycisku w okolicy kierownicy (zwykle z dołu po lewej stronie przy niebieskiej lampce). Należy go wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund. W ten sposób obecne ciśnienie zostanie zaprogramowane jako prawidłowe. Spowoduje to zniknięcie kontrolki czujników ciśnienia.
Więcej informacji na temat czujników ciśnienia i ich programowania można bez problemu znaleźć w instrukcjach konkretnych modeli Toyoty. W przypadku ich braku w wersji papierowej należy poszukać takich dokumentów do pobrania w Internecie.
Artykuł sponsorowany