Strona głównaInneSamochodem na Węgry

Samochodem na Węgry

-

Węgry to coraz częstszy kierunek dla polskich turystów. Nic dziwnego, bo poza pięknym Budapesztem zachęca nas przyjaźń Polsko-węgierska. Z Węgrami posiadamy bardzo dobre połączenia kolejowe, lecz wiele osób jednak decyduje się na samochód. Musimy jednak liczyć się z tym, że koszt takiej podróży będzie znacznie wyższy. Dodatkowo czeka nas koszt w postaci winiety oraz odcinków płatnych.

Wyposażenie samochodu

Węgry nie są naszymi sąsiadami, więc będziemy musieli przejechać również przez inny kraj. Na Węgry możemy udać się bezpośrednio przez Słowację lub dla osób mieszkających na zachodzie Polski – przez Czechy oraz Słowację. Wyposażenie samochodu jest również bardzo podobne do polskiego obowiązkowego zestawu. Kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy i linka holownicza, która w Polsce nie jest obowiązkowa. Jeśli chodzi o dokumenty, które są wymagane na Węgrzech to tutaj nie ma zdziwienia – prawo jazdy, ubezpieczenie, ważny przegląd, czyli rzeczy, które są również wymagane w wyposażeniu polskiego kierowcy. Przepisy na Węgrzech są bardzo zbliżone do polskiego kodeksu drogowego. Osoby siedzące na tylnych siedzeniach w terenie zabudowanym nie muszą mieć pasów, co jest zaskoczeniem dla niektórych polaków. Jeśli planujemy podróż z dziećmi to musimy pamiętać o foteliku. Węgierskie prawo mówi, że dzieci poniżej 150 cm wzrostu potrzebują używać fotelika.

Uwaga: rzeczy, które są wymagane przez Węgierskie prawo nie nakazują zakupu przez kierowcę z innego kraju wyposażenia, które nie jest wymagane w jego rodzimym kraju. Co to znaczy? Wjeżdżając na Węgry nie potrzebujemy posiadać linki holowniczej, w Polsce nie ma takiego wymogu, więc węgierska policja nie ma prawa wlepić Ci mandatu za brak linki holowniczej.

Płatne drogi na Węgrzech – mapa

Zacznijmy od samej winiety, którą możemy bez problemu zakupić przez internet. Do dyspozycji mamy winiety okresowe – tydzień, miesiąc i rok. Wyjątki wprowadzone są dla samochodów ciężarowych oraz autobusów, które mogą wykupić jednodniowe winiety. W wcześniejszym artykule wspominaliśmy, że koszt tygodniowej winiety to około 3000 fornitów. Wykupienie winiety upoważnia nas do korzystania praktycznie z każdej autostrady na Węgrzech.

Poniżej ważne informację

Numer do polskiej ambasady na Węgrzech: tel: +36 14 13 82 00

Główny numer alarmowy: 112

Cena 1 litra oleju napędowego: 5.42 zł (stan 2019-05-21)

Pobyt bez rejestracji do 90 dni

Węgry to piękny kraj i polecam każdemu zwiedzanie go. Poza Budapesztem, Węgry posiadają wiele innych pięknych miejsc takich jak:

  • Pałac Królewski w Gödöllő, który znajduje się zaledwie 25 km od stolicy Węgier.
  • Całe miasto Sopron, które posiada ponad 800 letnią historię
  • Miasto Pecz, które obfituję w różnorodnę kościoły z różnych epok
  • Winnice w Tokaj

Stan dróg na Węgrzech stale się polepsza, jeszcze 10 lat temu było o wiele gorzej, dziś Węgrzy inwestują duże sumy w rozwój swojej infrastruktury. Ceny na Węgrzech, jeśli chodzi o jedzenie i środki codziennego użytku nie są najtańsze. Średnia cena jedzenia jest wyższa niż w Polsce nawet o 20 %, lecz to nie zniechęca polskich turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Wszystko o skórze w Twoim samochodzie

1
Naprawa i renowacja tapicerki to problem najczęściej właścicieli starszych samochodów, choć zdarza się, że może dotyczyć także właścicieli nowych pojazdów. Z czasem pojawiają się...
dystrybutor paliwa

Ile kosztuje dystrybutor paliwa?

opony matador

Opony Matador – opinie i testy

ERGO HESTIA opinie

ERGO HESTIA – opinie

OSTATNIE POSTY