Strona głównaInneSpalone sprzęgło - jakie są objawy?

Spalone sprzęgło – jakie są objawy?

-

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest sprzęgło w naszym samochodzie. Jest to mechanizm, który łączy dwa wały – wał napędzający oraz wał napędzany, które przekładają się na poruszanie naszego pojazdu. Warto zaznaczyć, że na rynku jest bardzo dużo rodzajów sprzęgieł, które potrafią kosztować majątek. Spalone sprzęgło to zmora wielu kierowców używanych aut. Żywotność sprzęgła w pojazdach wynosi (w zależności od modeli) około 150-250 tysięcy kilometrów, choć zdarzają się modele, które na jednym sprzęgle potrafią przejechać nawet ponad 300 tysięcy kilometrów. Na żywotność ma oczywiście wpływ odpowiednie użytkowanie samochodu przez kierowcę. Tak zwany strzał ze sprzęgła lub nie dociskanie do końca może bardzo szybko skończyć się wizytą w warsztacie. Spalone sprzęgło to obawa wielu kierowców, kojarzy się z drogą naprawą i konsekwencjami w postaci wymiany również innych podzespołów.

Spalone sprzęgło koszt naprawy

Koszt naprawy to najczęściej koszt zakupu nowego sprzęgła oraz koszt robocizny naszego mechanika. W przypadku np. passata B5 koszt nowego sprzęgła może zaczynać się już od 600 złotych. Używane sprzęgło niesie ze sobą pewne ryzyko, ale może być to dobry wybór dla osób, które nie mają chwilowo pieniędzy – koszt używanego sprzęgła to koszt w okolicach 300 złotych. W przypadku innych modeli nowe sprzęgło może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy również, że sprzęgło znajduje się w automatycznej skrzyni biegów. Sprzęgło hydrokinetyczne, bo takie sprzęgło możemy znaleźć w większości samochodach z automatem nie należy do najtańszych rzeczy, przy niektórych modelach ceny zaczynają od 3 tysięcy złotych. Cena robocizny naprawy sprzęgła hydrokinetyczne również nie należy do najtańszych rzeczy (jak każdy element, który ma styczność z automatyczną skrzynią biegów), ponieważ dostęp jest trudniejszy niż w przypadku manualnej skrzyni biegów. Również wadą automatycznego sprzęgła jest to, że jest bardziej złożone od normalnego przez co naprawa uszkodzonego sprzęgła może zająć mechanikowi dużo czas, co przełoży się na finalny koszt naprawy. Reasumując wymiana sprzęgła wymaga rozmontowania wielu elementów naszego samochodu, więc w niektórych pojazdach sama robocizna może wynieść nawet 600 złotych. Pamiętajmy, że w dużej mierze cena zależy od naszego miejsca zamieszkania. Średnia cena roboczogodziny we Wrocławiu to 80 zł za godzinę, w mniejszych miastach jest już to 50-60 złotych za godzinę robocizny.  

jak śmierdzi spalone sprzęgło
Tarcza sprzęgła

Jak śmierdzi spalone sprzęgło?

Jedną z rzeczy po której możemy zweryfikować stan naszego sprzęgła jest zapach. Charakterystyczny zapach, który wydobywa się z naszego sprzęgła jest spowodowany tarciem okładzin, które pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają zapach, który można poczuć w kabinie samochodu. Pamiętajmy, że zapach wydostający się z naszego sprzęgła zwiastuje już końcówkę żywotności naszego podzespołu, choć nie jest konieczne. Gdy poczujemy śmierdzący zapach lub charakterystyczny zapach “czegoś spalonego” powinniśmy jak najszybciej podjąć decyzję o udaniu się do mechanika. Zapach ten zazwyczaj wydobywa się po wrzuceniu samochodu na wysokie obroty.

Jak sprawdzić spalone sprzęgło?

Nie jesteś pewien czy doszło do uszkodzenia Twojego sprzęgła? Możesz to bardzo szybko sprawdzić. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie będzie zredukowanie biegu, jeśli obrotu pójdą momentalnie do góry i zaczną spadać to znaczy, że sprzęgło nie ślizga się i jest w dobrej kondycji. W przeciwnym przypadku, gdy obroty po zredukowaniu będą powoli rosnąć oznaczać to może, że nasze sprzęgło zaczyna się kończyć. Kolejną metodą, aby sprawdzić czy nasz sprzęgło jest spalone to wciśnięcie pedału gazu. Jeśli nasz samochód po wciśnięciu gazu nie przyspiesza odpowiednio szybko to może być to przyczyna zużytego sprzęgła. Tak zwane przebieranie, czyli ślizganie się tarcz oznacza zużyte sprzęgło i powinno zostać szybko naprawione, bo może skończyć się to w najlepszym przypadku lawetą lub konsekwencjami w postaci wymiany dodatkowych elementów naszego samochodu.

spalone sprzęgło przyczyny

Spalone sprzęgło przyczyny

Przyczyn jak wcześniej wspominaliśmy może być wiele. Często sprzęgło może się spalić nawet po kilkuset kilometrach z powodu jego złego zamontowania. Najczęściej jednak jest to spowodowane tym, że nie dociskamy sprzęgła do końca, dlatego tak ważne jest, aby nasz fotel był ustawiony prawidłowo względem naszego wzrostu, żebyśmy nie musimy się męczyć podczas wciskania pedału. Niedobrym nawykiem jest również trzymanie, a raczej opieranie stopy na sprzęgle. Mimo, że tylko opieramy doprowadzamy do szybszej eksploatacji naszego sprzęgła.

Jak widać przyczyn spalonego sprzęgła może być wiele, dlatego warto być świadomym jakie czynniki mogą wpływać na szybsze zużycie się naszego sprzęgła oraz jak prawidłowo rozpoznać ten defekt. A Wy mieliście już okazję przekonać się ile kosztuje naprawa spalonego sprzęgła? Jeśli tak to pochwal się ile Cię to kosztowało oraz czy mogłeś tego uniknąć, aby uchronić innych użytkowników od podobnych usterek.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

trójkołowce

Pojazdy trójkołowe

0
Przywykliśmy do podziału pojazdów na czterokołowce i dwukołowce, a często zapomina się o tym że istniały, istnieją i prawdopodobnie będą istnieć również pojazdy trójkołowe....
zakup pierwszego samochodu

Jak kupić pierwszy samochód

Opinie o TRW

TRW – opinie

KRZYŻÓWKA

Motoryzacyjna krzyżówka

OSTATNIE POSTY