Strona głównaInneCo to jest flokowanie i jak się je wykonuje?

Co to jest flokowanie i jak się je wykonuje?

-

Nazwą flokowanie określa się specyficzny proces technologiczny, który polega na nakładaniu ozdobnej warstwy z tekstylnej strzyży na rzeczy wykonane z różnego rodzaju tkanin, tworzyw sztucznych, szkła, gumy itp. Nazwa procesu to określenie strzyży tekstylnej, czyli włókna z tworzywa sztucznego, które jest pocięte na odcinki o długości od 0,3 do 5 mm.

Flokowanie wykonuje się następująco: powierzchnię wybranego przedmiotu pokrywa się specjalnym klejem za pomocą pistoletu natryskowego, wałka lub metodą sitodruku. W kolejnym etapie pracy przy użyciu urządzenia elektrycznego, w polu elektrycznym 60 do 90 kv, warstwę kleju  pokrywa się flokiem. Wobec silnego działania pola elektrycznego, włókna floku podporządkowują się urządzeniu i bardzo szybko zmierzają ku flokowanej powierzchni, gdzie wbijają się w warstwę kleju. Jeśli jakieś włókna się nie przykleją, z powierzchni usuwa je odciąg elektryczny. 

Chyba każdy z użytkowników samochodów wie, co to jest flokowanie. Wielu z nich stosowało flokowanie w swoim aucie jako element tuningu wizualnego. Zabieg taki nie jest drogi, a powoduje, że wnętrze samochodu wygląda po prostu ładniej. 

Flokowanie deski rozdzielczej 

Najczęściej zabiegowi flokowania poddaje się w samochodzie deskę rozdzielczą. Dzięki temu powierzchnia deski nie odbija już światła, co powoduje, że kierowca lepiej widzi szosę, nie jest rozpraszany przez bodźce, które mogą utrudnić kierowanie pojazdem. Flokowanie deski rozdzielczej przyczynia się do bezpieczeństwa jazdy; ostre letnie światło przestaje być tak bardzo uciążliwe, zimą zaś nic nie świeci w oczy i nie oślepia kierującego. 

Czy flokowanie jest do zrobienia samemu? 

Kiedy ktoś zada pytanie: czy flokowanie jest do zrobienia samemu, trzeba na nie odpowiedzieć twierdząco. Potrzebny jest do tego oczywiście odpowiedni sprzęt, bo flokowanie wymaga nie tylko wiedzy, jak je zrobić, ale też i narzędzi, którymi się je wykona. Przyda się więc pistolet natryskowy z zasilaczem elektrostatycznym lub flokator stanowiskowy. Flok, czyli mówiąc kolokwialnie – zamsz w sprayu, nie kosztuje bardzo dużo, ale już za pistolet dobrej jakości trzeba zapłacić od 2 do 3 tysięcy złotych. Pistoletem, który działa podobnie jak pojemnik sprayu, trzeba w czasie flokowania cały czas potrząsać i trzymać go dość blisko powierzchni, na której osiądzie flok.

Jak widać z powyższego opisu, flokowanie jest do zrobienia samemu, ale wiąże się z dość dużym wydatkiem na sprzęt. Bardziej opłacalne jest więc zamówienie usługi u fachowca.

Cennik flokowania

Flokowanie najlepiej zlecić specjalistom, którzy wykonują je jako usługę ciągłą i znają się na rzeczy jak nikt inny. Cennik takiej usługi nie jest wygórowany, bo już za poflokowanie średniej wielkości elementów trzeba zapłacić około 50 złotych, a za pokrycie strzyżą deski rozdzielczej trzeba zapłacić jakieś 200 złotych. Ten orientacyjny cennik pozwala jednak przekonać się, że samodzielne flokowanie, zakładające kupno pistoletu natryskowego, nie jest opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

opona pompowana azotem

Pompowanie kół azotem

1
Od dłuższego czasu wiele firm wulkanizatorskich i mechaników ogłasza się i oferuje pompowanie kół azotem. Jak wiemy mechanicy i wulkanizatorzy lubią zarabiać na niewiedzy...
opony matador

Opony Matador – opinie i testy

resoraki

Gablota na resoraki

OSTATNIE POSTY