Strona głównaInneCo wpływa na ceny paliw?

Co wpływa na ceny paliw?

-

Zbadaliśmy czynniki wpływające na ceny paliwa z dwóch punktów widzenia: makroekonomicznego i mikroekonomicznego. Czynniki makroekonomiczne będą miały wpływ na całą branżę paliwową, natomiast czynniki mikroekonomiczne będą miały wpływ na to, ile płaci końcowy konsument.

Dla przeciętnego Kowalskiego skoki i spadki cen paliw są odczuwane jako coś osobistego – jako negatywne konsekwencje lub miłe zaskoczenie. Polski konsument raczej nie jest w stanie ocenić ceny ropy naftowej na wyższym poziomie (państwowym/regionalnym/globalnym) ani wiedzieć, jakie inne czynniki decydują o tym, czy zmiana ceny benzyny na jego ulubionej stacji jest uzasadniona, czy nie. Zamiast tego zapłaci ustaloną cenę i będzie żył dalej swoim życiem. Jednakże dla sprzedawcy detaliczni muszą zrozumieć, jakie czynniki wpływają na zmiany cen paliw, aby mogli podejmować lepsze decyzje cenowe w oparciu o swoją siłę i pozycję cenową.

Czynniki makroekonomiczne a ceny paliw na Świecie

Od globalnych zjawisk pogodowych po kryzysy geopolityczne – czynniki, które wpływają na zmiany są różnorodne i liczne. Wymieniamy 4 najważniejsze z nich.

  1. Zmiany pogodowe → Na zmiany cen paliw mogą wpływać wszelkie zjawiska pogodowe, które prowadzą do stanów wyjątkowych, zakłóceń w łańcuchu dostaw ropy naftowej, lub mają wpływ na popyt konsumpcyjny na określonym obszarze.
  1. Kryzysy geopolityczne → Niezależnie od tego, czy zagrożenie interwencją zbrojną lub sankcjami są rzeczywiste, zakłócenia w dostawach spowodowane wydarzeniami geopolitycznymi mogą wpływać na zmiany cen paliw.
  1. Zdarzenia branżowe → Zdarzenie charakterystyczne dla branży naftowej, takie jak przerwa w pracy rafinerii, może powodować zarówno postrzegane, jak i rzeczywiste zakłócenia funkcjonowanie branży. Dodatkowo, w przypadku negatywnego efektu PR, marka wydobywcza lub handlowa może obniżyć cenę w celu ochrony popytu i reputacji.
  1. Równowaga między popytem a podażą → Łańcuch dostaw paliw jest procesem ciągłym i wysoce płynnym. Innymi słowy, działa on prawidłowo tylko wtedy, gdy podaż i popyt pozostają w rozsądnej równowadze. Sprzedawcy, dostawcy itp. mają tendencję do osiągania lepszych wyników w takiej równowadze. Jeżeli popyt lub podaż ulegną poważnym zmianom, będzie to miało naturalny wpływ na ceny. Możliwość wpływania na podaż daje OPEC coraz bardziej ograniczoną, ale potężną możliwość dowolnego kształtowania cen ropy naftowej. Detaliści lub dostawcy będą próbowali przywrócić popyt poprzez obniżanie cen lub, odwrotnie, podnosić ceny, aby zdławić popyt, gdy podaż jest ograniczona.

Czynniki mikroekonomiczne również wpływają na cenę paliwa

  1. Konkurencja w branży → Czynniki mikroekonomiczne zazwyczaj dotyczą konsumentów i konkurencji wśród sprzedawców. Co może Cię przekonać, że powinieneś zmienić ceny na jednej swojej stacji lub w jednej sieci? Prawdopodobnie zmiany cen paliwa twoich konkurentów. Obecnie tego typu zmiany są bardzo przejrzyste: klienci mogą zapoznać się z cenami i danymi na ich temat, a następnie dokonać porównania i odpowiedniego wyboru. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na świadomość konsumentów, detaliści musieli stać się bardziej świadomi cen konkurencji. Aby naprawdę zagłębić się w sposób, w jaki konkurencja może wpływać na Twoje ceny, zastanów się, jak Ty radzisz sobie, a jak oni radzą sobie w każdym z siedmiu elementów: rynek, lokalizacja, zaplecze, działania, merchandising, marka i cena. 
  1. Strategiczne priorytety → Jako sprzedawca detaliczny, cele dotyczące przychodów, gotówki i zysku na całej stacji lub sieci będą miały wpływ na zmiany cen paliw. Jeśli wiesz, że masz zaległości w przepływie gotówki, możesz stymulować wzrost poprzez wpływanie na ceny.

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

gaśnice

Ile kosztuje legalizacja i konserwacja gaśnicy samochodowej?

0
Na rynku mamy różne rodzaje gaśnic. Każdemu z nich przysługuje dedykowany okres legalizacji oraz okres gwarancji. Jak ważne są to daty możemy ocenić choćby...
dystrybutor paliwa

Ile kosztuje dystrybutor paliwa?

co to jest abs

Co to jest ABS?

Opinie o TRW

TRW – opinie

Ferrari

Dziwne samochody

OSTATNIE POSTY