Przepisy jasno określają, że dziecko musi być przewożone w foteliku na przednim siedzeniu, dopóki nie osiągnie 150 cm wzrostu lub na tylnym – do 135 cm wzrostu. Nawet jeśli rodzice nie posiadają swojego samochodu, to może się zdarzyć, że kiedyś będzie trzeba przewieźć potomka samochodem pożyczonym np. na wakacje czy do szpitala. Warto wówczas mieć własny fotelik, który będzie dopasowany do konkretnego dziecka, jego wagi i wzrostu. Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy?
KAŻDEGO DNIA DOCHODZI DO TYSIĄCA WYPADKÓW I KOLIZJI, ZADBAJ O ZDROWIE SWOJEGO DZIECKA.
Jak wybrać dobry fotelik samochodowy?
Fotelik dziecięcy, podczas przewożenia dziecka samochodem jest niezbędny. Jazda z maluchem na kolanach jest skrajnie niebezpiecznym i nieodpowiedzialnym zachowaniem. Nawet jeżeli rodzic jeździ bezpiecznie i powoli, to zawsze istnieje ryzyko wypadku z winy innego kierowcy. Może wtedy dojść do nieopisanej w skutkach tragedii. Przy wyborze fotelika dla dziecka do samochodu, nie kierujemy się estetyką, a względami bezpieczeństwa. Najpierw dobieramy grupę fotelika do wagi lub wzrostu dziecka, według regulacji ECE R44-04 albo i-Size. W tym celu korzystamy ze specjalnej tabeli. W następnej kolejności sprawdzamy jakie certyfikaty bezpieczeństwa dany fotelik posiada. Warto wybrać ten, który jest analizowany także przez niezależne testy. Foteliki są sprawdzane i oceniane wedle pięciogwiazdkowej skali. Do używania nadają się te, mające minimum trzy gwiazdki, ale najlepsze foteliki samochodowe mają ich pięć, czyli maksimum. Ze szkodą dla portfela, dobra jakość idzie w parze z wysoką ceną.
Mając ograniczone środki finansowe, lepiej zaoszczędzić na kupnie ubrań lub zabawek, których niewątpliwie duże ilości dziecko dostanie w prezencie od członków rodziny i przyjaciół, na rzecz wysokiej jakości fotelika. Po dokonaniu wyboru według powyższych wytycznych robimy przymiarkę. Sadzając dziecko w foteliku, zwracamy uwagę na to, jak ma ułożoną głowę (czy nie wystaje za górną krawędź), czy pasy są odpowiednio szczelne (ale też czy nie ściskają dziecka zbyt mocno) oraz czy części biodrowe i barkowe pasa znajdują się w odpowiednich miejscach. Następnie sprawdzamy, czy fotelik pasuje do samochodu – bo to, że każdy model jest odpowiedni do każdej marki auta, wcale nie jest pewne. Obsługa dobrego sklepu powinna się zgodzić na przymiarkę fotelika do samochodu, a nawet ją zaproponować.
Dobry fotelik to koszt rzędu kilkuset złoty, ale czy na zdrowiu najmłodszych wypada oszczędzać.
Fotelik samochodowy dla niemowlaka
Przewożenie najmłodszych dzieci ma swoją specyfikę. Fotelik samochodowy dla noworodka, typu nosidełko, musi być umieszczony tyłem do kierunku jazdy. Ten sposób jazdy wzbudza wiele emocji i kontrowersji wśród rodziców, lecz badania jednoznacznie wskazują, że to jest najbezpieczniejszy sposób przewożenia dziecka. Wedle tzw. crash testów (kontrolowanych wypadków z użyciem fantomów), jasno wynika, że niemowlęta, które dopiero uczą się podnosić, stabilizować i panować nad głową, mają o wiele cięższe obrażenia kręgów szyjnych przy wypadku lub gwałtownym hamowaniu, jadąc przodem do kierunku jazdy. Nie powinno się przewozić jednak w ten sposób niemowląt na przednim siedzeniu, gdy auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną.
Sprawdź jak kupić pierwszy samochód
Gdy niemowlę podrośnie, to kolejny fotelik samochodowy od 9 kg, również powinien być typu RWF, czyli tyłem do jazdy. Dziecko w tego typu fotelikach najlepiej przewozić jak najdłużej. Foteliki RWF są dostępne w rozmiarach przystosowanych nawet dla 6-letnich dzieci. Niestety, im dzieci są starsze, tym coraz bardziej niechętnie godzą się na jazdę w ten sposób, ponieważ się nudzą, nie widząc przedniej szyby i tego, co się dzieje na drodze.
Fotelik dla dziecka o wadze powyżej 25 kg
Im dzieci są starsze, tym wzrasta odsetek tych, które są przewożone w nieodpowiedni sposób. Brak potrzeby fotelika jest dopuszczalny, dopiero gdy dziecko osiągnie 135 cm wzrostu. Naturalnie fotelik wraz z wiekiem dziecka, należy zmieniać na większy. Znakiem, że czas kupić nowy, jest wystawanie głowy ponad górną krawędź i przekroczenie dopuszczalnego limitu wagowego dziecka dla danego modelu. Gdy potomek waży 25 kilogramów, zamiast fotelika można zacząć używać podstawki podwyższającej. Warto stanowczo zaznaczyć, że siedzisko samochodowe dla dzieci tego typu jest mało bezpiecznym rozwiązaniem. Jest to rodzaj „poduszki”, bez dodatkowego oparcia czy bocznych ścianek. W razie wypadku brak ochrony bocznej, zagłówka i nieodpowiednie zapięcie pasów, spowodują, że dziecko się z nich wyśliźnie. Aczkolwiek, gdy dziecko jest bliskie osiągnięcia wymagań, by jeździć bez podwyższenia, wówczas takie siedzisko może być odpowiednim wyborem, szczególnie w sytuacji jak czuje się zbyt „dorosłe”, by jeździć w foteliku. Jazda samochodem na podkładce jest na pewno bezpieczniejsza niż brak jakiegokolwiek podwyższenia.
O czym warto jeszcze pamiętać, aby zapewnić dziecku jak największe bezpieczeństwo? Dziecko powinno być przewożone w foteliku dziecięcym bez kurtki lub z rozsuniętym zamkiem. W otoczeniu nie powinny się znajdować żadne ciężkie przedmioty lub zabawki. I to o czym rodzice najczęściej nie pamiętają – dzieci w trakcie jazdy nie mogą pić ani jeść.
[ratings]
Na sobie mogę oszczędzać, ale na dziecku nigdy. Nie wybaczyłbym sobie gdyby dziecku sie coś stało – 5 gwiazdek to minimum i oczywiście dużo oleju w głowie podczas jazdy