Rysy na samochodzie mogą pojawić się w każdym momencie, nawet jeśli kierowca nie zahaczy ani nie uderzy w inny samochód czy przedmiot, to pozostawiając auto na parkingu lub gdziekolwiek poza zamkniętym garażem, ktoś inny może je zarysować. Jak zlikwidować rysy na samochodzie? Kiedy udać się do lakiernika, a kiedy można użyć domowych sposobów?
Jak usunąć rysy na plastikach w samochodzie?
Zacznijmy od rys, które powstają na plastikach, czyli teoretycznie łatwiejszym materiale do naprawiania. Rysy na plastikowych elementach, np. nadkolach, usuwa się najczęściej opalarką, podgrzewając delikatnie z 20 – 30 cm odległości uszkodzone miejsce. Jeżeli nie widać zmian, można opalarkę przybliżyć lub zwiększyć temperaturę, ale należy robić to z wyczuciem, by nie doprowadzić do powstania większych szkód, jak bąble. W sprzedaży dostępne są lakiery nawierzchniowe, które również nadają się do niektórych typów plastików. Tego typu lakier nakłada się po delikatnym oczyszczeniu drobnoziarnistym papierem ściernym i odtłuszczeniu elementu. Zalecany jest do odnawiania listew, zderzaków czy konsoli. Jeżeli jednak nie ma się pojęcia o takich renowacjach, to najwygodniej zlecić to fachowcom lub po prostu wymienić dany plastikowy element, o ile nie będzie drogi, a wymiana inwazyjna (np. lusterka). Zderzaków również nie opłaca się odnawiać, gdy są bardzo zniszczone, porysowane czy uszkodzone podczas stłuczki.
Rysy na samochodzie – pasta do zębów najszybszym rozwiązaniem!
Jednym z domowych sposobów na pozbycie się rys z lakieru, jest użycie pasty do zębów. Ta metoda zadziałać może tylko w przypadku płytkich uszkodzeń. Potrzebna będzie miękka, zwilżona szmatka i pasta, która działa niczym delikatny papier ścierny. Dzięki właściwościom polerującym szlifuje drobne niedoskonałości. Zadrapanie należy wyczyścić z wszelkich brudów, by jeszcze bardziej nie porysować uszkodzenia, odtłuścić i usunąć wszelkie inne preparaty użyte wcześniej do pielęgnacji auta – taka procedura jest konieczna przy każdym sposobie usuwania rys. Następnie wilgotną szmatką z odrobiną pasty do zębów, pociera się zadrapanie kolistymi ruchami, do momentu aż powierzchnia stanie się płaska, a rysa zniknie.
Usuwanie rys metodą SSR zaczyna się w granicach 150 złotych.
Najlepiej użyć w tym celu pasty wybielającej, która ma podobną strukturę do past przeznaczonych do polerowania samochodów. Zapewni też dodatkowo połysk.
W TELEWIZJI MOŻEMY ZOBACZYĆ MAGICZNE MAZAKI, KTÓRE USUWAJĄ NASZE RYSY, TA METODA JEDNAK NIE SPRAWDZA SIĘ ZA DOBRZE.
Jak zamalować rysy na samochodzie?
Jedną z najprostszych metod samodzielnego zamalowania rysy powierzchniowej jest użycie specjalnego korektora, podobnego do kredki świecowej. Jest to proste i szybkie rozwiązanie, ale niestety dosyć nietrwałe. Kłopotów może przysporzyć dobranie odpowiedniego odcienia korektora, dopasowanego do koloru lakieru. Oprócz tego, użyć można całej gamy dostępnych na rynku wosków koloryzujących. Są nieco trwalsze od korektora, ale zabieg ten będzie trzeba często powtarzać. Niektórzy, w celu zatuszowania rys, używają nawet zwykłego sprayu do lakieru, aczkolwiek to już jest pójście na łatwiznę, po linii najmniejszego oporu. W miarę trwałe efekty, które można uzyskać samodzielnie, przyniesie użycie past, mleczek lub polerek.
Jak wypolerować rysy na samochodzie?
Polerowanie jest odpowiednim sposobem, gdy rysy zajmują większą powierzchnię auta, a lakier na nim jest już lekko zmatowiały. W tym celu można użyć polerki obrotowej. Przy pomocy nakładki twardej, rozciera się pastę polerską lub mleczko na zmatowiałym albo porysowanym obszarze. Następnie na nakładkę miękką nanosi się płyn do wygładzania bądź regulator kolorów. Zabieg ten nie jest tak łatwy do przeprowadzenia, jakby się można było spodziewać po krótkim opisie – wymaga zdolności manualnych i wyczucia, by nie przesadzić z tarciem i nie zetrzeć lakieru. Jak w przypadku innych sposobów, samochód należy przed zabiegiem bardzo dokładnie umyć. Po wykonaniu tych czynności i doprowadzeniu karoserii do ładu warto zabezpieczyć ją woskiem, który nie tylko korzystnie wpływa na estetyczny wygląd pojazdu, ale też tworzy swoistą barierę ochronną dla lakieru.
Jak usunąć rysy z lakieru metalik?
W tym celu warto użyć zaprawki lakierniczej, ponieważ metalik jest twardszy od zwykłego lakieru i samo polerowanie może być niewystarczające. Lakier, przed nałożeniem zaprawki, należy oczywiście oczyścić, a następnie zmatowić papierem ściernym o gradacji 2000. Ważny jest dobór odpowiedniego koloru. Aby określić kolor karoserii, można się wspomóc danymi z numeru VIN, jednak trzeba pamiętać o tym, że kilkunastoletni samochód najprawdopodobniej będzie miał już nieco wyblakły kolor, który się nie pokryje z tym z numeru VIN. Zaprawkę lakierniczą nakłada się pędzelkiem w większe rysy lub wykałaczką w wyjątkowe małe uszkodzenia. Po wyschnięciu usuwa się ewentualny nadmiar farby papierem ściernym. Następnie auto trzeba wypolerować i nawoskować.
Jak usunąć głębokie rysy z lakieru samochodu?
Usunięcie głębokich rys, sięgających podkładu, to zadanie dla specjalistów. Do wyboru mamy polerowanie mechaniczne albo lakierowanie całego uszkodzonego elementu. Bardzo kosztowną usługą u lakiernika może być nawet lakierowanie rysy na samochodzie. Cena, w przypadku np. rysy na drzwiach, sięga niekiedy kilkuset złotych, gdyż nie da się zamaskować długiego bądź głębokiego uszkodzenia, w taki sposób, aby nowy lakier pokrył się idealnie z karoserią. Wtedy lakiernicy usuwają rysy, odnawiając cały element, czyli np. lakierują całe drzwi. Z tego względu lakierowanie przez specjalistów to droga usługa i wielu kierowców stara się tuszować rysy na własną rękę. Wszystkie doraźne sposoby zakamuflowania rysy mogą na chwilę odświeżyć wygląd samochodu, ale ostatecznie nic nie zastąpi wizyty u lakiernika. Z czasem gorąca woda, czy wizyta na myjni będą stopniowo odkrywać ubytki. Raz na kilka lat warto się udać na kompleksową renowację, ponieważ nie tylko poprawi to wygląd samochodu, ale przede wszystkim zabezpieczy przed korozją czy rdzą, które często powstają w wyniku ubytków i rys.
[ratings]
Polecam nie kombinować tylko oddać do ASO…
Sposób na rysy to kamerka, pod galerią we Wrocławiu to normalnie strach parkowac, bo zawsze jakiś pajac albo ci drzwiami trzaśnie albo ktoś przytrze, ale w końcy w galerii to prawie same kobiety więc co się dziwić heh
Kiedyś w mango widziałem takie pisaki, ale wiadomo w mango to nawet jest czapka niewidka, ale z ciekawości zapytam czy miał ktoś z tym styczność? działa??
Nie wiem, ale w mango to wiele szmalcu sprzedają, więc strzelam, że nie działa