Strona głównaPoradyJaka gaśnica do samochodu?

Jaka gaśnica do samochodu?

-

Gaśnica jest wymaganym elementem wyposażenia samochodu. Wielu kierowców traktuje ją jak jednak zbędny rekwizyt – legalizują raz na jakiś czas, aby w razie kontroli móc ją pokazać drogówce. Nie wiedzą ani jak jej używać, ani nie zachowują terminów wymaganych okresowych badań technicznych gaśnicy. Działająca gaśnica przy umiejętnym użyciu może faktycznie uratować auto przed doszczętnym spaleniem lub zgasić zarodek ognia, natomiast jej brak może stanowić przeszkodę w uzyskaniu odszkodowania z wypadku. Jaką gaśnicę do samochodu wybrać?

Jaka gaśnica do samochodu osobowego?

Prawo wymaga, aby każdy samochód był wyposażony w gaśnicę, natomiast nie reguluje tego, że trzeba ją legalizować. Mandat grozi wyłącznie za jej brak. Jeżeli podczas pożaru auta okaże się, że nie działa, bo kierowca nie zadbał o jej dobry stan techniczny, to możemy mieć problemy z ubezpieczycielem. Lepiej więc mieć ją w posiadaniu, działającą i wiedzieć jaką gaśnicę do samochodu kupić, aby później żałować. Na każdym urządzeniu znajdują się oznaczenia – litery od A do F, które informują o tym, do gaszenia jakich typów pożarów jest przeznaczony dany model. Najpopularniejszym zakupem wśród kierowców jest zwykła 1-kilogramowa gaśnica, kosztująca ok. kilkunastu złotych, z oznaczeniem BC. Jeżeli mamy chociaż minimalne wymagania co do gaśnicy w samochodzie, aby w razie pożaru faktycznie pomogła, to ta wyżej wymieniona nawet ich nie spełnia. Warto wyposażyć się w model z oznaczeniami ABC, ponieważ litera A oznacza, że gaśnica nadaje się do gaszenia pożarów ciał stałych. Pomoc w gaszeniu pożaru może przynieść tzw. ciśnieniowa gaśnica do samochodu. Cena takiego urządzenia to wciąż niezbyt duże obciążenie finansowe – dostępne są już od 30 zł. Kupując gaśnicę, najlepiej udać się do sklepu ze specjalistycznym sprzętem, a nie wybierać byle jakiego modelu z supermarketu. Na pewno będzie trochę droższa, ale jej jakość również wzrośnie.

Jaka gaśnica do samochodu ciężarowego?

Samochód ciężarowy powinien być wyposażony w co najmniej jedną gaśnicę ABC o 2 kg masie proszku gaśniczego, z wyjątkiem pojazdu przeznaczonego do przewozu osób – wtedy muszą znajdować się w pojeździe co najmniej dwie. Specjalne wymagania dotyczą także tirów przewożących materiały niebezpieczne – w zależności od masy tira, należy wiedzieć jaką gaśnicę do samochodu wybrać. Do 3,5 ton wystarczy jedna gaśnica, aczkolwiek mająca minimum 4 kg proszku gaśniczego, do 7,5 ton – 8 kg proszku, a powyżej – 12 kg proszku. Poruszając się samochodem ciężarowym w ruchu międzynarodowym, należy zwracać uwagę na prawo obowiązujące w innych państwach. Niektórzy producenci oferują gaśnice z dodatkowymi parametrami, wymaganymi np. w Niemczech czy Francji jak metalowa plomba, czy dodatkowo niklowany zawór. Wybór modelu przeznaczonego specjalnie do ruchu międzynarodowego jest dobrym pomysłem, szczególnie dla osób, które nie orientują się w niuansach związanych z wymaganiami, co do sprzętu pożarniczego, a często podróżują przez różne kraje. Takie modele są droższe, ale mogą ułatwić kontrole policyjne poza terenem Polski.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Rozrusznik nie kręci – znamy przyczyny

0
Z tego artykułu dowiesz się: dlaczego jest brak zapłonu po przekręceniu kluczyka Renault Megane - dlaczego nie odpala i nie kręci Dla bardziej zaawansowanych w tematyce mechaniki...
pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc na drodze

OSTATNIE POSTY