Kupno samochodu używanego zawsze obarczone jest dużym ryzykiem. Największym zagrożeniem jest zakup samochodu powypadkowego, obciążonego kredytem, kradzionego, z mocno cofniętym przebiegiem lub też pojazdu w złym stanie technicznym, grożącym szeregiem kosztownych awarii. Wśród tych wszystkich zagrożeń szczególnie często mówi się o jednym z nich. Jest to oczywiście zły stan samochodu, który w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę pojazdu. Co sprawdzić przy zakupie auta? A co wymienić po jego zakupie? Sprawdź!
Wstępna selekcja
Wstępnej selekcji samochodów można dokonać już na etapie przeglądania ofert. W jaki sposób? Wystarczy sprawdzić historię pojazdu. W Internecie znajdziemy wiele stron, które oferują nam tego typu usługę. Dane, jakie najczęściej musimy tam podać to:
- numer rejestracyjny samochodu,
- numer VIN,
- datę pierwszej rejestracji.
Portale te umożliwiają nam weryfikację przebiegu samochodu, tego czy nie jest kradziony, a także jego wypadkowości oraz częstotliwości wykonywania okresowych badań technicznych. Niekiedy przy informacji, która dotyczy wypadku możemy znaleźć też zdjęcia.
Lista – co sprawdzić przy kupnie samochodu?
Pierwszym etapem kupna samochodu jest jego samodzielna kontrolna. Mówimy tu o sprawdzeniu nadwozia, silnika, wnętrza, dokumentów oraz jeździe testowej, która pozwoli na sprawdzenie pracujących podzespołów. W samochodzie należy sprawdzić:
- Nadwozie:
- wgniecenia i większe rysy
- szczeliny, które mogą świadczyć o wcześniejszym wypadku,
- ilość lakieru – fabryczny poziom to ok. 80-120 μm. Jeśli element był jedynie lakierowany, miernik pokaże ok. 150-190 μm.
- rdza,
- szyby,
- lampy,
- poprawne działanie zamka centralnego.
- Silnik:
- czystość – jeżeli silnik był czyszczony, zachodzi podejrzenie, że właściciel próbuje zatuszować wycieki silnika,
- olej – niski poziom świadczy o tym, że właściciel nie dba należycie o silnik,
- płyn chłodniczy – rdzawy kolor płynu może świadczyć o usterce uszczelki pod głowicą,
- paski rozrządu oraz osprzętu, które nie powinny być pęknięte, przetarte bądź poplamione.
- Wnętrze:
- estetyka – stan kierownicy, foteli, gałki zmiany biegów, które są najlepszą informacją o rzeczywistym przebiegu samochodu,
- radio,
- klakson,
- sterowane fotelami,
- podnoszenie szyb,
- nawiewy,
- klimatyzacja,
- podświetlenie,
- kontrolki,
- luterka,
- ogrzewanie tylnej szyby.
- Dokumenty:
- ubezpieczenie OC,
- ważne badanie techniczne,
- karta pojazdu,
- na umowie kupna-sprzedaży należy zwrócić uwagę na właściwe dane osoby sprzedającej samochód oraz numer VIN.
- Podczas jazdy testowej:
- równa praca silnika,
- nie ślizgające się sprzęgło,
- brak szarpnięć podczas ruszania,
- brak luzów w układzie kierowniczym,
- cichy układ wydechowy,
- dym z rury wydechowej,
- poprawne działanie hamulca ręcznego,
- działanie systemu ABS,
- precyzyjne wchodzenie biegów.
Wszystkie wyżej wymienione elementy można sprawdzić samemu podczas zakupu samochodu. Nawet jeżeli z wybranym egzemplarzem będzie wszystko w porządku, po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, zapłaceniu podatku od czynności prawnych bądź akcyzy, a także zarejestrowaniu auta, warto wymienić kilka ważnych elementów w samochodzie. Co zrobić po zakupie używanego auta?
Co wymienić w samochodzie po zakupie?
Kupno dobrego egzemplarza samochodu nie zwalnia nas z obowiązku wymiany podstawowych elementów eksploatacyjnych pojazdu. Co wymienić po zakupie auta? Mowa tu przede wszystkim o rozrządzie oraz tarczach i klockach hamulcowych. Ważna będzie też wymiana płynów eksploatacyjnych takich jak olej silnikowy, odpowiadający za prawidłowe smarowanie podzespołów w silniku, płyn chłodniczy, który chroni samochód przed nadmiernym przegrzaniem się czy płyn hamulcowy, który odpowiada za prawidłowe działanie układu hamulcowego. Przy okazji płynów zaleca się też wymianę filtrów – filtra paliwa, kabinowego oraz powietrza. Nie bez znaczenia pozostaje również sprawdzenie zużycia elementów układu kierowniczego, a także zawieszenia oraz ich ewentualna wymiana – sprężyn, amortyzatorów, łączników stabilizatorów czy wahaczy. Wszystkie wymienione akcesoria dostępne są w https://sklep.s-auto.pl/.
Artykuł sponsorowany