Strona głównaZakupCo sprawdzić przy zakupie auta?

Co sprawdzić przy zakupie auta?

-

Kupno samochodu używanego zawsze obarczone jest dużym ryzykiem. Największym zagrożeniem jest zakup samochodu powypadkowego, obciążonego kredytem, kradzionego, z mocno cofniętym przebiegiem lub też pojazdu w złym stanie technicznym, grożącym szeregiem kosztownych awarii. Wśród tych wszystkich zagrożeń szczególnie często mówi się o jednym z nich. Jest to oczywiście zły stan samochodu, który w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę pojazdu. Co sprawdzić przy zakupie auta? A co wymienić po jego zakupie? Sprawdź!

Wstępna selekcja

Wstępnej selekcji samochodów można dokonać już na etapie przeglądania ofert. W jaki sposób? Wystarczy sprawdzić historię pojazdu. W Internecie znajdziemy wiele stron, które oferują nam tego typu usługę. Dane, jakie najczęściej musimy tam podać to:

 • numer rejestracyjny samochodu,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

Portale te umożliwiają nam weryfikację przebiegu samochodu, tego czy nie jest kradziony, a także jego wypadkowości oraz częstotliwości wykonywania okresowych badań technicznych. Niekiedy przy informacji, która dotyczy wypadku możemy znaleźć też zdjęcia.

Lista – co sprawdzić przy kupnie samochodu?

Pierwszym etapem kupna samochodu jest jego samodzielna kontrolna. Mówimy tu o sprawdzeniu nadwozia, silnika, wnętrza, dokumentów oraz jeździe testowej, która pozwoli na sprawdzenie pracujących podzespołów. W samochodzie należy sprawdzić:

 1. Nadwozie: 
  1. wgniecenia i większe rysy
  2. szczeliny, które mogą świadczyć o wcześniejszym wypadku, 
  3. ilość lakieru – fabryczny poziom to ok. 80-120 μm. Jeśli element był jedynie lakierowany, miernik pokaże ok. 150-190 μm.
  4. rdza,
  5. szyby,
  6. lampy,
  7. poprawne działanie zamka centralnego.
 2. Silnik: 
  1. czystość – jeżeli silnik był czyszczony, zachodzi podejrzenie, że właściciel próbuje zatuszować wycieki silnika,
  2. olej – niski poziom świadczy o tym, że właściciel nie dba należycie o silnik,
  3. płyn chłodniczy – rdzawy kolor płynu może świadczyć o usterce uszczelki pod głowicą,
  4. paski rozrządu oraz osprzętu, które nie powinny być pęknięte, przetarte bądź poplamione.
 3. Wnętrze: 
  1. estetyka – stan kierownicy, foteli, gałki zmiany biegów, które są najlepszą informacją o rzeczywistym przebiegu samochodu,
  2. radio,
  3. klakson,
  4. sterowane fotelami,
  5. podnoszenie szyb,
  6. nawiewy,
  7. klimatyzacja,
  8. podświetlenie,
  9. kontrolki,
  10. luterka,
  11. ogrzewanie tylnej szyby.
 4. Dokumenty:
  1. ubezpieczenie OC,
  2. ważne badanie techniczne,
  3. karta pojazdu,
  4. na umowie kupna-sprzedaży należy zwrócić uwagę na właściwe dane osoby sprzedającej samochód oraz numer VIN.
 5. Podczas jazdy testowej:
  1. równa praca silnika,
  2. nie ślizgające się sprzęgło,
  3. brak szarpnięć podczas ruszania,
  4. brak luzów w układzie kierowniczym,
  5. cichy układ wydechowy,
  6. dym z rury wydechowej,
  7. poprawne działanie hamulca ręcznego,
  8. działanie systemu ABS,
  9. precyzyjne wchodzenie biegów.

Wszystkie wyżej wymienione elementy można sprawdzić samemu podczas zakupu samochodu. Nawet jeżeli z wybranym egzemplarzem będzie wszystko w porządku, po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, zapłaceniu podatku od czynności prawnych bądź akcyzy, a także zarejestrowaniu auta, warto wymienić kilka ważnych elementów w samochodzie. Co zrobić po zakupie używanego auta?

Co wymienić w samochodzie po zakupie?

Kupno dobrego egzemplarza samochodu nie zwalnia nas z obowiązku wymiany podstawowych elementów eksploatacyjnych pojazdu. Co wymienić po zakupie auta? Mowa tu przede wszystkim o rozrządzie oraz tarczach i klockach hamulcowych. Ważna będzie też wymiana płynów eksploatacyjnych takich jak olej silnikowy, odpowiadający za prawidłowe smarowanie podzespołów w silniku, płyn chłodniczy, który chroni samochód przed nadmiernym przegrzaniem się czy płyn hamulcowy, który odpowiada za prawidłowe działanie układu hamulcowego. Przy okazji płynów zaleca się też wymianę filtrów – filtra paliwa, kabinowego oraz powietrza. Nie bez znaczenia pozostaje również sprawdzenie zużycia elementów układu kierowniczego, a także zawieszenia oraz ich ewentualna wymiana – sprężyn, amortyzatorów, łączników stabilizatorów czy wahaczy. Wszystkie wymienione akcesoria dostępne są w https://sklep.s-auto.pl/.

Artykuł sponsorowany

POPULARNE

Opinie o 321 sprzedane

321 sprzedane – opinie

0
Nie zawsze mamy czas na zaangażowany proces sprzedaży naszego starego samochodu. Jednocześnie też nie zawsze chcemy oddawać nasz ukochany, wysłużony pojazd prosto w ręce...

OSTATNIE POSTY