Strona głównaNowościCarsharing w Katowicach – dlaczego warto z niego korzystać?

Carsharing w Katowicach – dlaczego warto z niego korzystać?

-

Stolica Górnego Śląska stosunkowo późno zaopatrzyła się w usługę współdzielenia samochodów na minuty. Mimo to, przyjęła się ona w tym mieście znakomicie, a to chociażby dzięki małej liczbie korków i dużej ilości miejsc parkingowych.

Zezwolenie na carsharing w Katowicach mają jednak wyłącznie firmy dysponujące flotą samochodów o niskiej bądź zerowej emisyjności. Ma to na celu zachęcić ludzi do skorzystania z aut elektrycznych i być może przełożyć się na ich większą liczbę w przyszłości. Dzięki samochodom na minuty, użytkownicy zyskują wiele, a już na pewno są w stanie szybciej przetransportować się w miejsce docelowe.

Czym jest carsharing?

Większość mieszkańców Katowic spotkała się już pewnie z carsharingiem gdzieś na mieście. Mimo to, mogli oni nie wiedzieć, jak nazywa się ta usługa i co dokładnie oferuje. Otóż, carsharing jest swego rodzaju systemem wypożyczania samochodów. Od standardowego najmu pojazdów wyróżnia go natomiast brak zbędnych formalności i nieco inna zasada działania. Samochód wypożyczany jest nie na doby czy miesiące, a na minuty. Każdy przewoźnik ustala stawkę za minutę jazdy, a opłata jest pobierana z konta użytkownika zaraz po ukończeniu kursu. Oczywiście, istnieją również formy carsharingu dla firm. W tym wpisie przedstawiamy natomiast, jak działa to w przypadku osób prywatnych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, nikt z nas nie musi płacić za samochód i mieć go w opiece przez całą dobę. Po ukończeniu przejazdu, do samochodu którym przyjechaliśmy, może wsiąść ktoś inny.

Jakie korzyści wynikają z usługi carsharingu?

Nie zanosi się na to, aby car sharing Katowice kiedykolwiek zaczął korzystać z pojazdów w pełni spalinowych. Przeważnie, floty różnych przewoźników obejmują wyłącznie auta elektryczne, co jest obecnie przyszłością motoryzacji. To zapewnia także najwięcej możliwości, dzięki którym użytkownicy korzystający z carsharingu mogą czuć się wyróżnieni. Mowa między innymi o przyzwoleniu dla aut elektrycznych na poruszanie się po buspasach. Dodatkowo, pojazdy te nie ponoszą opłaty za postój w strefach płatnego parkowania. Dzięki temu, zostawianie ich na różnych parkingach nawet w centrum miasta jest w pełni dozwolone.

W jaki sposób skorzystać z oferty carsharingu?

Opcja wynajęcia auta na minuty jest niezwykle prosta i możliwa dla wszystkich. Warunkiem jest oczywiście posiadanie prawa jazdy kategorii B, co należy udowodnić poprzez wysłanie przewoźnikowi skanu dokumentu.

Cały proces wykonywany jest za sprawą oprogramowania na telefon. Warto jednak mieć na uwadze, aby zainstalowana aplikacja była adekwatna do przewoźnika, u którego chcemy wynająć samochód. Z jej pomocą musimy zlokalizować auto, którym będziemy mieli zamiar pojechać. Potem należy już tylko zeskanować kod QR umieszczony na szybie, a samochód obok którego stoimy zostanie otwarty. Kiedy znajdujemy się w miejscu docelowym, wystarczy jedynie zakończyć przejazd poprzez przycisk w aplikacji. Niekiedy firmy proszą jeszcze o zrobienie zdjęcia pojazdu w celu udokumentowania, że nie przytrafiła się żadna kolizja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

adaptacja tempomatu

Co to tempomat aktywny?

0
Technologia w ostatnich latach poszła bardzo do przodu, nie ominęła również branży motoryzacyjnej. Nowością na rynku jest tempomat aktywny, który bardzo chętnie wyręczy nas...
uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

OSTATNIE POSTY