Strona głównaPoradyGdzie kamperem na wakacje?

Gdzie kamperem na wakacje?

-

Zbliżają się wakacje i jest to idealny moment na decyzję jak spędzi się długo wyczekiwany urlop. Z racji na coraz tańsze usługi lotnicze, ten sposób podróżowania zyskuje wielu sympatyków. Widać to chociażby po rosnącej liczbie operacji lotniczych. Polacy wciąż nie zarabiają tyle co zachodnia Europa jednak i u nas wzrosty w ostatnich latach są imponujące. Jednak podstawową przeszkodą dla niektórych jest strach towarzyszący przebywaniem w powietrzu. Komfort podróżowania nie jest również za wysoki, zwłaszcza u tanich przewoźników. W przypadku posiadania aktywnych dzieci, można mieć pewność że wszyscy współpasażerowi będą mieli nas dość pod koniec rejsu.

Autokar to często najdłuższa forma podróży i wcale nie najtańsza. Jednak jedzie od punktu A do B i nie trzeba się niczym martwić. Niemniej ogranicza swobodę poruszania, i wymusza korzystania z kolejnych środków transportu aby dotrzeć w większą ilość miejsc (chyba, że jedziemy wylegiwać się na plaży do jednego kurortu). Pociąg jest zazwyczaj szybszy i nieco droższy.

Samochód jest rozwiązaniem najbardziej mobilnym z dotychczas omawianych. Nie ogranicza nas do jednej lokalizacji. Wciąż jednak pozostają wydatki na hotel, który jest często połową wydatków całego wyjazdu. Tak się składa, że hotel można zabrać ze sobą i być nadal mobilnym. Omawianym rozwiązaniem jest oczywiście kamper.

Brak kampera? Sprawdź: wynajem kamperów Rzeszów

Podróż kamperem

Najtańsze kampery można znaleźć nawet poniżej 10 tysięcy złotych. Jednak nie ma co się oszukiwać, do ich odświeżenia będzie wymagane włożenie kolejnych 10 tysięcy. Używane ampery w niezłym stanie ze wszelkimi udogodnieniami to koszt około 50 tys. Gdybyśmy zdecydowali się na wynajem w tzw. sezonie wysokim czyli okolice wakacji/długich weekendów, zależnie od wybranego kampera należy liczyć się z wydatkami 350-500zł doba.

Przed wyruszeniem w podróż należy zadbać o sprawdzenie spraw technicznych powiązanych z bezpieczeństwem. Jest to istotne zwłaszcza jeżeli wynajmujemy kamper i nie ma pewności czy wszystkie światła działają. Należy odpowiednio ustawić lusterka i wykonać inne standardowe czynności.

Kierowanie takiej machiny może być na początku nieco ciężkie jednak po paru godzinach kierowca powinien się przyzwyczaić. Podczas jazdy należy pamiętać o rozmiarach wozu, kontrolować znaki czy odpowiednio zachowywać się w ciasnych bramach i wąskich zakrętach. Podczas podróży pasażerowie muszą być przypięci pasami, nie ma mowy o gotowaniu herbaty czy korzystaniu z prysznica.

Gdzie pojechać kamperem?

To jest podstawowe pytanie na które należy sobie dać odpowiedź zanim zdecydujemy się na wynajem czy zakup kampera. Zakładamy że mieszkasz w Polsce i tu będzie twój punkt startowy. W naszym kraju mamy morze, góry i jeziora. Stwarza to ogromną ilość wartościowych miejsc do zobaczenia. Niestety wiele polskich kempingów jest przeciętna, żeby nie powiedzieć słaba. Oczywiście zdarzają się i takie które są na wyższym poziomie. Również sama kultura na kempingach jest różna od tej spotkanej np. w Niemczech. Często zdarzają się hałaśliwi i pijani kempingowcze, którzy nic sobie nie robią z innych osób przebywających na kempingu. Z tego względu polecamy wycieczkę poza granice naszego kraju.

Z krajów sąsiadujących warto zastanowić się nad Niemcami, Czechami oraz Słowacją. W Czechach oczywiście podstawą jest odwiedzenie Pragi. Można powiedzieć, że to taki Kraków tylko większy, bogatszy i co tu kryć ładniejszy. Warto również zahaczyć o Kutna Hora albo przygraniczny Harrachov. Drugi z południowych sąsiadów ma do zaoferowania głównie przyrodę. Stolica kraju Bratysława, to jedna z mniej ciekawych stolic europejskich. Nie bez powodu na większości zdjęć widnieje zamek, który jest praktycznie jedyną atrakcją. Stare miasto nie oferuje nic ponad to co można znaleźć w Polsce. Polecamy park narodowy „Słowaki Raj”. Jest to malownicze i tanie miejsce. Fanów historii zainteresuje również Zamek Orawski w środkowej Słowacji. Oba Państwa nie są duże i atrakcje jakie oferują można połączyć w jednorazową wyprawę.

Niemcy są krajem, który obok Wielkiej Brytanii oferuje najlepszą infrastrukturę dla fanów kamperów. Jest to szczególnie interesujący kierunek z zachodniej Polski. Dojazd do Berlina z Wrocławia czy Poznania jest bardzo prosty. Jest to ciekawe miasta na kilka dni zwiedzania. W pobliżu znajduje się również Poczdam który wypada zobaczyć. Oczywiście Niemcy to również przepiękna Saksonia, rejony Bałtyku czy Alpy. W tym kraju znajdziemy również sporą ilość zamków. W tym ten znany z loga Disneya, zamek Neuschwanstein.

Wśród naszych rodaków ogromną popularnością cieszy się również Chorwacja. Jest to bardzo ładny i ciepły kraj idealnie nadający się na kemping. Miejsc do odwiedzenia jest na prawdę sporo. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy, a następnie spakować wszystko i zostawić codzienne troski w tyle.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Kolizja na parkingu

0
Nierzadko zdarza się, że zastanawiamy się, kto ponosi odpowiedzialność za powstałą kolizję czy stłuczkę na parkingu. Nie jest to takie oczywiste, jak niektórym się...
zakup pierwszego samochodu

Jak kupić pierwszy samochód

OSTATNIE POSTY