Samochody leasingowane dotychczas kojarzone były głównie z flotą przedsiębiorców. To samochody firmowe, którymi poruszali się pracownicy, nie były własnością firmy. Obecnie nie tylko firmy mogą starać się o pojazd w takim systemie. W związku z obostrzeniami w warunkach udzielania pożyczek dla konsumentów coraz mniej osób może sobie pozwolić na nowy samochód. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie nowym rozwiązaniem na rynkach kredytowych stał się leasing konsumencki. Co to jest i czy ten sposób jest opłacalny?
Leasing konsumencki – zalety i wady
Leasigowane pojazdy firmowe nie są własnością przedsiębiorstwa, które z nich korzysta, a jedynie są mu wypożyczane. Na bardzo podobnych zasadach działania opiera się leasing konsumencki. Opinie osób korzystających z takiego finansowania do zalet zaliczają możliwość wykupu samochodu po zakończeniu leasingu. Nie jest prawdą, że tylko nowe pojazdy obejmuje leasing konsumencki. Samochody używane i używany sprzęt motoryzacyjny także można nabyć na zasadzie tego finansowania.
Po stronie zalet, jakie ma samochodowy leasing konsumencki, często wymieniana jest niewielka ilość formalności. W tym przypadku nie wymaga się sterty dokumentów, jak ma to miejsce w przypadku wielu kredytów na samochód. Minimum formalności wiąże się też z krótkim terminem, w jakim dowiemy się, czy został nam przyznany leasing konsumencki. Opinie osób korzystających z takiej formy finansowania często podkreślają też elastyczną ofertę. Do wyboru zazwyczaj jest wiele pojazdów w różnym stanie i w wielu wariantach wyposażenia.
Na forach internetowych można znaleźć sporo uwag do tego, jak funkcjonuje leasing konsumencki. Opinie krytyczne dotyczą głównie faktu, że kierowca nie jest właścicielem pojazdu. Może to spowodować pewne utrudnienia w przypadku stłuczki, czy mandatów karnych za nieostrożną jazdę samochodem. Leasing konsumencki zmusza nas też do korzystania z autoryzowanych serwisów i wzywanie policji przy wszelkich szkodach drogowych. Także w razie problemów finansowych pojazdu nie będzie można spieniężyć, ponieważ nie jest naszą własnością.
Leasing konsumencki – opinie na temat opłacalności
Warto teraz przyjrzeć się jakie opinie leasing konsumencki zbiera pod kątem jego opłacalności. Konsumenci zachwalają zwłaszcza niskie koszty kredytu udzielanego na samochód. Obsługa kredytu, niskie oprocentowanie i brak prowizji sprawiają, od standardowego kredytu czasem bardziej opłacalny jest leasing konsumencki. Opinie użytkowników często wspominają też o większej zdolności kredytowej, jaką osiągamy z takim rozwiązaniem. Spora część osób nie mogłaby sobie pozwolić na zakup pojazdu, gdyby nie leasing konsumencki.
Rozwiązanie nie jest wolne od wad. W przypadku tak finansowanych samochodów nie da się załatwić drobnych napraw i przeglądów w zaprzyjaźnionym serwisie. Jak wiadomo, wszystkie wizyty w autoryzowanych serwisach są bardzo kosztowne. Problemem są też dodatkowe ubezpieczenia, do wykupienia których zmusza nas umowa. Przed wyborem tego rozwiązania warto dokładnie przeliczyć, czy niższe koszty będzie generował tradycyjny kredyt, czy leasing konsumencki. Kalkulator łatwo można znaleźć w internecie, co powinno ułatwić zestawienie kosztów.