Strona głównaNaprawaWymiana płynu chłodniczego

Wymiana płynu chłodniczego

-

Płyn chłodniczy to płyn, który pełni bardzo ważną funkcję w naszym samochodzie. Podczas cyklicznych rzeczy takich jak sprawdzanie wymiana olejów i filtrów, powinniśmy koniecznie dorzucić sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego. Podczas jazdy temperatura naszego silnika wzrasta, zadaniem płynu chłodniczego jest obniżanie i utrzymanie prawidłowej temperatury. Brak płynu chłodniczego bardzo szybko przyczyni się do przegrzania naszego silnika i może zakończyć jego żywotność. Rzecz, która kosztuje nas kilkadziesiąt złotych jest zatem jedną z ważniejszych rzeczy w naszym samochodzie.

Ile kosztuje wymiana płynu chłodniczego?

Wymiana płynu chłodniczego nie jest niczym skomplikowanym. Jest to jedna z czynności, które możemy zrobić całkowicie sami. Są dwie szkoły – pierwsza szkoła zaleca przed przystąpieniem do dolewki przeczyścić układ chłodniczy w naszym samochodzie. Płyn do przeczyszczenia chłodnicy między innymi odkamienia i skutecznie oczyści z wszelkiego osadu nasz układ chłodniczy. Cena takiego płynu do płukania chłodnic jest bardzo mała, dobry płyn znajdziemy już za 7-8 złotych. Po wlaniu do chłodnicy naszego płynu do płukania zaleca się zostawienie samochodu na biegu jałowym na około 20 minut. Po tym czasie należy poczekać 5-10 minut, aż nasz płyn ostygnie. Możemy przystąpić teraz do spuszczenia naszego płynu chłodniczego. Wystarczy odkręcić korek zaworu spustowego. Pamiętajmy, że płyn nawet po 10 minutach od wyłączenia silnika może mieć nadal wysoką temperaturę. Gdy już spuściliśmy nasz płyn to możemy przystąpić do nalewania wody demineralizowanej. Jest to ostatni etap czyszczenia naszego całego układu chłodniczego. Pozwoli nam to na usunięcie resztek zanieczyszczeń. Po dolaniu powielamy czynności, które zastosowaliśmy z płynem do czyszczenia chłodnic. Teraz możemy dolewać docelowy płyn, czyli płyn chłodniczy. Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzać stan naszego płynu w zbiorniczku. Dolanie zbyt dużej ilości płynu również nie jest dobre, bo spowodować może zbyt duże ciśnienie podczas wysokiej temperatury. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się pomocne i odpowiedzą na wasze pytania dot. wymiana płynu chłodniczego na zimnym czy ciepłym silniku.

Uwaga: Po dolewaniu płynu chłodniczego odpal swój samochód. Układ chłodniczy zaciągnie jeszcze trochę płynu, więc po odpaleniu sprawdź ponownie czy w Twoim zbiorniczku poziom jest odpowiedni.

Płyn chłodniczy – ceny

Wcześniej wspominaliśmy, że jest to bardzo łatwa czynność. Nie każdy jednak ma czas, aby zrobić to samemu, a niektórzy po prostu nie chcą tego robić na własną rękę. Sam płyn chłodniczy kosztuje w okolicach 30 złotych za 5 litrów. Sama wymiana jest droższa niż płyn, ponieważ cena wymiany płynu chłodniczego to około 50 złotych.

Płyn chłodniczy to często bagatelizowana rzecz. Bez płynu chłodniczego jednak daleko nie zajedziemy i warto co jakiś czas sprawdzać poziom płynu, aby uniknąć poważnych awarii w swoim samochodzie. Cena w porównaniu do innych płynów czy olejów jest bardzo niska. Wymiany możesz bez problemu wykonywać sam, więc zamkniesz się w kosztach wynoszących kilkadziesiąt złotych.


POPULARNE

audi skrzynia biegow

Wymiana wodzików skrzyni biegów audi A3 8 l

0
Nazwa wodziki przywodzi na myśl coś, co związane jest z wodą, prawda? Czy wiecie zatem, za co, odpowiedzialna jest ta część podczas pracy silnika...
wyposażenie warsztatu

Stoły do warsztatu samochodowego

sposób na nieuczciwego mechanika

Sposób na nieuczciwego mechanika

OSTATNIE POSTY