Strona głównaNaprawaDlaczego samochód dymi na biało?

Dlaczego samochód dymi na biało?

-

Twoje auto kopci na biało? Niezależnie czy to diesel czy benzyna to powodem może być woda. Nie należy jednak panikować – usterka wcale nie musi być poważna. Jak wszyscy wiemy, silnik do pracy potrzebuje paliwa oraz powietrza, za które odpowiada przepływomierz. Wilgotne powietrze może być jedną z przyczyn, która odpowiada za kopcenie na biało. Zwłaszcza po uruchomieniu silnika, czyli na zimnym silniku. Należy zatem sprawdzić czy istnieje korelacja między pogodą, a występowaniem białego/siwego dymu. Zaciągane wilgotne powietrze zostaje podgrzane w procesie spalania, przez co wytwarza się para wodna – to właśnie najprawdopodobniej jest Twój biały dym z układu wydechowego. Czasami jednak, gdy auto kopci na biało na rozgrzanym silniku to przyczyny może być całkiem inna.

Auto kopci na biało – benzyna czy diesel?

Wiele osób doszukuje się różnić, prawda jest taka, że zarówno w przypadku silnika benzynowego, jak i diesel to przyczyny są zazwyczaj takie same. Gdy wilgotność powietrza jest na niskim poziomie, a nasz silnik kopci na biało zarówno na rozgrzanym, jak i na zimnym to przyczyną może być uszczelka. Uszczelka zazwyczaj ulega zniszczeniu, korozji lub przepaleniu. Jest to oczywiście woda z naszego układu chłodzenia, więc może być to całkiem niebezpieczna sytuacja, gdy nasz zbiornik z płynem chłodniczym się opróżni. Brak płynu chłodniczego oczywiście dyskwalifikuje nas z dalszej jazdy.

Auto potrafi wtedy naprawdę kopcić na potęgę, czasami zdarza się, że uniemożliwia to jazdę za samochodem. Rozszczelnienie uszczelki to problem, który może powodować również mieszanie się oleju z wodą, poprzez wycieki do miski olejowej.  Jedno jest pewne – z awarią uszczelki daleko nie zajedziemy, zbiornik płynu chłodzenia to zazwyczaj 5-10 litrów. Przy dużym rozszczelnieniu płyn chłodniczy potrafi w bardzo szybki sposób uciec z naszego układu chłodzenia. Tłumaczenie sobie takiego zachowania samochodu tym, że diesel musi dymić doprowadzi nas do szybkiej wizyty mechanika, gdzie zostawimy nawet parę tysięcy. Nawet, gdy zajedziemy do mechanika w porę to i tak nie obejdzie się bez większych kosztów. Przy wymianie uszczelki potrzeba dużo czasu, a jak wiemy robocizna mechanika nie jest tania. Dodatkowo należy przeszlifować głowicę – rzadko kiedy mechanik wykonuje to samo, zazwyczaj głowica jest wysyłana do zewnętrznego zakładu. Oczywiście uszczelka pod głowicą to nie jedyna przyczyna, która może powodować dymienie na biało w silnikach benzynowych i diesel. Zazwyczaj dymienie na biało sprowadza się do tego, że przyjdzie nam zostawić trochę pieniędzy u mechanika. Kolejną przyczyną kopcenia może być uszkodzony blok silnika, nieszczelność powodowała ta dostanie się wody do silnika.

Reasumując – widzisz, że Twoje auto kopci na biało lub siwo? Od razu powinieneś sprawdzić takie rzeczy, jak poziom oleju. Kolejną rzeczą jest oczywiście stan płynu chłodniczego, który może nam w bardzo szybki sposób wyparować. Kopcenie nie zależy od marki samochodu, choć tutaj należy wyróżnić parę modeli, które łatwiej ulegają awarii, są to między innymi passat b6 2.0 tdi, toyota avensis, audi a4 1.9 tdi, golf 4 1.4, focus 1.6 tdci, audi a4 b6 2.0, opel astra 1.6 16v oraz modele z silnikiem 1.6 hdi.

POPULARNE

Sposoby na usuwanie rys z karoserii

4
Rysy na samochodzie mogą pojawić się w każdym momencie, nawet jeśli kierowca nie zahaczy ani nie uderzy w inny samochód czy przedmiot, to pozostawiając...
Opinie o filtrach Knecht

Filtry Knecht – opinie

zawór n75

Jak sprawdzić zawór n75?

OSTATNIE POSTY