Strona głównaPoradyDoważanie koła na samochodzie

Doważanie koła na samochodzie

-

Często dzieje się tak, że po zamontowaniu koła w samochodzie, oś wirowania zostaje przesunięta. Trzeba pamiętać, że nawet minimalne przesunięcie będzie miało odczuwalny wpływ na prowadzenie.

Dodatkowo pomocowanie koła na piaście odbiega od precyzji Robin Hooda. Wynika to z faktu aby podczas zdejmowania koła nie było problemu z jego zdjęciem, wynikającym z ciasnego dopasowania. Natomiast luz na piaście wyklucza dobre osiowanie koła. Idąc dalej trzeba mieć na uwadze korozje, śrub które zostały dokręcone z różną siła czy przesunięcie felgi. Natomiast podczas jady może wirować piasta czy tarcze powodując wibracje.

Proces doważania koła

W celu doważenia koła należy udać się do mechanika albo wulkanizatora. Za pomocą doważarki rozpędzi koło do prędkości około 1300 obr/min. Zasada działania doważarki mobilnej jest praktycznie taka sama jak stacjonarnej. W przypadku nie wyważenia wirującego koła, siła odśrodkowa będzie powodować wibracje wyłapywane przez czujnik. Błąd w doważeniu reguluje się ciężarkiem wbijanym po zewnętrznej krawędzi felgi. Następnie sprawdza się czy po doważeniu wszystko jest ok. i jeżeli tak to mechanik kończy pracę, jeżeli nie to dodaje jeszcze trochę odważnika, albo ujmuje jeżeli dał za dużo. Proces doważania zazwyczaj nie jest na 0, i dopuszcza mały margines różnicy.

Jednak doważanie koła nie jest receptą na każdą chorobę. Może być tak że złe wyważenie nie jest winą koła a jakiegoś innego elementu. Wtedy zostanie zużyte więcej odważników, a powinno się tego unikać. Dodatkowo w przypadku sezonowej wymiany kół zdejmujemy jedne, zakładamy drugie i później gdy sezon znów ulegnie zmianie wracamy do starych. Jednak jak to zrobić, aby były dobrze umieszczone na piaście? Trzeba będzie koła doważać ponownie. Dodatkowo jeżeli nie zdejmujemy koła z samochodu ciężko określić źródło problemu.

Zalecamy jednak korzystać z usług osób które zdejmą koło w celu oceny opony oraz obręczy. Najważniejsze to mieć pewność, że koło zostało odpowiednio wyważone i dopiero wtedy montować je na samochodzie.

POPULARNE

jaki silnik do Audi A4 B8

Audi A4 B8 – jaki silnik

0
Gdy decydujesz się na samochód taki jak Audi A4 B8, jaki silnik wybrać, będzie sprawą priorytetową. Marka ta jest bardzo ceniona przez kierowców na...
radio 6000cd

Kod do radia Ford 6000cd

uber jak zacząć

Uber – jak zacząć?

OSTATNIE POSTY