Większość potencjalnych kupców chce odbyć jazdę testową, niezależnie od tego, czy kupują pojazd nowy, czy używany. Co więcej, każdy powinien mieć do tego prawo i z tego przywileju skorzystać. Jazda próbna motocyklem lub samochodem może wiele powiedzieć o pojeździe i zachęcić bądź zniechęcić do danego modelu.
Jazda próbna – zasady
W przypadku nowego samochodu z salonu najczęściej nie ma problemów z odbyciem jazdy próbnej. Komis lub osoba prywatna mogą się na nią nie zgodzić albo patrzeć na to nieprzychylnie. Pozwolenie na jazdę testową prędzej uzyskać można, gdy faktycznie jesteśmy zainteresowani kupnem danego samochodu lub motocykla – sprzedawca to widzi. W salonach samochodowych istnieje możliwość umówienia się na jazdę poprzez wypełnienie zgłoszenia na stronie internetowej, kontakt e-mailowy lub telefoniczny. W wielu przypadkach jazda odbywa się w towarzystwie sprzedawcy. Najbardziej komfortową alternatywą jest jazda próbna na weekend – można poznać samochód bardzo dokładnie, w różnych warunkach drogowych i pogodowych. Nie wszystkie salony jednak zgadzają się na ten rodzaj testowania pojazdu, dlatego warto przygotować się do negocjacji. Im droższy model zamierzamy kupić, tym większa szansa na uzyskanie zgody jazdy próbnej na weekend.
Jazda próbna samochodem
Po umówieniu się na termin testowania samochodu i udaniu się na miejsce, warto sprawdzić, czy samochód do jazdy testowej to na pewno ten, wybrany przez nas. Sprzedawca może podłożyć samochód np. z lepszym silnikiem. Aby jazda testowa faktycznie dała pojęcie o danym samochodzie, powinna trwać minimum pół godziny. Jazda ze sprzedawcą ma wiele zalet – na bieżąco można zadawać pytania o nurtujące sprawy, o których później się zapomina. Należy pamiętać o tym, że jazda próbna na weekend lub tylko na godzinę do niczego nie zobowiązuje! Dealer lub sprzedawca będzie oczywiście namawiał na zakup samochodu, a mając świadomość, że używało się go 2 dni, łatwiej dać się namówić nawet w przypadku niezadowolenia z danego samochodu. Jazda próbna autem to dla wielu osób okazja do pojeżdżenia raz w życiu luksusowym wozem – kto nie chciałby się przejechać np. Fordem Mustangiem? Jazda próbna jest jedną z możliwości, w zasięgu każdego. Nie wiadomo czy dealer lub autoryzowany salon się zgodzi, ale nie szkodzi spróbować.
Jazda próbna motocyklem
Tutaj procedura jest zazwyczaj podobna i polega na zgłoszeniu się do jazdy próbnej przez wysłanie formularza drogą elektroniczną. Wielu producentów oferuje akcje testowania motocykli podczas różnych imprez, kampanii reklamowych lub dni otwartych, aby znaleźć nowych nabywców. Dobrze śledzić więc aktualności największych koncernów motoryzacyjnych np. BMW lub Hondy na polskich portalach. Kupując motocykl od osoby prywatnej, bywają wymagane dodatkowe formalności podczas jazdy próbnej motocyklem. Oświadczenie o kupnie motocyklu w przypadku jego uszkodzenia lub zadeklarowanie odpowiedzialności finansowej za uszkodzone części to forma zabezpieczenia się sprzedającego i nie ma w tym nic niewłaściwego. Ponadto motocykl łatwiej po prostu ukraść niż auto, dlatego najlepiej się zgodzić na podobne warunki i sprawdzać motocykl podczas bezpiecznej jazdy. W tym przypadku istnieje także większe ryzyko, że na dwa kółka pragnie wsiąść osoba niedoświadczona, dla której jazda próbna motocyklem będzie jedną z pierwszych okazji do kierowania tym środkiem transportu – zdarza się tak niestety bardzo często. Nie należy się więc denerwować tym, że sprzedawca wymaga podpisania dokumentów przed oddaniem motocykla do jazdy testowej.