Strona głównaZakupKupno auta z USA

Kupno auta z USA

-

Do Polski sprowadzamy rocznie ponad milion samochodów. Głównym krajem skąd nasi rodacy sprowadzają auta są nasi sąsiedzi – Niemcy. Koszt takiego transportu to około 1000-1500 złotych. Najpopularniejszą marką sprowadzoną do Polski są oczywiście niemieckie samochody koncernu Volkswagen. Choć możemy zauważyć z roku na rok, że Volkswagen notuje kilkuprocentowe spadki sprzedaży na terenie Polski, to jednak nadal jest najczęściej sprowadzanym pojazdem. W ostatnich latach marka ta zaliczyła ogromną ilość wpadek i afer. Być może afera volkswagena zwana Dieselgate przyczyniła się do zmniejszenia zainteresowania autami tej marki. Za to na odwrót jest z autami z USA. W Polsce w ostatnich latach ilość aut sprowadzanych z USA potroiła się. Okazuję się, że mimo dużej ilości kilometrów, które dzielą te kraje to kupno auta z USA może się opłacać.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Zwiększone zainteresowanie autami z USA spowodowało, że zastanawiamy się ile kosztuje sprowadzenie naszego przyszłego samochodu z USA. Amerykański sen o fordzie mustangu posiada bardzo wielu fanatyków motoryzacji. Ile kosztuje sprowadzenie Forda Mustanga?

Przede wszystkim, jeśli nie korzystamy z firm, które załatwiają nam samochód oraz pomagają w każdej formalności to koszty są mniejsze, lecz nie znacząco. Przede wszystkim sprowadzenie auta z USA to akcyza, podatek oraz oczywiście cło. Akcyza zależy od pojemności sprowadzanego pojazdu. Dla samochód poniżej 2 litrów akcyza można powiedzieć, że jest symboliczna i wynosi 3.1 %, schody zaczynają się, gdy sprowadzamy samochód o pojemności powyżej 2 litrów, akcyza wynosi wtedy 18.6 %. Jak wiadomo USA słynie z dużych pojemności, w końcu tam powstały samochodu typu muscle car – przykładem takiego samochodu jest Plymouth Road Runner, który posiada silnik o pojemności 7.2. Kolejną opłatą jaka nas czeka jest podatek VAT, w zależności od kraju zapłacimy odpowiednią stawkę VAT. Dlaczego w zależności od kraju? Frachty morskie nie zawsze mają w swojej ofercie rozładunek w Polsce. Zazwyczaj jest to port w Niemczech, gdzie stawka VAT wynosi 19 %, koszt transportu do Niemczech może być tańszy o kilkaset złoty. Opłata CŁO, która jest opłatą za wywóz i przewóz towarów przez granice państwa. Aktualna stawka cła w naszym przypadku wynosi 10%.

auta z usa

Cena auta z usa vs polskie realia

Porównajmy zatem koszty sprowadzenia samochodu z USA z ceną na polskim podwórku.

Wchodząc z carforsale.com znaleźliśmy Ford’a Mustang V6 Premium, 4.0, rok produkcji 2010, o przebiegu 110 tysięcy mil, czyli jakieś 176 tysiące kilometrów. Koszt to 6999 dolarów, przeliczając kwotę po dzisiejszym kursie jest to 26 tysięcy złoty. Do tego doliczmy fracht morski, który za transport liczy sobie 750-1500 dolarów (cena jest zależna w dużej mierze od stanu w którym auto będzie wysyłane, Usa to wielkie państwo, więc różnica może osiągać setki, a nawet tysiące kilometrów). Obsługa przez firmę, która zarządza całą logistyką oraz kupnem to kolejne 500 dolarów. Następnie wszystkie koszty takie jak podatek VAT, cło, akcyza to w tym przypadku 40 %, czyli jakieś 16 tysięcy złotych.

Podsumowując i uwzględniając jeszcze 2-3 tysiące na inne wydatki typu transport lawetą itp to koszty sprowadzenia auta z usa w przypadku mustanga to około 60 tysięcy złotych. Jak wygląda sprawa tego samego modelu na polskim podwórku? Ceny wahają się od 45 do 70 tysięcy złotych na serwisach takich jak otomoto.

W przypadku zakupu samochodu z USA warto zainteresować się raportami historii pojazdu CARFAX

Gdzie kupować samochody z usa?

Możliwości jest wiele, ale głównym źródłem, gdzie możemy bezpiecznie kupić nasz samochód w Usa są licytację. Uszkodzone, powypadkowe samochody możemy zakupić na licytacjach np. ubezpieczalni. Ceny takich samochodów mogą być naprawdę niskie, lecz należy pamiętać, że do ceny zakupu należy dorzucić średnio 200-300 dolarów na opłatę do domu aukcyjnego. Kolejnym sposobem za zdobycie samochodu w atrakcyjnej cenie jest zakup samochodu poleasingowego.

Innym sposobem może być odwiedzenie portali ogłoszeniowych. Amerykańskim odpowiednikiem otomoto.pl może być na przykład carforsale.com lub ebay.com. Ciekawe oferty możemy znaleźć również na odpowiednich grupach na facebook’u.Możemy skorzystać także z usług firmy, która zajmuje się wszystkim za nas. Firmy takie oferują od pomocy przy zakupie, po transport oraz załatwienie formalności na terenie Polski.

motocykle z usa

Motocykle z USA

Import motocykla z USA jest dużo tańszy niż w przypadku samochodu z powodu jego mniejszych gabarytów. Głównym motocyklem, który jest sprowadzony z USA na polskie ulice jest oczywiście Harley Davidson. Amerykański producent motocykli typu chopper jest ikoną jednośladów i najczęściej zakupowaną marką motocyklu z USA w Polsce. Podobnie z quadami, tutaj również można zauważyć wzrost zainteresowania.

Reasumując i odpowiadając na pytanie “auto z usa czy warto?” to w większości przypadków będzie to opłacalny biznes, najbardziej w przypadku zakupu samochodu amerykańskiej marki takich jak Ford, Chevrolet czy Chrysler. Stany zjednoczone są jednym z największych eksporterów samochodów. Popularne marki z tego Państwa coraz częściej goszczą na europejskich drogach, czyli biznes musi się opłacać.


3 KOMENTARZE

POPULARNE

Jak sprzedać samochód?

3
Większość z nas prędzej czy później będzie sprzedawać samochód. Najprostszym wyjściem, ale niezbyt opłacalnym jest przekazanie go do komisu. Skupmy się więc na drugim...

OSTATNIE POSTY