Strona głównaNaprawaSkrzypienie przy skręcaniu kierownicą - główne przyczyny

Skrzypienie przy skręcaniu kierownicą – główne przyczyny

-

Czasem zdiagnozowanie dziwnych dźwięków, wydobywających się z samochodu podczas jazdy, jest naprawdę trudnym zadaniem. Bywa, że winowajcą jest niedokręcona śruba, czy powstały podczas eksploatacji luz. Jednym z takich problemów jest trzeszczenie przy skręcaniu.

Zdarza się, że nawet w najlepszym warsztacie mechanicznym znalezienie przyczyny skrzypienia przy skręcaniu kierownicą może okazać się kosztowną diagnozą ze względu na sporą ilość rzeczy, jakie należy sprawdzić. Czy więc samodzielnie można do tego, dlaczego samochód skrzypi przy skręcaniu kierownicą?

Dlaczego słychać skrzypienie podczas skręcania kierownicą?

Jeśli samochód skrzypi przy skręcaniu kierownicą, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan techniczny układu kierowniczego. W zależności od modelu samochodu i jego podzespołów, kolumna kierownicza wspomagana jest elektrycznie lub hydraulicznie. Niemniej jednak, w żadnym z tych przypadków nie należy bagatelizować dziwnych hałasów oraz skrzypienia przy skręcaniu. W każdym wypadku trzeszczenie przy skręcaniu należy uważać za zagrożenie, i należy je szybko zdiagnozować. Może się bowiem okazać, że niesprawny układ kierowniczy będzie powodem poważnego wypadku drogowego.

Gdy auto skrzypi przy skręcaniu kierownicą

Powodów skrzypienia podczas skręcania kierownicą może być kilka, jednak zawsze w pierwszej kolejności należy sprawdzić kolumnę kierowniczą oraz drążek kierowniczy. Nie bez znaczenia są okoliczności, podczas których słyszalne jest skrzypienie przy skręcaniu. Mechanik musi wiedzieć, czy dźwięk pojawia się przy niskich lub wysokich temperaturach powietrza na zewnątrz, czy jedynie na określonych nawierzchniach, czy na przykład przy skręcaniu jedynie w prawo lub jedynie w lewo. Zwykle powodem skrzypienia przy skręcaniu kierownicą jest zużyta końcówka drążka kierowniczego. Dobry mechanik jednak zacznie stawianie diagnozy od podłączenia oprogramowania diagnostycznego do gniazda OBD w samochodzie. Na tej podstawie będzie mógł stwierdzić, czy komputer pokładowy pokazuje jakieś istotne błędy i w jakich konkretnych punktach je umiejscawia.

Zużycie jakich elementów układu kierowniczego powoduje skrzypienie przy skręcaniu?

Jeśli w kabinie samochodu słyszalne jest skrzypienie przy skręcaniu kierownicą niezależnie od warunków pogodowych, temperatury czy rodzaju nawierzchni, powodu usterki można szukać w zapchanych kurzem pylnikach. W takich wypadkach należy je wymienić na nowe. W przypadku, gdy obok dźwięków wyczuwalne są na kierownicy luzy oraz nawet delikatne wibracje, może to wskazywać na wyeksploatowanie się przegubów kierowniczych. Dość powszechnym powodem skrzypienia podczas skręcania kierownicą jest niedostateczna ilość płynu w mechanizmie wspomagania kierowania. Jeśli pisk nie ustępuje nawet po uzupełnieniu braku płynu, w następnej kolejności należy skupić się na sprawdzeniu paska i pompy wspomagania kierownicy.

Nie tylko układ kierowniczy skrzypi przy skręcaniu kierownicą

Chociaż faktycznie w pierwszej kolejności wszystkie możliwe tropy prowadzą do wadliwego układu kierownicze lub jego podzespołów, nie tylko on może skrzypieć przy skręcaniu. Niepokojące dźwięki przy skręcaniu w jedną bądź drugą stronę mogą wskazywać na problemy z układem hamulcowym, podwoziem lub którymś z elementów zawieszenia samochodu. Bywa, że odpowiedzialną za skrzypienie przy skręcaniu jest nieodpowiednio ustawiona geometria kół. Bez względu na umiejscowienie problemu nie można go bagatelizować – awarie układu kierowniczego czy zawieszenia przy dużych prędkościach mogą być tragiczne w skutkach.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

POPULARNE

akumulator

Jak sprawdzić akumulator?

4
Nadchodzi zima i mimo iż przez ostatnie lata była łaskawa i łagodna to nocne spadki temperatur poniżej zera należy uznać że pewnik. O ile...
Wypadanie zapłonu na LPG

Wypadanie zapłonu na LPG

Jak pozbyć się rdzy?

płyn hamulcowy

Jaki płyn hamulcowy?

OSTATNIE POSTY