Strona głównaNaprawaNa czym polega wodorowanie silnika?

Na czym polega wodorowanie silnika?

-

Wodorowanie silników to dość świeży temat w branży motoryzacyjnej. Mieliśmy styczność, już z wieloma zabiegami, które w magiczny sposób miały zwiększyć wydajność naszego silnika, a co za tym idzie zwiększyć osiągi samochodu. Co to jest wodorowanie silnika i czy warto z niego korzystać? Z czasem na częściach przynależnych do silnika osadza się nagar. Chodzi tutaj o między innymi katalizator, turbosprężarkę czy zawór EGR, który z czasem może się po prostu zapchać. Nagar powstaje oczywiście w wyniku spalania paliwa wraz z olejem silnikowych.

Wodorowanie silnika – na czym polega?

Przede wszystkim wodorowanie silnika odbywa się bez jego rozbierania na części pierwsze, więc jest to dość sprawna metoda czyszczenia podzespołów. Jak wygląda wodorowanie w praktyce? Na czym polega wodorowanie silnika? Ściągany zostaje filtr paliwa i przez dolot powietrza wprowadzana jest mieszanka gazów, która zwiększa temperaturę spalania. Co za tym idzie? Nagar zostaje wypalany i przechodzi w stan gazowy. Wydalany zostaje oczywiście poprzez układ wydechowy. Wodorowanie czy tradycyjna płukanka? Wodorowanie wydaje się bezpieczniejszym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń.

Czy do wodorowania silnika trzeba się jakoś specjalnie przygotować i czy istnieją wymogi, które mogą wykluczać nasz samochód z wodorowania? Absolutnie nie, jest to metoda, którą można stosować zarówno w nowych, jak i starszych modelach samochodów.

Wodorowanie silnika – koszta

Jak wiadomo wszystko zawsze rozbija się o koszta. Ile kosztuje wodorowanie? Zanim odpowiemy na te pytanie, należy nakreślić ile taki proces wodorowania trwa. Jak wiemy roboczogodzina potrafi kosztować już nawet 100 zł u dobrego mechanika. W przypadku wodorowania silnika mechanik jest zajęty przez jakieś 30-45 minut. Oczywiście dochodzą do tego koszta mieszanki, która pozwala zwiększyć temperaturę spalania. Reasumując – koszt wodorowania silnika oscyluje w granicach 300 złotych. Jest to dość spory wydatek, zwłaszcza, że wiele osób robiło naprawdę duże przebiegi, bez wiedzy, że istnieje takie coś jak wodorowanie silnika.

Wodorowanie silnika – opinie

No właśnie – wiele osób robiło naprawdę ogromne przebiegi, nie wiedząc, że istnieje takie coś jak wodorowanie silnika. Czy jest to pic na wodę czy może dopiero teraz zwiększyła się świadomość, że wodorowanie silnika faktycznie pomaga? Opinie w internecie są sprzeczne. Jedni twierdzą, że wodorowanie ma faktycznie sens, a drudzy, że jest to kolejny zabieg marketingowy, który ściąga z naiwnych pieniądze. Zapytaliśmy paru znajomych mechaników, aby oni wyrazili swoją opinie na temat wodorowania silnika.

Marek, 47 lat, od 8 lat prowadzi własny serwis samochodowy

W mojej opinii ma to sens, lecz nie powinniśmy się tutaj spodziewać cudów. Zwiększenie mocy samochodu? Nie ma mowy, a na pewno nie w takim stopniu, żeby było to zauważalne.

Tomasz, 50 lat, prowadzi auto-komis od 2001

Wodorowanie silnika to chwyt marketingowy. Czy działa? W mojej opinii, skoro samochody robią przebiegi po 400 tysięcy kilometrów bez wodorowania to sądzę, że wodorowanie jest zbędne.

Reasumując, opinie nie zachęcają do skorzystania z oferty. Z całą pewnością taki zabieg nie zaszkodzi naszemu silnikowi, choć za tę cenę powinniśmy spodziewać się faktycznego zwiększenia wydajności naszego silnika.

POPULARNE

JC Premium: co to za firma

JC Premium: co to za firma?

0
JC Premium - co to za firma? Należy ona do bardzo znanego w Polsce dystrybutora części samochodowych Inter Cars. W ramach marki JC Premium...
maglownica

Maglownica. Co to jest?

OSTATNIE POSTY