Strona głównaOpinieSkrzynia DSG 6 stopniowa - opinie

Skrzynia DSG 6 stopniowa – opinie

-

Skrzynia biegów z bezpośrednim przełożeniem nazywana jest również skrzynią dwusprzęgłową. To jeden z podtypów klasycznej skrzyni automatycznej, z którą spotkać się można w coraz większej liczbie samochodów. Skrzynia biegów DSG 6-ścio stopniowa opinie ma coraz liczniejsze. Kierowcy doceniają jej jakość i wygodę w trakcie prowadzenia pojazdu. Czy naprawdę warto w nią inwestować?

Czym jest skrzynia DSG?

DSG oznacza Direct Shift. Określa się w ten sposób skrzynię biegów z podwójnym sprzęgłem. Z poziomu fotela kierowcy z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nie wyczuwa się znaczącej różnicy pomiędzy zwykłą skrzynią automatyczną a DSG. Zmiana poszczególnych biegów przebiega w płynny, wygodny sposób. 

Skrzynia biegów DSG to tak naprawdę dwie skrzynie złączone w jedną. Z silnikiem łączą się one za sprawą dwóch wałów napędowych. Dwie skrzynie to dwa sprzęgła, które są obsługiwane hydraulicznie przez system mechatroniczny. 

Główną zaletą skrzyni biegów DSG 6 stopniowa jest fakt, że jest ona w stanie niejako wyczuć, który bieg będzie używany w dalszej kolejności, a w związku z tym przygotowuje się już wcześniej do jego wrzucenia. Dzięki temu proces zmiany biegów jest tak płynny. To szczególnie istotne w jeździe miejskiej, kiedy to duże znaczenie ma dynamika. Biegi trzeba często zmieniać. To uciążliwe dla posiadaczy manuala. 

Większość skrzyń DSG 6 stopniowych, opinie to potwierdzają, ma  dodatkowo tryb ręczny. Dzięki niemu możliwe jest zrezygnowanie z pomocy komputera, który steruje zmianą biegów samochodu. To istotne, na przykład podczas podjazdu pod stromą górkę albo w trakcie zjazdu z dużego wzniesienia.

Jakie wady ma skrzynia biegów DSG 6 stopniowa?

Oczywiście żadna skrzynia biegów nie jest w stu procentach pozbawiona wad. Nie inaczej jest w przypadku skrzyni biegów DSG 6 stopniowej. Jednak obserwacja rynku motoryzacyjnego pozwala stwierdzić, że ich awaryjność jest bardzo niska. Niektóre starsze modele, które obecnie już nie są montowane, miały problemy na przykład z hałaśliwymi łożyskami albo z szarpaniem skrzyni biegów. Współczesne propozycje zostały jednak na tyle dopracowane, że ten problem już nie występuje. Nie trzeba zakładać większej awaryjności.

Zautomatyzowanie skrzyni biegów DSG 6 stopniowej, opinie ich użytkowników są tutaj zgodne, sprawia, że są one mniej podatne na błędy kierowców i awarie sprzęgła. Tym samym jest to wręcz bardziej bezpieczny model. 

Skrzynia biegów DSG 6 stopniowa wymiana oleju     

W skrzyni biegów DSG 6 stopniowej wymiana oleju to niestety standard. Oznacza to dodatkowy koszt. Sama robocizna kosztuje kilkaset złotych, w zależności od tego, czy wymiana odbywać się będzie dynamicznie, czy standardowo. Olej w przypadku skrzyni z dwoma sprzęgłami jest bardzo istotny. Nie może on być zanieczyszczony, ponieważ w ten sposób uszkodzić może łatwo delikatne elementy mechatroniczne. Dynamiczna wymiana oleju polega na zmianie jego całości (albo przynajmniej większości). W tym celu wymiany trzeba dokonywać na włączonym silniku. Z tego powodu jest to bardziej kłopotliwe i kosztowne. 

W skrzyni biegów DSG 6 stopniowej wymiana oleju to także koszt samego oleju. Warto w tym przypadku postawić na oryginalne produkty, a nie ich tańsze zastępniki. Mogą one narobić tylko więcej szkód i zwiększają konieczność zmiany oleju. Ze względu na koszt robocizny jest to całkowicie nieopłacalne. 

Zazwyczaj mówi się o tym, że w skrzyni biegów DSG 6 stopniowej wymiana oleju powinna następować co 40-60 tysięcy przejechanych kilometrów. Zawsze warto również sprawdzić to w instrukcji samochodu. Z pewnością nie wolno przeciągać tego momentu, ponieważ naprawa uszkodzonej automatycznej skrzyni biegów jest jeszcze bardziej kosztowna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

Produkty TYC

TYC – opinie

0
Jeżeli jesteś kierowcą odpowiedzialnym, to na pewno będziesz mieć pewne obowiązki wobec swojego pojazdu. Na pewno powinniśmy się koncentrować tylko na najlepszych artykułach, które...
Toptul

Toptul – opinie

Suomy kaski

Suomy kaski — opinie

Opinie o OMVL

OMVL – opinie

OSTATNIE POSTY