Strona głównaOpinieSkrzynia DSG 6 stopniowa - opinie

Skrzynia DSG 6 stopniowa – opinie

-

Skrzynia biegów z bezpośrednim przełożeniem nazywana jest również skrzynią dwusprzęgłową. To jeden z podtypów klasycznej skrzyni automatycznej, z którą spotkać się można w coraz większej liczbie samochodów. Skrzynia biegów DSG 6-ścio stopniowa opinie ma coraz liczniejsze. Kierowcy doceniają jej jakość i wygodę w trakcie prowadzenia pojazdu. Czy naprawdę warto w nią inwestować?

Czym jest skrzynia DSG?

DSG oznacza Direct Shift. Określa się w ten sposób skrzynię biegów z podwójnym sprzęgłem. Z poziomu fotela kierowcy z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nie wyczuwa się znaczącej różnicy pomiędzy zwykłą skrzynią automatyczną a DSG. Zmiana poszczególnych biegów przebiega w płynny, wygodny sposób. 

Skrzynia biegów DSG to tak naprawdę dwie skrzynie złączone w jedną. Z silnikiem łączą się one za sprawą dwóch wałów napędowych. Dwie skrzynie to dwa sprzęgła, które są obsługiwane hydraulicznie przez system mechatroniczny. 

Główną zaletą skrzyni biegów DSG 6 stopniowa jest fakt, że jest ona w stanie niejako wyczuć, który bieg będzie używany w dalszej kolejności, a w związku z tym przygotowuje się już wcześniej do jego wrzucenia. Dzięki temu proces zmiany biegów jest tak płynny. To szczególnie istotne w jeździe miejskiej, kiedy to duże znaczenie ma dynamika. Biegi trzeba często zmieniać. To uciążliwe dla posiadaczy manuala. 

Większość skrzyń DSG 6 stopniowych, opinie to potwierdzają, ma  dodatkowo tryb ręczny. Dzięki niemu możliwe jest zrezygnowanie z pomocy komputera, który steruje zmianą biegów samochodu. To istotne, na przykład podczas podjazdu pod stromą górkę albo w trakcie zjazdu z dużego wzniesienia.

Jakie wady ma skrzynia biegów DSG 6 stopniowa?

Oczywiście żadna skrzynia biegów nie jest w stu procentach pozbawiona wad. Nie inaczej jest w przypadku skrzyni biegów DSG 6 stopniowej. Jednak obserwacja rynku motoryzacyjnego pozwala stwierdzić, że ich awaryjność jest bardzo niska. Niektóre starsze modele, które obecnie już nie są montowane, miały problemy na przykład z hałaśliwymi łożyskami albo z szarpaniem skrzyni biegów. Współczesne propozycje zostały jednak na tyle dopracowane, że ten problem już nie występuje. Nie trzeba zakładać większej awaryjności.

Zautomatyzowanie skrzyni biegów DSG 6 stopniowej, opinie ich użytkowników są tutaj zgodne, sprawia, że są one mniej podatne na błędy kierowców i awarie sprzęgła. Tym samym jest to wręcz bardziej bezpieczny model. 

Skrzynia biegów DSG 6 stopniowa wymiana oleju     

W skrzyni biegów DSG 6 stopniowej wymiana oleju to niestety standard. Oznacza to dodatkowy koszt. Sama robocizna kosztuje kilkaset złotych, w zależności od tego, czy wymiana odbywać się będzie dynamicznie, czy standardowo. Olej w przypadku skrzyni z dwoma sprzęgłami jest bardzo istotny. Nie może on być zanieczyszczony, ponieważ w ten sposób uszkodzić może łatwo delikatne elementy mechatroniczne. Dynamiczna wymiana oleju polega na zmianie jego całości (albo przynajmniej większości). W tym celu wymiany trzeba dokonywać na włączonym silniku. Z tego powodu jest to bardziej kłopotliwe i kosztowne. 

W skrzyni biegów DSG 6 stopniowej wymiana oleju to także koszt samego oleju. Warto w tym przypadku postawić na oryginalne produkty, a nie ich tańsze zastępniki. Mogą one narobić tylko więcej szkód i zwiększają konieczność zmiany oleju. Ze względu na koszt robocizny jest to całkowicie nieopłacalne. 

Zazwyczaj mówi się o tym, że w skrzyni biegów DSG 6 stopniowej wymiana oleju powinna następować co 40-60 tysięcy przejechanych kilometrów. Zawsze warto również sprawdzić to w instrukcji samochodu. Z pewnością nie wolno przeciągać tego momentu, ponieważ naprawa uszkodzonej automatycznej skrzyni biegów jest jeszcze bardziej kosztowna.

POPULARNE

cena i opinie o Nano Armor

Nano Armor 600 – cena, opinie, jak nakładać?

0
Właściciele nowiutkich samochodów dmuchają i chuchają, aby ich auto jak najdłużej prezentowało się katalogowo. Ale także właściciele starszych pojazdów, których lakier nie jest już...
Suomy kaski

Suomy kaski — opinie

Autoland opinie

Autoland – opinie

Opinie o Thule

Produkty Thule – opinie

Borbet opinie

Borbet – opinie

Opinie o Renovel

Ravenol – opinie

OSTATNIE POSTY