Strona głównaOpinieSkrzynia DSG 7 stopniowa - opinie

Skrzynia DSG 7 stopniowa – opinie

-

Nazywana również skrzynią dwusprzęgłową lub DCT, automatyczna skrzynia biegów DSG jest obecnie oferowana w wielu samochodach. Czy jest to dobry wybór? Jakie o skrzyni DSG 7-stopniowej opinie znaleźć można w internecie?

Co to jest skrzynia DSG?

Do tej pory nie miałeś samochodu z automatyczną skrzynią biegów? Być może obiła ci się o uszy nazwa DSG. To skrzynia biegów z bezpośrednim przełożeniem, znana pod inną nazwą skrzyni dwusprzęgłowej. Jest to więc opcja albo standard w niektórych samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Czym tak naprawdę różni się od innych i jakie skrzynia DSG 7 stopniowa opinie ma wśród kierowców?

Skrzynia DSG jest wyposażona w dwa sprzęgła. To rozwiązanie niespotykane w wielu innych automatach. Takie rozwiązanie jest popularne szczególnie w samochodach z grupy Volkswagena, czyli właśnie w Volkswagenach, Skodach, Seatach i Audi. To jednak nie koniec, ponieważ jest montowana także w Fordach, Kiach i Hyundaiach. Coraz większa popularność to zasługa przede wszystkim sporej oszczędności paliwa, na co zwraca uwagę coraz większa grupa producentów.  

Większość samochodów ma tylko jedno sprzęgło. Drugie instalowane jest po to, aby sprawdzić, jaki bieg z największym prawdopodobieństwem będzie potrzebny i zawczasu go przygotowuje. Teoria takiej skrzyni mówi o tym, że skrzynia biegów wyprzedza w ten sposób kolejny ruch, dlatego zmiana biegów przebiega płynniej. Z pozycji kierowcy nie ma jednak dużej różnicy między standardową skrzynią automatyczną, a skrzynią DSG 7-stopniową. Opinie wskazują, że takie rozwiązania są preferowane w samochodach wyczynowych. 

Skrzynia taka jest wyposażona w czujniki, których zadaniem jest mierzenie szeregu zmiennych, w celu ustalenia optymalnego biegu. Tryby jazdy, jeżeli jest w nie wyposażony samochód, także pomagają skrzyni biegów określić, kiedy bieg należy zmienić. Dzieje się to zaledwie w setkach sekundy.

Zalety skrzyni DSG

Ten typ automatycznej skrzyni biegów kosztuje więcej. Zazwyczaj trzeba za niego dopłacić, co jest istotne, jeżeli ma się napięty budżet na zakup nowego samochodu. W zależności od przypadku, niektóre skrzynie biegów z podwójnym sprzęgłem mogą być mniej oszczędne od skrzyni manualnej. Wszystko zależy od stylu jazdy.

Z pewnością takie rozwiązanie ułatwia jazdę w ruchu miejskim. W większości przypadków zarówno sześciobiegowa, jak i siedmiobiegowa skrzynia DSG będzie tak samo niezawodna jak każda inna skrzynia biegów. Niektórzy posiadacze samochodów zauważyli, że starsze skrzynie biegów były podatne na sporadyczne awarie, ale wydaje się, że nowsze skrzynie przezwyciężyły te problemy. Błędy obejmowały hałaśliwe łożyska, szarpanie i przejście w tryb „limp home” (gdzie komputer silnika ogranicza moc do minimum). Nie ma więc podstaw, aby uważać, że skrzynia z podwójnym sprzęgłem jest w jakimkolwiek stopniu gorsza od manualnej i narażona na częstsze uszkodzenia.

Skrzynia biegów DSG 7- stopniowa wymiana oleju     

W przypadku skrzyni biegów DSG 7-stopniowej wymiana oleju to bardzo ważna czynność serwisowa. Jej pomijanie doprowadzi w krótkim czasie do awarii. W skrzyni dwusprzęgłowej jest to istotne z powodu wrażliwości mechatroniki na zanieczyszczenia z oleju. Może się to odbywać w sposób dynamiczny oraz normalny. Wszystko zależy od zaleceń producenta.

Pozostaje jeszcze ważne pytanie: jaki jest tego koszt w skrzyni biegów DSG 7-stopniowej? Wymiana oleju cenę może mieć uzależnioną właśnie od sposobu – dynamiczny to wypompowanie całego oleju podczas pracy silnika, aby stary nie mieszał się z nowym. W przekładni DSG powinno się wymieniać olej co 40-60 tysięcy kilometrów. W skrzyni biegów DSG 7-stopniowej wymiana oleju cenę za robociznę ma na poziomie 300 – 600 złotych. Dochodzi jeszcze cena oleju, która jest bardzo zróżnicowana.

POPULARNE

Opinie o fiacie stilo

Fiat Stilo – opinie użytkowników

0
Samochody klasy kompaktowej to jedne z najbardziej znanych pozycji od koncernu Fiat. Jedną z takich propozycji był produkowany na początku XXI wieku Fiat Stilo....
renault kadjar 1.2 tce forum

Renault Kadjar opinie

Opinie o filtrach Sofima

Filtry Sofima — opinie

Opinie o Texa

Texa – opinie o firmie

Fiat Doblo

Fiat Doblo – opinie

OSTATNIE POSTY