Strona głównaOpinieLeasing a kredyt na samochód – co warto wiedzieć?

Leasing a kredyt na samochód – co warto wiedzieć?

-

Zastanawiasz się nad zakupem samochodu korzystając jednej z dostępnych na rynku form finansowania? Chcemy Ci pomóc rozwiewając wątpliwości co do zależności leasing a kredyt na samochód. Rozumiejąc, czym różnią się te opcje finansowania samochodu – łatwiej podejmiesz decyzję co do tego, który wariant jest lepiej dopasowany do Twojej sytuacji osobistej i finansowej.

Czym jest leasing?

Choć samo określenie leasing nie odnosi się jedynie do samochodu – na tym przykładzie wyjaśnimy czym jest taki rodzaj umowy.

Leasing samochodu w pigułce – najważniejsze informacje:

  • Obejmuje spisanie umowy cywilnoprawnej, gdzie leasingodawca (strona finansująca) zobowiązuje się nabyć samochód od sprzedawcy i przekazać go leasingobiorcy (użytkownik) na określony czas.
  • Leasingobiorca jest zobowiązany do zapłacenia w ratach leasingowych konkretną sumę wynagrodzenia na poczet leasingodawcy – musi być to kwota min. równa cenie, za którą samochód ostał zakupiony.

Analizując temat leasing a kredyt gotówkowy na samochód należy również zaznaczyć, że w tym przypadku – gdy okres umowy leasingu dobiegnie końca istnieje zwykle możliwość wykupienia samochodu przez leasingobiorcę i zwykle tak to się dzieje, choć czasami auto jest wracane do leasingodawcy, co także jest zgodne z zawartą umową.

Czym różni się leasing od kredytu na samochód?

Zrozumienie zależności – leasing a pożyczka na samochód jest ważne, aby móc podjąć właściwą decyzję między tymi dwiema formami finansowania. Tutaj najważniejszą i zasadniczą różnicą jest fakt, że w przypadku kredytu możemy mieć dowolność jeśli chodzi o wybór marki, rocznika – uwzględniając również samochody starsze, które z reguły leasingiem objęte nie są.

Nieco inaczej wygląda również sam proces finansowania. W przypadku kredytu spłata odbywa się w miesięcznych ratach, uwzględniany może być tzw. wkład własny i gdy kredyt zostanie spłacony masz pewność, że samochód pozostaje Twoją własnością. W przypadku leasingu nie ma takiej pewności – masz prawo do użytkowania pojazdu, ale nie jesteś jego właścicielem. Wartość wykupu może być różna i ma na nią wpływ wiele różnych czynników, jak:

  • okres trwania umowy,
  • rodzaj finansowanej ruchomości leasingowej,
  • obowiązujące przepisy podatkowe i rachunkowe.

Gdzie znaleźć oferty kredytu na samochód?

Najłatwiejszym, szybkim i wygodnym sposobem na to, aby znaleźć kredyt gotówkowy kalkulator  oraz porównywarki i rankingi internetowe zdają się być odpowiednie. Dzięki nim można bez wychodzenia z domu znaleźć atrakcyjna oferty, które pomogą ostatecznie rozstrzygnąć dylemat leasing a kredyt na samochód – jak najlepiej dopasowując możliwości do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Kredyt na samochód – kwota do 200 000 zł. Jakie oferty 2024?

  • Alior Bank – oprocentowanie 11,9%, okres kredytowania od 3 do 120 m-cy, prowizja 0%.
  • mBank – oprocentowanie 12,49%, okres kredytowania od 3 do 120 m-cy, RRSO 13,23 %.
  • Velo Bank – oprocentowanie 10,85%, okres kredytowania do 120 m-cy, prowizja 0%.

To kilka przykładów warunków kredytów samochodowych, z jakimi wychodzą banki do swoich klientów poszukujących finansowania. Warto zrobić własny research, porównać opcje, przeanalizować możliwości. Wysokość rat kredytu gotówkowego sprawdzisz na https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-gotowkowy-kalkulator-rat

Co wybrać — leasing czy kredyt na samochód?

Wybór między leasingiem a kredytem na samochód ostatecznie rozbija się o indywidualne preferencje. Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że to Ty jesteś właścicielem samochodu – leasing nie jest dla Ciebie. Jeżeli wolisz rozwiązanie, które wymaga mniejszej ilości formalności – leasing spodoba Ci się bardziej. W obu przypadkach czeka Cię weryfikacja BIK oraz jest wymagana polisa AC. Oferty leasingu porównasz na https://www.totalmoney.pl/leasing/samochody-osobowe

Pamiętaj jednak, że wybierając kredyt na samochód nie obowiązuje Cię żaden limit kilometrów, a jeśli chodzi o leasing – musisz się liczyć z dodatkowymi opłatami za przekroczenie tej wartości. Nie możesz też naprawiać samochodu w dowolnym miejscu, gdy decydujesz się na leasing – a jedynie w autoryzowanych punktach obsługi. Natomiast, gdy kupujesz auto na kredyt sam decydujesz w jakich warsztatach chcesz pojazd zostawić.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.

POPULARNE

Opinie o Textar

Textar – opinie o marce

0
Szybkie dobranie tarcz hamulcowych albo klocków nie powinno być problemem, jeżeli wykorzystamy firmę Textar. Opinie o tej marce są przecież bardzo dobre. Producent gwarantuje...
samochód z filtrami donaldson

Donaldson – opinie

autolog opinie

Autlog – opinie

Opinie o 321 sprzedane

321 sprzedane – opinie

Opinie o Daytona

Dayton – opinie

OSTATNIE POSTY