Strona głównaAuta elektryczneSamochód Tesla – 10 ciekawostek na jego temat

Samochód Tesla – 10 ciekawostek na jego temat

-

Tesla to marka samochodów elektrycznych, która wciąż zyskuje na popularności. Pojazdy produkowane przez firmę Elona Muska stały się wręcz ikoną – rym jest tutaj jak najbardziej na miejscu – elektryfikacji w motoryzacji. Czym charakteryzują się samochody Tesli? Ile kosztuje samochód Tesla? Czy silnik elektryczny do samochodu Tesla może zapewnić wyjątkowe osiągi? Poniżej 10 ciekawostek, które odpowiedzą na te oraz inne pytania.

1. Prawa patentowe do publicznego wykorzystania

Prezes Tesla Motors (Tesla, Inc.), Elon Musk, ogłosił w czerwcu 2014 roku, że firma nie zamierza pozywać do sądu osób i firm naruszających ich prawa patentowe. Warunkiem jest wykorzystanie technologii Tesli w słusznym celu. Co ciekawe, sam Elon Musk nie jest ani pomysłodawcą, ani założycielem firmy. Tesla Motors założyli w 2003 roku Martin Eberhard oraz Marc Tarpenning, a na fotelu prezesa Elon Musk zasiadł dopiero rok później.

2. Nazwa po wielkim naukowcu

Nazwa firmy to hołd dla wielkiego projektanta oraz inżyniera, twórcy silnika indukcyjnego oraz prądu zmiennego – Nikoli Tesli. Jeśli wierzyć plotkom, Martin Eberhard wymyślił tę nazwę, będąc w Disneylandzie na randce ze swoją żoną. W filmie Christophera Nolana Prestiż (2006), w postać Nikoli Tesli wcielił się David Bowie.

3. Niesamowity sukces rynkowy

Mimo, że Elon Musk nie jest założycielem Tesli, to będąc jej twarzą, stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Na przestrzeni lat, Tesla niezwykle mocno się rozwinęła, stając się najbardziej wartościową firmą motoryzacyjną na globie – jej wartość rynkowa przekroczyła 1 miliard dolarów.

4. Tesla – samochód sportowy o niezwykłych osiągach

Wśród samochodów sportowych, jeszcze do niedawna dominowały silniki spalinowe o dużej mocy, spalające mnóstwo paliwa. Tesla zmieniła ten trend – Model S może rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,1 sekundy, co jest niezwykłym wynikiem.

5. Tesla – samochody ekologiczne…

W porównaniu z autami napędzanymi konwencjonalnymi silnikami, pojazdy elektryczne, takie jak Tesla, będące przyszłością motoryzacji, mogą w dużym stopniu zmniejszyć emisję wielu gazów cieplarnianych oraz pozostałych zanieczyszczeń powietrza. Ich emisja w przypadku elektryków powstaje głównie podczas produkowania energii elektrycznej, która wykorzystywana jest do ładowania akumulatorów, o ile nie wykorzystuje się do tej czynności odnawialnych źródeł energii.

6. … czy samochody „ekologiczne”?

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że proces produkcji pojazdów elektrycznych, a zwłaszcza ich akumulatorów, powoduje istotną emisję gazów cieplarnianych. Na przykład, proces wydobywania kobaltu, litu oraz innych surowców, których używa się w akumulatorach popularnych elektryków, wiąże się z negatywnym wpływem nie tylko na środowisko, ale również na ludzi , które wydobywa te surowce (niesprawiedliwie opłacani pracownicy de facto zmuszeni do swojej pracy).

7. Pożyczki od amerykańskiego rządu

Aby inwestować w rozwój, rząd Stanów Zjednoczonych udzielił Tesli pożyczki w wysokości 465 milionów dolarów. Co ciekawe, Tesla spłaciła tą kwotę w 9 lat.

8. Samochód elektryczny Tesla – darmowe ładowanie

Tesla zdecydowała się na budowę sieci swoich szybkich ładowarek, tzw. superchargerów, na całym świecie. Interesującym jest fakt, że do niedawna właściciele Tesli, otrzymywali wraz z kupnem samochodu możliwość jego darmowego ładowania na tych stacjach. Niestety, teraz usługa ta jest już płatna.

9. Tesla, samochody – cena

Te słowa układają się w logiczny ciąg: Tesla, samochód – cena każdego pojazdu firmy Elona Muska nie należy do najniższych, dlatego należy dobrze przemyśleć opłacalność planowanego zakupu. Ceny Modelu S zaczynają się od ponad 500 tysięcy złotych. Model 3 to ponad 200 tysięcy złotych w bazowej wersji. Tesla Model X kosztuje, podobnie jak Model S, ponad pół miliona złotych, a Model Y – ponad 220 tysięcy złotych. Dobra informacja jest taka, że kupując nową Teslę można skorzystać z dofinansowania oferowanego przez rząd w programie „Mój elektryk”.

10. Nowoczesne technologie

Tesla jest z pewnością czołowym graczem w kwestii technologii autonomicznych, wprowadzając na rynek wiele innowacji. Nie chodzi tu o powszechnie stosowane systemy, takie jak aktywny tempomat czy asystent pasa ruchu. Tesla wprowadziła do swoich pojazdów system Autopilot, mogący automatycznie przyspieszać, hamować oraz kierować, a także FSD (Full Self-Driving), umożliwiający jazdę bez interwencji kierowcy. Ta ostatnia jest jednak mocno problematyczna, o czym świadczy śmierć w 2019 roku Jeremy’ego Bannera – spowodowana przez wadliwy autopilot (działający w wersji Enhanced). O problemie z autopilotami w samochodach Tesli mieli wiedzieć przedstawiciele firmy, co potwierdzają ich zeznania w amerykańskim sądzie.

POPULARNE

SAMOCHÓD HYBRYDOWY PIRUS

Czym są samochody hybrydowe?

0
Samochody hybrydowe to hit ostatniej dekady. Z miesiąca na miesiąc wprowadzane są coraz bardziej zaostrzone przepisy dotyczące norm spalinowych. Samochód hybrydowy ma być połączeniem...

OSTATNIE POSTY