Strona głównaAuta elektryczneSamochody elektryczne – przyszłość motoryzacji

Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji

-

Coraz więcej marek produkuje samochody na prąd, reklamując je jako bardziej ekologiczne, których eksploatacja jest znacznie tańsza niż aut benzynowych i diesli. Liderem na rynku pod tym względem jest Tesla, ale również inne marki zaczynają projektować pojazdy elektryczne (Mercedes, Audi). Jak dotąd w Polsce mamy okazję kupić głównie samochody z napędem hybrydowym (np. kilka modeli Toyoty), ale rewolucja w motoryzacji już się zaczęła – przyszłość bez silników spalinowych jest jak najbardziej możliwa!

silnik elektryczny

Charakterystyka samochodów z silnikami elektrycznymi

Silnik elektryczny jest urządzeniem, które zamienia energię elektryczną na mechaniczną. Energia zasilania silników przechowywana jest w baterii, którą należy ładować, np. domową ładowarką przez kilkanaście godzin lub na stacjach ładowania – ich sieć prężnie się rozwija na Zachodzie i Północy Europy. W Polsce jest ich na razie niewiele, ale firma Greenway sukcesywnie powiększa ich ilość (do końca 2020 roku ma postawić w Polsce 200 stacji ładowania). Silniki elektryczne do samochodów osobowych reklamowane są jako bardziej ekologiczne, aczkolwiek coraz częściej podawane jest to w wątpliwość przez specjalistów. W wielu krajach, w tym w Polsce, energia elektryczna produkowana jest przy udziale węgla. Dlatego jeżdżąc elektrykiem w jednym mieście, emisja szkodliwego dwutlenku węgla jest ograniczona, jednak miasto, gdzie spala się węgiel brunatny, jest bardziej zanieczyszczone. W dużym skrócie, klimat w sensie ogólnym, cierpi na tym jednakowo.

Zalety samochodów elektrycznych

Napęd elektryczny ma wiele pozytywów. Eksploatacja samochodu elektrycznego jest bardzo tania – przejechanie 100 km to koszt kilku złotych. Poza tym ceny prądu nie wahają się tak mocno, jak benzyny czy oleju napędowego, dlatego jest to dosyć pewna inwestycja. Cena takiego samochodu to jednak inna sprawa i niewiele osób może sobie pozwolić na zakup. Silnik do samochodu elektrycznego ma również tę zaletę, że działa bardzo cicho, a jakiekolwiek wibracje auta są mało odczuwalne. Jak zostało wspomniane wcześniej, jest ekologiczny i lokalnie wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Kolejną zaletą jest fakt, że silnik elektryczny dysponuje pełnym momentem obrotowym od najniższych prędkości obrotowych, co powoduje, że samochód ma bardzo dobre przyspieszenie i szybko osiąga wysokie prędkości.

Najlepsze marki samochodów elektrycznych

Najlepsze marki samochodów elektrycznych

Niewątpliwie prym wśród samochodów elektrycznych wiedzie Tesla, marka specjalizująca się właśnie w produkcji aut i silników elektrycznych. Tesla do tej pory wypuściła cztery modele samochodów: Roadster, Model X, Model S oraz Model 3 – najtańszy (ok. 35 tys. dolarów w Stanach Zjednoczonych). W produkcji są następne, a kolejki do zakupu Modelu 3, który zdaniem producentów jest „na każdą kieszeń”, są długie. Zakup Tesli nie jest więc łatwy, nawet posiadając odpowiednie fundusze. Inne marki również startują z produkcją aut elektrycznych. Można liczyć na to, że w dłuższej perspektywie czasu, monopol Tesli być może się skończy. Z nowości zaprezentowanych w 2018 roku można wymienić luksusowego elektrycznego Mercedesa EQC. Pokazano też pierwsze elektryczne Audi, które w tym roku ma trafić do salonów.

Czy samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji? Wszystko na to wskazuje! Powoli rozpoczyna się „wyścig zbrojeń” najpopularniejszych marek, chociaż Tesla jak na razie jest niedościgniona i długo pozostanie liderem w tej dziedzinie. Możliwe, że już za kilkanaście lat samochody elektryczne będą w przystępnych cenach i wyprą silniki spalinowe.

POPULARNE

stacje ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

1
Popularność samochodów elektrycznych rośnie i naturalną wydaje się kolej rzeczy w której samochody spalinowe przestaną dominować w motoryzacji. O ile jeszcze 10 lat temu...
trójkołowce

Pojazdy trójkołowe

OSTATNIE POSTY