Strona głównaPoradyRejestracja nowego pojazdu krok po kroku

Rejestracja nowego pojazdu krok po kroku

-

Zakup nowego auta wymaga dopełnienia wielu formalności z tym związanych. Niezbędna jest między innymi rejestracja nowego pojazdu, dopiero po tym fakcie można się nim poruszać. Od jakiegoś już czasu w niektórych urzędach poszczególne sprawy można załatwić za pośrednictwem Internetu. Osobiste wstawiennictwo nie zawsze jest obligatoryjne. 

Do rejestracji nowego pojazdu niezbędne są poszczególne dokumenty. We właściwym miejscowym Wydziale Komunikacji należy złożyć wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, przedłożyć kartę pojazdu, dowód zakupu, pokwitowania opłat rejestracyjnych, a także okazać dowód osobisty. Jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy, należy przedłożyć dowód odprawy celnej i dokument potwierdzający opłacenie akcyzy. Sprawdź jak powinna wyglądać rejestracja nowego samochodu z salonu.

Co jest potrzebne do rejestracji nowego pojazdu?

Złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów powoduje, że rejestracji może dokonać zarówno właściciel jak i osoba dysponująca pełnomocnictwem. Rejestracja nowego pojazdu jest dość często załatwianą sprawą w Wydziale Komunikacji, dlatego warto zorientować się, czy w danym miejscu nie jest wymagane wcześniejsze umawianie wizyt. Jeśli tak, trzeba umówić się na najbliższy termin i dopełnić niezbędnych formalności. Rejestracja nowego pojazdu musi być poprzedzona również opłaceniem polisy OC, podczas składania wniosku w Wydziale Komunikacji ten warunek musi być już spełniony.

Dokumenty do rejestracji nowego pojazdu

Skompletowanie wszystkich dokumentów do rejestracji nowego pojazdu jest obowiązkiem nabywcy, bez jego zrealizowania nie można jeździć zakupionym autem. Pierwszą czynnością jest wydrukowanie wniosku o rejestrację pojazdu i jego wypełnienie, druk można pobrać ze strony właściwego miejscowo Wydziału Komunikacji. Dokumenty do rejestracji pojazdu muszą być kompletne i zawierać wszystkie najważniejsze informacje o transakcji. Urzędnikowi należy przedstawić między innymi dowód zakupu – umowę lub fakturę VAT. Istotne jest także złożenie świadectwa zgodności WE. W przypadku, gdy zakupiony samochód został wyprodukowany w kraju członkowskim Unii Europejskiej, nowy właściciel musi przedłożyć w Wydziale Komunikacji potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego.

Rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie

Chcąc dokonać rejestracji nowego samochodu kupionego w salonie nie ma obowiązku wypełnienia formalności samodzielnie. W połowie ubiegłego roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi nabywcę może wyręczyć dealer sprzedający auto. Warunkiem jest przygotowanie upoważnienia dla salonu, które będzie podstawą do złożenia wniosku we właściwym Wydziale Komunikacji. Przeprowadzona w ten sposób rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie odbywa się w drodze wypełnienie formularza przez Internet. Pośrednik dysponujący upoważnieniem może również w imieniu swojego klient odebrać tymczasowy dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Takie rozwiązanie jest niebywałym ułatwieniem dla wszystkich tych, którzy dysponują niewielką ilością wolnego czasu. Rejestracja nowego samochodu kupionego w salonie musi przebiegać etapami.

Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu?

Osoby, które kupiły auto zastanawiają się często, ile kosztuje rejestracja nowego samochodu? Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jest to pojazd stary, czy nowy – prosto z salonu – koszty są identyczne. Zamykają się one w kwocie niecałych 181 złotych. Na rejestrację pojazdu nabywca ma jedynie 30 dni, licząc od dnia zakupu. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje rejestracja nowego samochodu składa się z kilku elementów, które trzeba wyszczególnić.

Wysokości poszczególnych opłat kształtuje się następująco:

Rejestracja nowego samochodu z salonu. Rejestracja nowego samochodu przebiega podobnie, jak auta używanego. Poza podstawowymi dokumentami niezbędne jest okazanie karty pojazdu – jeśli została wydana, oryginału dokumentu zakupu samochodu, świadectwo homologacji i dowód na opłacenie akcyzy. Warto wiedzieć, że zaniechanie obowiązku rejestracji nowego samochodu z salonu może drogo kosztować nabywcę. Z tego względu należy zadbać o rejestrację nowego samochodu z salonu.

POPULARNE

młoda kobieta prowadząca samochód

Młody kierowca przepisy 2022

0
Świeży kierowca, który zdawać będzie prawo jazdy w 2022 roku musi się liczyć z faktem, że w tym roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące...
filtr kabinowy

Jaki filtr kabinowy

Okulary do samochodu

sposób na nieuczciwego mechanika

Sposób na nieuczciwego mechanika

OSTATNIE POSTY