Strona głównaPoradyHak holowniczy. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Hak holowniczy. Co powinieneś o nim wiedzieć?

-

Funkcjonalność samochodu to dla wielu kierowców sprawa najważniejsza, dlatego wybierając pojazd, zwracają oni uwagę na szereg dodatków, jakie on oferuje. Takie dodatki mogą bowiem przydać się niejeden raz na trasie w sytuacjach ekstremalnych lub przy zwykłych awariach. Jednym z nich jest hak holowniczy w samochodzie. Większość użytkowników wybierając taki dodatek, pragnie mieć możliwość podpinania do pojazdu przyczepki. Hak zamontowany w samochodzie pozwala na jej podpięcie, wobec czego  zwiększają się możliwości ładunkowe pojazdu. Dzięki temu elementowi wyposażenia dodatkowego można transportować inny pojazd, który np. uległ awarii, można przewozić przyczepę kempingową, tak potrzebną w trakcie urlopowego podróżowania po Polsce i Europie. Hak holowniczy w samochodzie pozwala więc na korzystanie z wielu rozwiązań, które nie byłyby możliwe w przypadku jego braku. 

Cena haka holowniczego

Jeżeli ktoś decyduje się na zakup haka holowniczego, na pewno interesuje go cena, jaką trzeba za niego zapłacić. Warto nadmienić, że im lepszy, trwalszy, masywniejszy jest hak holowniczy, tym jego cena będzie wyższa, co nie powinno nikogo dziwić – za rzeczy lepiej wykonane lub z lepszego materiału płaci się zawsze więcej. Cena, jaką trzeba zapłacić za hak holowniczy, mieści się w przedziale 200-500 złotych. Dysponując taką sumą, użytkownik samochodu może już wybierać spośród wielu produktów dostępnych na rynku.

Koszt montażu haka holowniczego

Zamontowanie haka w warsztacie samochodowym to najlepsze wyjście dla tych kierowców, którzy nie potrafią tego zrobić samodzielnie. Koszt montażu haka holowniczego w profesjonalnym warsztacie samochodowym zawiera się w przedziale 200 – 400 złotych. Jeśli przyjąć, że wiązka elektryczna kosztuje około 20 złotych, sam hak 200-300 złotych, koszt montażu haka holowniczego wynosi 200-400 złotych, cena całości będzie oscylowała w granicach 500 – 700 złotych. 

Homologacja haka

Każdy hak holowniczy zamontowany w aucie musi mieć odpowiednia homologację. Europejska homologacja haka holowniczego wskazuje na jakość i pozytywnie zaliczone testy wytrzymałościowe. Możemy wyróżnić homologację E20 oraz e20. Ta pierwsza potwierdza ECE i taki typ homologacji jest przyznawany na podstawie zapisów regulaminu nr 55 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ). Homologacja e20 potwierdza EC i jest wydawana na podstawie regulacji Dyrektywy 94/20/WE Parlamentu Europejskiego. Liczba 20 przy typach homologacji wskazuje na kraj, w których homologacja została otrzymana, dlatego też liczba 20 oznacza Polskę. Należy pamiętać, że kupując hak holowniczy, trzeba żądać odpowiedniego dokumentu, który potwierdza udzielenie danemu hakowi homologacji e20 lub E20. Takie potwierdzenie homologacji będzie zawierało unikalny numer, a także pieczęcie Transportowego Dozoru Technicznego razem z podpisem oraz pieczątką urzędnika. Homologacja haka to bardzo ważna rzecz; pamiętając, że koszt haka to wydatek rzędu 300 złotych, warto zaopatrywać się tylko w nowe produkty. Haki używane najczęściej nie posiadają homologacji i choć koszt ich nabycia jest mniejszy, mogą wystąpić problemy z ich legalizacją.

POPULARNE

pies w samochodzie

Jak przewieźć psa w samochodzie

0
Podróż dla zwierzęcia potrafi być bardzo stresująca, zwłaszcza jeżeli jest bardziej strachliwe. W naszych samochodach przewozimy psy, koty oraz innych zwierzęcych przyjaciół. Niezależnie od...
wyposażenie warsztatu

Stoły do warsztatu samochodowego

OSTATNIE POSTY