Strona głównaZakupRejestracja anglika w Polsce

Rejestracja anglika w Polsce

-

Ceny samochodów używanych lub powypadkowych w Anglii są bardzo kuszące dla Polaków. W ciągu ostatniego roku sprowadziliśmy z wysp ponad 150 tysięcy samochodów. Samochody z Anglii zazwyczaj posiadają mniejsze przebiegi i lepszy pakiet wyposażenia przez co mimo kierownicy po prawej stronie są nadal na celowniku Polaków. Polacy skupują auta na potęgę, skupują nawet auta popowodziowe, spalone czy powypadkowe. Wszystkie te auta są skupowane za grosze i w Polsce najczęściej sprzedawane na części. Pamiętajmy jednak, że polak potrafi, więc przy zakupie samochodu z Anglii warto poświęcić mu trochę więcej uwagi. Transport samochodu z Anglii mimo ponad tysiąca kilometrów nie jest wcale taki drogi. Ceny transportu samochodu z Anglii zaczyna się od 250-300 funtów, co w przeliczeniu na złotówki daje nam to około 1400 złotych.

Rejestracja anglika w Polsce

Prawo a rejestracja anglika w Polsce

Od 2015 roku mamy możliwość rejestracji pojazdów nie tylko z Anglii, ale także wszystkich z kierownicą po prawej stronie zarejestrowanych wcześniej w UE. Wcześnie przepisy były bardzo restrykcyjne w tym temacie, lecz urzędnicy z UE doprowadzili do zmian w polskich przepisach. Należy zwrócić szczególną uwagę, że możliwość ta nie tyczy się sprowadzonych aut z USA czy Japonii, które nie należą do UE. A więc od czego zacząć rejestracja anglika w Polsce bez przekładki?

Rzeczą podstawową podczas rejestracji anglika w Polsce jest oczywiście dowód zakupu. Dowodem zakupu może być zarówno umowa cywilnoprawna, czyli umowa umowa kupna sprzedaży, jak i umowa darowizny itp. Kolejny krokiem, który przybliży nas do rejestracji anglika w Polsce jest tłumaczenie dokumentów. Należy pamiętać, że wszystkie dokumenty prawne oraz umowy powinien tłumaczyć tłumacz przysięgły. Jak mawiał Benjamin Franklin – na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki, nie jest inaczej w przypadku zakupu samochodu z Anglii. Kolejną rzeczą zatem jest opłacenie akcyzy. W celu opłacenia akcyzy należy udać się do urzędu celnego, pamiętajmy, że wysokość akcyzy zależy od specyfiki samochodu. Dla przypomnienia, temat akcyzy poruszaliśmy już w temacie – Auta z USA, gdzie dowiedzieć mogliśmy się, że auta poniżej dwóch litrów pojemności mają narzuconą 3.1% akcyzę. Auta z Anglii powyżej dwóch litrów pojemności będą obarczone, aż 18.6 % akcyzą.

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Po dokonaniu formalności w urzędach, czas na przegląd. Jak wygląda przegląd anglika? Cena przeglądu za samochód przystosowany do ruchu lewostronnego jest taka sama, jak w przypadku normalnego pojazdu.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zmienić przed wjechaniem na przegląd są światła. Samochody przystosowane do jazdy lewostronnej posiadają większe pasmo światła z lewej strony strony. Kolejną rzeczą jest oczywiście prędkościomierz. Jednostką długości w Anglii są mile, należy zatem wyskalować nasz prędkościomierz, aby wskazywał wartość przeliczoną na km/h. Pominąć nie możemy również lusterek, które powinny być przystosowane do ruchu prawostronnego.

Ile kosztuje przekładka anglika

Mimo, że rejestracja anglika w Polsce bez przekładki jest możliwa to nadal wiele osób czuje się z tym bardzo niekomfortowo, wręcz niepewnie. Kolejnym nurtującym pytaniem jest ile kosztuje przekładka anglika i czy jest ona w ogóle opłacalna? Odpowiedzią na te pytanie jest oczywiście to zależy. A zależy od modelu samochodu. Dla przykładu klasyczne już powoli bmw e46, koszt przekładki anglika w tym przypadku to około 5-6 tysięcy złotych. Do tego dochodzą oczywiście wcześniej wypisane konieczne zmiany takie jak wymiana lusterek, lamp, licznika. Nie zawsze cena przekładki anglika będzie taka tania i prosta. W niektórych modelach cena robocizny osiąga kwoty pięciocyfrowe i nie zawsze jest to w pełni bezpieczne. Przekładając kierownice na lewą stronę czasami musimy naruszyć część konstrukcji naszego samochodu. Mowa tutaj o takich elementach jak na przykład ściana grodziowa silnika. Najtańsze w przekładce są samochody pochodzenia francuskiego. Samochody z Francji, a przynajmniej duża ich większość posiada bardzo proste “dojście”, przez co taka przekładka jest do wykonania bardzo prosta i szybka.

Ubezpieczenie anglika

Samochód z kierownicą po prawej stronie stwarza według ubezpieczycieli i statystyk większe ryzyko na polskich drogach niż w przypadku samochodu z kierownicą po lewej stronie. Ubezpieczenie anglika jest droższe, lecz jeśli posiadamy pakiet zniżek to nie będzie tak źle. W zależności od modelu za posiadanie anglika będziemy płacić średnio 70% większą składkę na ubezpieczenie naszego auta. Warto zatem przeliczyć każdą opcję tj. koszt samochodu bez przekładki, ale droższe ubezpieczenie oraz na odwrót.

Strona z angielskimi samochodami

Jeśli planujesz zakup i szukasz samochodu z Anglii to pewnie zastanawiasz się gdzie kupić anglika. Znaną stroną w UK z angielskimi samochodami jest oczywiście Ebay. Regularnie wchodząc i przeglądając oferty wystawione na ebay’u możemy naprawdę trafić na dużą okazję. Mniej popularne strony z angielskimi samochodami to buyacar.co.uk, parkers.co.uk oraz british-car-auctions.co.uk.

Rejestracja anglika 2019

Jak widzimy rok 2019 nie przyniósł nam żadnych kolosalnych zmian w sprawie rejestracji anglika na polskich drogach. Należy jednak cały czas śledzić prawo w obrębie rejestracji samochodów pochodzących z Anglii. Rok 2019 jeszcze trwa i być może zostaną zaproponowane w tym czasie jakieś konkretne zmiany w sprawie rejestracji anglika.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

samochód ze Stanów Zjednoczonych

Czy warto sprowadzać Auto z USA? I jak to zrobić?

0
Sprawdź, jak sprowadzić auto z USA oraz jakie są korzyści, wynikające z tego przedsięwzięcia! Jak sprowadzić samochód ze Stanów Zjednoczonych? Sprowadzenie auta ze Stanów Zjednoczonych może...
jaki kamper

Jaki kamper wybrać?

leasing samochodu

Leasing czy wynajem samochodu?

OSTATNIE POSTY